Družbenopolitično društvo Edinost iz Trsta je danes v Rimu v sodelovanju z društvom TIGR Primorske, italijansko zvezo partizanov in zvezo političnih preganjancev pripravilo komemoracijo ob 60. obletnici usmrtitve štirinajstih Slovencev, ki jih je italijansko posebno sodišče za zaščito države obsodilo na smrt in so bili ustreljeni leta 1942 v utrdbi Bravetta v Rimu.
Po spominskem obredu v bližnji cerkvi so predstavniki omenjenih društev in 16. rimskega okrožja položili vence pred spomenik žrtvam fašističnega režima, ustreljenim v utrdbi. Kakih 50 udeležencev slovesnosti, med katerimi so bili nekdanji slovenski in italijanski partizani in tigrovci, so pozdravili predsednik 16. okrožja Fabio Bellini ter predsednika italijanske zveze partizanov Giulio Spallone in zveze političnih preganjancev Massimo Rendina. Slednja sta poudarila, da je treba tudi pri gradnji nove Evrope ohraniti enotnost, s kakršno so se uprli fašizmu in nacizmu pripadniki različnih narodov, med njimi tudi Italijani in Slovenci.
Zgodovinar Samo Pahor, predsednik društva Edinost, je opisal dogodke leta 1942, ko je italijanska vojska 18. aprila v bitki na Nanosu ujela deset partizanov. Eden od njih je umrl v zaporu v Gorici, druge pa je sodišče v Rimu obsodilo na smrt in so bili 26. junija ustreljeni v utrdbi Bravetta. To so bili Anton Bele, Ivan Čekada, Viljem Dolgan, Leopold Frank, Jožef Hreščak, Karlo Kaluža, Pavel Rušt, Franc Srebot in Franc Vičič. 24. oktobra 1942 pa je enaka usoda doletela Antona Gržino, Vincenca Hrvatina, Jožefa Rojca, Franca Vičiča in Jožefa Žefrina, ki so jih kot sodelavce organizacije TIGR na območju Ilirske Bistrice italijanske oblasti priprle leta 1941.
Udeleženci slovesnosti so nato prisluhnili še pričevanju Josipine Židanik, ki je leta 1942 v vojašnici v Vipavi raztrosila letake, ki so italijanske vojake pozivali k dezertiranju. Zato so jo oblasti v Gorici priprle, posebno sodišče v Rimu pa obsodilo na deset let zapora. V imenu društva TIGR in zveze borcev Kopra, Izole in Pirana pa je spregovoril Ciril Pelicon.
Popoldne bodo v Rimu pripravili še zgodovinsko srečanje z naslovom Italija v nekdanji Jugoslaviji - od okupacije do sodelovanja v osvobodilni vojni, na katerem bodo svoje referate predstavili Samo Pahor, zgodovinar Augusto Pompeo, avtor študije o utrdbi Bravetta, ter Avio Clementi, italijanski partizan, ki se je boril v Jugoslaviji. Udeležence srečanja in spominske slovesnosti bo nato v rimski mestni hiši sprejel predstavnik župana Walterja Veltronija.