
Ob Ruski kapelici pod Vršičem je bila danes že tradicionalna slovesnost v spomin na tragično preminule ruske vojake, ujetnike v prvi svetovni vojni, ki jih je leta 1916 pri gradnji ceste čez prelaz Vršič zasul snežni plaz. Vojakom se je poleg številnih visokih gostov iz Rusije in Slovenije poklonila večstoglava množica.
Častni pokrovitelj letošnjega dogodka ob Ruski kapelici, predsednik državnega zbora Pavel Gantar je današnjo slovesnost označil kot izkaz in posebej prijazno priložnost za utrditev slovensko-ruskega prijateljstva. "Prva svetovna vojna je 20. stoletju vtisnila neizbrisen in tragičen pečat. Presenetila je sleherne, ki so verjeli v znanost in napredek, v prihodnost, kakršno je obetal začetek 20. stoletja," je pojasnil.
Gantar je dodal, da je vojna v nečloveških bojih združila vojake različnih narodnosti in veroizpovedi. "Na te boje nas danes, med drugim, spominjajo številna vojaška pokopališča, posejana po ozemlju Slovenije, ki izpričujejo človekovo krhkost, pa tudi življenjsko moč." Tudi tako so se po njegovem mnenju spletle trajne vezi med slovenskim in ruskim narodom. "Slovenci v Rusih, slovanskih bratih, nikoli nismo videli sovražnikov," je še menil predsednik DZ ter dodal, da "nas je prva svetovna vojna močno in za vedno povezala na poseben način".
Vodja ruske delegacije, namestnica predsednika dume Ljubov Sliska pa je izrazila veselje ob tem, da se ohranja tradicija srečanj na tem prečudovitem visokogorskem kraju. "Vsakič, ko se vzpenjamo h kapelici, vsak izmed nas občuti v sebi neizmerno hvaležnost Slovencem za takšno skrb za kapelico," je še dejala, ter dodala, da je spomin na pokojne vojake, ki jih ni bilo mogoče pokopati v lastni zemlji, tukaj živ in podkrepljen s pravoslavno molitvijo o večnem življenju. Poudarila je, da oba naroda združujejo korenite spremembe zadnjih 20 let, ki so pomenile ne le spremembo gospodarsko-političnega ustroja, temveč tudi ključne spremembe v duhovnem življenju ljudi.

Član društva Slovenija - Rusija, akademik Matjaž Kmecl pa je dejal, da Slovenci živimo na lepem, a precej nesrečnem kraju. "Zemlja je dobesedno pognojena s človeško bolečino," je dejal Kmecl, ki meni, da smo si na pleča naprtili breme vprašanj, kdo je kdaj koga ubil, kje in zakaj, namesto da bi mrtve pokopali v spoštljivem spominu.
Poleg Gantarja so se slovesnosti ob nekaterih veleposlanikih in gospodarstvenikih udeležili tudi zunanji minister Samuel Žbogar, ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, minister za šolstvo in šport Igor Lukšič, minister za finance Franc Križanič in predsednik državnega sveta Blaž Kavčič. Z ruske strani pa poleg Sliske še namestnik predsednika odbora sveta federacije za mednarodne zadeve Aleksander Podlesov in nadškof Jaroslavski-Rostovski Kiril, ki je vodil delegacijo Ruske pravoslavne cerkve.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.