V mesu prašičev slovenskega porekla ni dioksinov, poudarjajo v Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Slovenski rejci spoštujejo veljavno zakonodajo pri prehrani domačih živali, prav tako je nadzor nad vhodnimi surovinami in proizvodnjo krmil v mešalnicah na taki ravni, da ni nevarnosti, da bi dioksini s krmil prišli v meso prašičev in v prehrano ljudi, so še sporočili iz zbornice.
Nedavni pojav dioksinov v izdelkih iz svinjskega mesa na Irskem naj bi povzročila mešanica krmil, ki so ji dodajali pregreta olja in maščobe. Zaradi pritiskov trga po znižanju maloprodajnih cen mesa ponekod za izdelavo krmil namreč uporabljajo stranske proizvode iz živilske industrije in gostinstva (zlasti ostanke olj in maščob pri pripravi hitre hrane).
Ogroženih na tisoče delovnih mest
Irski premier Brian Cowen je ob omenjeni aferi napovedal, da bo Irska za finančno pomoč zaprosila tudi Evropsko unijo.
Prašičjerejci in predelovalci mesa opozarjajo, da je zaradi nedavnega odkritja mesa, okuženega z dioksinom, ogroženih na tisoče delovnih mest, in pritiskajo na vlado, naj jim zagotovi finančno pomoč. Po besedah vodje združenja irskih kmetov Padraiga Walsha trenutno ocenjujejo vrednost okuženih prašičev in izdelkov, ki jih zaradi okužbe ne bodo mogli dati v prodajo.
Dioksin je po navedbah irskih oblasti prišel v prehrambno verigo prek krme enega od proizvajalcev, v kateri je bilo industrijsko olje. Takšno krmo naj bi dobavili desetim prašičjim farmam na Irskem in devetim na Severnem Irskem.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.