Krog intelektualcev, eminenc in razumnikov, ki so proti podpisu arbitražnega sporazuma o reševanju meje s Hrvaško, se iz dneva v dan širi. Mnenju Franceta Bučarja in Mira Cerarja mlajšega so se pridružili še Tine in Spomenka Hribar ter Zdenka Cerar.
"Nesprejemljivo je, da smo Hrvaški dovolili vstop v Unijo, preden bo določena meja, in jezna sem, ker sploh ni jasno, kaj točno je na mizi, saj Pahor govori eno, Kosorjeva pa drugo," pravi Spomenka Hribar. Zakonca Hribar svarita: "Hrvatje se bodo igrali, Pahor pa je naivno nasedel, vendar za politika naivnost ni nobeno opravičilo."
"Tudi jaz sem proti arbitražnmemu sporazumu in že od Ropove vlade naprej zagovarjam, da Slovenci ne moremo meje položit v tuje roke,“ pravi Zdenka Cerar, podpredsednica LDS.
France Bučar pravi, "da samo če bi bil sporazum res bistveno drugačen od tega, kar vemo zdaj, bi bil lahko sprejemljiv".
SLS: Premier bi deloval v nasprotju z ustavo
Slovenska ljudska stranka je v sporočilu za javnost zapisala, da bi premier Borut Pahor, če bi podpisal sporazum s Hrvaško, deloval v nasprotju z ustavo, več zakoni in sklepom državnega zbora o zaščiti slovenskih interesov pri vključevanju Hrvaške v Nato, ki ga je parlament na pobudo SLS sprejel letos. Hkrati SLS meni, da bi premier deloval tudi v nasprotju s 350. členom kazenskega zakonika Slovenije.
Stranka obžaluje, da se slovenska vlada do zdaj ni bila pripravljena soočiti z argumentiranimi nasprotovanji vsebini arbitražnega sporazuma s strani številnih slovenskih pravnikov in drugih uglednih osebnosti.
Pozdravila je napoved Pahorja, da bo hrvaški premierki Jadranki Kosor predlagal, naj vsebina sporazuma postane javna, a se ne strinjajo s premierjem, da bo objavljen sporazum "omogočil vladi, da argumentirano brani njegovo vsebino. Nasprotno, javnost sporazuma bi predvsem preprečila nadaljnje vladno slepomišenje in pavšalno zavračanje argumentiranih nasprotovanj arbitražnemu sporazumu," so zapisali.
Pahor v ponedeljek na posvet v Zagreb
Sicer pa po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina hrvaška premierka Jadranka Kosor objavi sporazuma nasprotuje. Sama se zavzema, da bi ga v javnosti objavili šele, ko ga bosta podpisali obe strani in bo njena vlada dobila tudi zadostno podporo v hrvaškem parlamentu.
Da bi se o podpori na Hrvaškem prepričal na lastne oči, bo Pahor v ponedeljek odpotoval v Zagreb, kjer se bo sestal s Kosorjevo. Sestal naj bi se tudi s predsednikom največje opozicijske stranke SDP Zoranom Milanovićem.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.