Slovenija

Slovensko orožje v Irak

Washington/Los Angeles, 30. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Neko sirsko podjetje naj bi bilo pred ameriškim napadom glavni posrednik za izvoz orožja v Irak. Na seznamu dobaviteljev je tudi podjetje STO Ravne.

Sirsko zasebno podjetje SES International Corp., ki ga vodi bratranec sirskega predsednika Bašarja Asada, naj bi z Irakom še pred ameriško invazijo podpisalo pogodbe za dobavo 1000 kosov težkega orožja in 20 milijonov nabojev, poroča ameriški časnik The Los Angeles Times. Pri tem naj bi sodelovalo tudi slovensko podjetje STO Ravne, ki naj bi februarja 2002 podjetju SES poslalo 20 večjih tankovskih cevi, ki so bile deklarirane kot jeklene cevi.

"Mi smo imeli pogodbo za Sirijo, tudi slučajno nismo vedeli, da za Irak," je povedal Matic Tasič, nekdanji predsednik uprave Slovenskih železarn.

Časnik poroča o še drugih podpisanih pogodbah z Irakom, in torej kršitvah sankcij Združenih narodov. Marca 2002 je slovensko obrambno ministrstvo podjetju prepovedalo naslednji izvoz 50 cevi. Pogodba je predvidevala izvoz 175 tankovskih cevi, še navaja časnik.

Slovensko obrambno ministrstvo je 16. marca 2002 potrdilo, da so ravenskemu podjetju STO, ki je hčerinska družba Slovenskih železarn in ki izdeluje tudi orožje, začasno prepovedali izvoz artilerijskih cevi v Sirijo. Vzroka za takšno odločitev, o kateri mora odločati tudi vlada, takrat niso pojasnili. Za to naj bi se odločili, ker so ZDA Sirijo uvrstile na seznam terorističnih držav.

top v železarni Štore
top v železarni Štore FOTO: POP TV

Dnevnik LA Times tudi navaja, da naj bi prek Sirije orožje v Irak izvozila še poljsko podjetje Evax, južnokorejsko podjetje Armitel, ameriško podjetje Cambridge Technology in rusko podjetje Millenium Company, s sirskim podjetjem pa naj bi se sestala tudi dva severnokorejska predstavnika.

Letošnja prodaja tretjinskega deleža sistemske tehnike avstrijskemu podjetju Steier, pa je v tej luči zanimiva tudi zato, ker so s tem posredno delež na Ravnah dobili Američani. Ki so na nek način sokrivi za preklic velikega orožarskega posla, kar je še pospešilo propad železarne.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17