Premier Borut Pahor je povedal, da ga je danes po telefonu poklical hrvaški premier Ivo Sanader in da sta se dogovorila za srečanje v dveh do treh tednih. Kot je še pojasnil na novinarski konferenci po srečanju s predstavniki bančnega sektorja, bo srečanje s hrvaškim kolegom informativnega značaja, saj nočeta, da bi bila pričakovanja v zvezi z njim previsoka oziroma da javnosti v obeh državah in mednarodna javnost ne bi že od tega prvega srečanja pričakovale rešitve zapleta med državama.
"Nisem naiven in vem, da nas do uspešnega zaključka razpleta problemov, ki smo jim priča med državama, čaka še dolga pot, polna ovir," je poudaril. Hkrati pa je izpostavil, da bi lahko to prvo srečanje predsednikov vlad, ki ga je označil kot majhen korak v pravo smer, dalo obema diplomacijama potreben zalet.
Iz urada hrvaškega premierja so danes sporočili, da je, potem ko je Zagreb prejel slovenski odgovor na hrvaško diplomatsko noto s 23. januarja, Sanader danes poklical Pahorja in da sta se pogovarjala o dvostranskih odnosih med državama. Potrdili so, da sta se premierja v telefonskem pogovoru dogovorila za srečanje v dveh do treh tednih, in dodali, da se bodo "o datumu in podrobnostih srečanja dogovorili po diplomatskih poteh".
Pahor si je za srečanje s hrvaškim kolegom prizadeval, odkar je Slovenija na decembrski pristopni konferenci Hrvaške z EU blokirala napredek pri enajstih pogajalskih poglavjih zaradi sporne dokumentacije, ki jo je Hrvaška priložila k svojim pogajalskim izhodiščem in s katerimi po prepričanju Slovenije prejudicira mejo med državama. V okviru teh prizadevanj je tudi večkrat poklical Sanaderja po telefonu, a mu na klice ni odgovarjal.
Sarkozy ne bo posredoval
Na francoskem veleposlaništvu v Zagrebu so za današnji reški dnevnik Novi list zanikali torkovo poročanje zagrebškega Jutarnjega lista, da je francoski predsednik Nicolas Sarkozy pripravljen biti posrednik v slovensko-hrvaškem sporu glede meje. Na veleposlaništvu so povedali, da "od Francije ni nihče zahteval posredovanja med Hrvaško in Slovenijo".
Ob tem so v torek z veleposlaništva še sporočili, da Francija "popolnoma podpira pobudo Evropske komisije za pomoč državama pri premagovanju trenutnih težav", piše Novi list.
Žbogar: Mediacija je hitrejša pot do rešitve
Zunanji minister Samuel Žbogar pa je danes po pogovorih s predsednikom Evropskega parlamenta Hansom-Gertom Pötteringom v Strasbourgu dejal, da predlog Evropske komisije za reševanje spora glede meje med Slovenijo in Hrvaško "združuje politični in pravni del problema in bi bil zato lahko podlaga za rešitev".
"Za nas je predlog Evropske komisije tak, da na njem lahko delamo, zato ne dajemo drugih pobud," je na novinarski konferenci po pogovorih še dejal Žbogar.
Pöttering je dejal, da bi pozdravil politično rešitev, če je možna, po drugi strani pa tudi pravne rešitve ne bi smele biti izključene. "Sem pravnik in verjamem v pravne rešitve," je pojasnil.
Glede hrvaškega predloga, da bi spor glede meje reševalo Meddržavno sodišče v Haagu, je minister Žbogar dejal, da strokovnjaki v letu in pol niso zbližali stališč. "Če hočemo rešiti vprašanje meje kmalu, in to zaradi dokumentov, ki jih je Zagreb vnesel v pogajanja, moramo to storiti, preden Hrvaška postane članica Unije, ni časa za dogovor glede sodišča v Haagu," je dejal vodja slovenske diplomacije. "Zato trenutno vidimo mediacijo kot hitrejšo pot do rešitve vprašanja meje," je še dodal.
"Odprti smo za dialog, tako dvostranski s Hrvaško kot dialog z Evropsko komisijo," je sicer poudaril in zagotovil, da Slovenija ostaja zavezana nadaljnji širitvi Unije na Hrvaško in tudi na druge države zahodnega Balkana. "Iščemo način, kako dati zeleno luč Hrvaški, a nas pri tem ovira vprašanje meje," je še pojasnil vodja slovenske diplomacije.
Žbogar se je med svojim prvim obiskom v Evropskem parlamentu v Strasbourgu ločeno sešel tudi s poročevalcem Evropskega parlamenta za Hrvaško Hanesom Swobodo in predsednikom politične skupine socialistov Martinom Schulzem.
Po sestankih je pojasnil, da je s pogovori zadovoljen. "Razumevanja za naša stališča je veliko, spodbujajo nas, naj najdemo rešitev," je dejal.
Türk: Pritiski ne bodo pomagali
Predsednik republike Danilo Türk možnost posredovanja pozdravlja, vendar ostaja previden. Tako je dejal, da pobud "predvsem ne sme biti preveč naenkrat". "Mislim, da je dobro, da se skoncentriramo na kakšno, ki je res dobro premišljena. Ta, ki jo je dala Evropska komisija, se mi že zdi taka," je povedal. Po njegovem mnenju je ekipa treh modrecev pot do uspešnega dogovarjanja, zato jo pozdravlja, vendar pa ob tem tudi opozarja, da pritiski k temu ne bodo pomagali. "V tem trenutku je najpomembnejše, da Hrvaška spozna, da se teh problemov ne da rešiti s pritiski.“
Zalar: Potrebujemo sporazum!
Tudi v LDS pozdravljajo pobudo Evropske komisije za reševanje spora z mediacijo, pri čemer so prepričani, da bi morala pobudo prevzeti Slovenija. Pravosodni minister Aleš Zalar je tako dejal, da bi morali oblikovati skupino strokovnjakov, ki bi začela pripravljati sporazum o postopku za reševanje spora z mediacijo. Tak sporazum se mu zdi predpogoj, da v sporu dveh strani do postopka mediacije tretjega sploh pride.
"V LDS menimo, da je mediacija ta trenutek najprimernejši postopek za reševanje tega spora, pri čemer je od sporazuma med obema stranema odvisno, kako daleč lahko gremo s tem postopkom," je dejal Zalar in poudaril, da gre za področje, kjer je mednarodno pravo zelo razvito. "Ker gre za tako strateške interese obeh držav, je tak postopek primeren zato, ker lahko obe državi nadzirata ne samo pravila postopka, pač pa tudi končne rezultate postopka," je še dodal. Pri tem upa, da bo prišlo na srečanju med Pahorjem in Sanaderjem do dogovora o pripravi omenjenega sporazuma.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.