
Koncentracijsko taborišče v Podljubelju je bilo podružnica nekdanjega koncentracijskega taborišča Mauthausen. Spominske slovesnosti so se udeležili nekdanji taboriščniki, njihovi svojci, borci ter predstavniki tujih taboriščnikov in diplomacije. Slovesnost, ki je izzvenela kot opomin, da se strahote tistega časa ne bi smele več nikoli ponoviti, je pripravila Zveza združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije.

To je v svojem govoru poudaril tudi tržiški župan in poslanec Pavel Rupar. Obsodil je "katerokoli politično stranko v Sloveniji ali Evropi, ki si drzne trpljenje taboriščnikov, borcev in vseh tistih, ki so pretrpeli drugo svetovno vojno, vzeti za podlago svojih ideoloških bojev".
Koncentracijsko taborišče Mauthausen je bilo ustanovljeno 8. avgusta 1938 kot podružnica taborišča Dachau. Marca 1939 je postalo samostojno, imelo pa je več kot 40 podružnic. V taborišču in podružnicah je izgubilo življenje okrog 120.000 ljudi.
Podružnici zloglasnega taborišča Mauthausen
Koncentracijski taborišči Ljubelj sever in jug sta bili podružnici taborišča Mauthausen. Južno taborišče so zgradili civilni delavci do maja 1943, prve internirance pa so pripeljali 3. junija. Severno taborišče je bilo postavljeno do konca oktobra, ko so vanj vselili prve internirance. Dokončano je bilo šele poleti 1944. Taborišči so obdali z bodečo žico in šestimi stražnimi stolpi.

V edinem koncentracijskem taborišču na ozemlju Slovenije je bilo sicer največ internirancev - 1300 - v avgustu 1944, med njimi veliko Francozov, Poljakov, Rusov, Norvežanov, Italijanov in Jugoslovanov. Bolne in onemogle so vračali v Mauthausen, tako da je bilo na Ljubelju pravzaprav malo smrtnih žrtev; te so bile največkrat ustreljene med begom. Mrtve so prav tako sprva vozili v Mauthausen, pozneje pa so ob taborišču poleg potoka postavili zasilni krematorij.

Območje taborišča, ki je bilo organizirano kot klasično nemško nacistično koncentracijsko taborišče, so po ukinitvi 7. maja 1945 uredili kot spominski park, v katerem so ohranjene terase z ostanki temeljev taboriščnih barak in drugih objektov, spominska klet z vklesanimi imeni evropskih taborišč ter krematorij.