Pogreba se je udeležila tudi delegacija državnega zbora pod vodstvom predsednika DZ Boruta Pahorja, zunanji minister Dimitrij Rupel, ministra za pravosodje in šolstvo, Ivan Bizjak in Slavko Gaber, nekdanji predsednik parlamenta France Bučar in predsednik NSi Andrej Bajuk ter številne druge vidne osebnosti slovenskega političnega, kulturnega in znanstvenega življenja. Predsednik SDS Janez Janša je na pogrebni slovesnosti med drugim dejal, da nobena oblast ni imela toliko oblasti, da bi Pučniku odvzela svobodo. V najtežjih časih uvajanja demokracije in osamosvojitve pa je bil svetilnik poguma in upanja, je poudaril Janša. Na pogrebu je sodeloval tudi častni oddelek Slovenske vojske.
V imenu prebivalcev Črešnjevca se je od nekdanjega predsednika Demosa poslovila Zdenka Bizjak, ki je Pučnika označila kot enega največjih Slovencev. Od nekdanjega podpredsednika vlade in nekdanjega poslanca se je poslovil tudi njegov sošolec, prijatelj in filozof Ivo Urbančič. Dejal je, da je bil Pučnik pokončen in nepodkupljiv ter nikoli maščevalen, ne glede na krivice, ki so mu jih storili. Urbančič je visoko ocenil delo in življensko držo Jožeta Pučnika, ki ni nikoli hlepel po zunanjih časteh. Od Pučnika se je na koncu poslovil tudi župnik iz Črešnjevca Vlado Zupančič, ki je vodil pogrebni obred.
Jože Pučnik je bil od leta 1989 do 1993 predsednik SDSS, ki se je kasneje preimenovala v SDS, med leti 1989 in 1991 je bil tudi predsednik Demokratične opozicije Slovenije (Demos). Leta 1990 je bil kandidat Demosa na volitvah za predsednika republike, leta 1992 je bil podpredsednik vlade RS, na volitvah 1992 pa izvoljen za poslanca DZ, kjer je med drugim vodil parlamentarno preiskovalno komisijo za povojne množične poboje.