V vladni palači se je začel sestanek predsednika vlade Janeza Janše s poslanci koalicije, finančnim ministrom ter predsednikom NSi Andrejem Bajukom in ministrom za lokalno samoupravo Ivanom Žagarjem. Srečanje je namenjeno obravnavi predloga pokrajinske zakonodaje in rebalansu proračuna RS za leto 2008.
Ker se je premier sestal s poslanci, na srečanje nista bila povabljena predsednik SLS Bojan Šrot in predsednik DeSUS Karl Erjavec.
Glavni tajnik SLS Rok Ravnikar je potrdil, da Šrot ni dobil vabila. Predsednik DeSUS in obrambni minister Erjavec pa je ocenil, da je to precej nenavadno. "Ponavadi smo bili na takšnih sestankih prisotni tudi predsedniki strank in vsi ministri," je povedal Erjavec. Obvestilo o sestanku so sicer v vednost dobili vsi ministri, kar je za potrdil tudi Erjavec.
Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je v izjavi za medije pred začetkom sestanka dejal, da "v naši poslanski skupini nobenega poslanca pri nobenem glasovanju nismo silili, da glasuje proti svoji volji". Vsak se bo glede pokrajinske zakonodaje pač sam svobodno odločal, je dodal.
Glede pokrajinske zakonodaje je Žnidaršič poudaril, da so v njegovi stranki ves čas opozarjali, da je število pokrajin takšno, da bodo razmere neuravnotežene. Po njegovih besedah bomo tako imeli največjo pokrajino, v kateri bo živelo 500.000 prebivalcev, in najmanjšo pokrajino s 50.000 prebivalci. "To se nam ne zdi racionalno in primerno," je poudaril, a dodal, da zaradi tega niso nikoli želeli nasprotovati postopku ustanavljanju pokrajin.
Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik pa je pred sestankom dejal, da si želi, da bi bila koalicija pri glasovanju o pokrajinski zakonodaji enotna. "To bi bila dobra osnova za to, da bi prepričali tudi del opozicije," je poudaril.
Obenem je pojasnil, da predsednik Šrot na to srečanje ni bil povabljen, ker današnje srečanje ni namenjeno pogovorom glede privatizacije Zavarovalnice Triglav in prodaje Telekoma Slovenije. "Vrh koalicije smo predlagali za druge teme, danes je sestanek poslancev in dveh ministrov, ki pokrivata področje, ki bo danes obravnavano," je pojasnil. Dodal je, da upa, da bo vrh koalicije, na katerem bodo razpravljali o privatizaciji, v naslednjih dneh.
V javnosti so se namreč začela pojavljati namigovanja, da se premier želi izogniti razpravi o privatizaciji Telekoma Slovenije in Zavarovalnice Triglav. Več o tem ...
Kokalj: Slovenija ne potrebuje pokrajin
Poslanec NSi Anton Kokalj je dejal, da nasprotuje ustanavljanju pokrajin, zato ne bo podprl pokrajinske zakonodaje. "Slovenija glede na svojo konstitucijo ne potrebuje pokrajin," je poudaril. Obenem je pojasnil, da je to njegovo dolgoletno osebno stališče in ne stališče NSi.
Kokalj je na novinarski konferenci opozoril, da se lahko projekt decentralizacije spremeni v projekt regionalne centralizacije. Po njegovem mnenju bi lahko po ustanovitvi pokrajin ljudje, ki bi živeli na "periferiji" teh pokrajin, živeli slabše kot sedaj. Ob tem je spomnil na slab položaj obrobnih delov starih občin oz. t.i. komun.
Prepričan je tudi, da bi morali projekt decentralizacije izpeljati od spodaj navzgor. Enakomeren razvoj Slovenije bi lahko izpeljali na nivoju občin, je pojasnil. Po njegovih besedah bi morali najprej opraviti resno analizo delovanja občin. Če bi decentralizacijo izpeljali na prvem nivoju oz. nivoju občin, projekt drugega nivoja z ustanavljanjem pokrajin sploh ne bi bil potreben, je še zatrdil.
Poslanec NSi je pojasnil, da je takšno stališče do pokrajin zavzel še preden je postal poslanec. Med razlogi za takšno odločitev je navedel tudi izkušnje, ki jih je pridobil kot župan. Ob tem je pohvalil okrepitev finančne podpore občinam v sedanjem mandatu. "Moje stališče je v poslanski skupini NSi že dolgo znano," je pojasnil in dodal, da zaradi teh stališč ni doživljal pritiskov s strani drugih poslancev v njegovi poslanski skupini. "Cenim demokratični duh v stranki," je poudaril.
Ravnanje opozicije glede pokrajinske zakonodaje se mu ne zdi korektno. "Če se je že šlo v spremembo ustave, bi morali biti dosledni in izpeljati stvar do konca," je prepričan. Napovedal je, da se bo glasovanja o pokrajinski zakonodaji udeležil. "Ne vem pa še, ali se bom vzdržal ali glasoval proti," je še povedal Kokalj.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.