Presenečen je nad mlačnim odzivom slovenske politike, še posebno vladajoče koalicije, na razkritje krute resnice o razmerah, v katerih živijo gradbeni delavci. ''Že res, da mogoče gledano iz strogo pravnega vidika manjka določena zakonska podlaga za izvedbo nekaterih kazenskih postopkov. Vendar katera slovenska delovna zakonodaja, ki zagotovo obvezuje tudi slovenska gradbena podjetja, pa dopušča povsem nekontrolirano razpolaganje s tujo delovno silo in kršenje večine delavskih pravic,'' so zapisali v SLS.
Država potiho tolerira prava sužnjelastniška razmerja, v trenutni krizni situaciji pa je ta nečlovečnost sodu izbila dno, je prepričan Žerjav. ''Dejstvo je, da je celotno dogajanje okoli kršenja pravic tujcem bolj ali manj skrito pred javnostjo in se ga le malokdo zaveda. Prav je, da se te stvari razkrivajo, kajti mislim, da Slovenci v takšni državi, ki si skrivoma dovoljuje takšen odnos do tujih delavcev, ne želijo živeti,'' pravi prvak SLS, ki močno upa, da bo vsaj pritisk javnosti prebudil organe nadzora in pristojne za ureditev ustrezne zakonodaje.
V SLS apelirajo na pristojne službe, da pričnejo pripravljati zakonodajo, ki bo ščitila tudi tujega delavca v Sloveniji. Aktivno naj pri tem po njihovih navedbah sodeluje tudi inšpektorat za delo, v nasprotnem primeru je njegova vloga popolnoma brezpredmetna. ''Izgovarjati se na pomanjkanje pooblastil in slabo zakonodajo je nedopustno, kajti če se zavedajo nepravilnosti v sistemu, hkrati pa samo opazujejo in niti ne poskušajo nič spremeniti, prav gotovo nosijo tudi del krivde in odgovornosti,'' še zaključuje Žerjav.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.