Zaradi zgodnjega umetnega zasneževanja bi obisk večine večjih smučarskih središč lahko primerjali z lanskim, je dosedanje stanje ocenil vodja združenja žičničarjev Ernest Kovač: "Glede na dane pogoje smo relativno zadovoljni. Razmere pa bi bile še veliko boljše, če bi narava ponudila tisto, kar ponuja nedaleč od nas preko meje."

Predvsem smučišča, kjer zasnežujejo s snežnimi topovi, je obiskalo približno odstotek več smučarjev kot lani. Največji izpad pa občutijo tista, ki nimajo na voljo umetnega zasneževanja. Najbolj je udarilo smučarske ponudnike na Kaninu in Voglu, saj ti dve visokogorski smučišči doslej še nista bili deležni večje snežne pošiljke. Za primerjavo: lani sta že konec novembra imeli več kot meter snega.
Na Kaninu jih je prejšnji teden prizadel močan veter, zato so morali naprave ustaviti za pet dni. Od ponedeljka znova obratujejo.
Del prog so sicer odprli že 1. decembra, teden dni pozneje so se jim pridružili tudi na italijanski strani. Na srečo so že v času krompirjevih počitnic poteptali okoli 60 centimetrov snega, pozneje še dvakrat manjšo količino, s čimer so usposobili vsaj nekatere proge, je pojasnil v. d. direktor javnega zavoda Sončni Kanin Marijan Skornišek.
V primerjavi z lansko sezono doslej beležijo od 25 do 30 odstotkov manj smučarjev, kar pomeni 4100 smučarjev v decembru. "To je 1600 manj kot v lanskih snežno veliko boljših pogojih, pri čemer smo lani že novembra našteli okoli 1500 smučarjev," je povedal Skornišek. Napovedal je tudi skorajšnje odprtje proge Veliki graben, prvič v zgodovini smučišča pa so s izposojenim topom začeli delati umetni sneg.
Na Voglu pol manj smučarskih dni kot lani
Do zdaj so našteli 32 smučarskih dni, kar je skoraj pol manj kot lani v tem času.To se seveda pozna tudi na številu smučarjev. Lani so v tem času z gondolo prepeljali že 27.000, v letošnjimi zimi pa zgolj 7300 ljudi, med temi pa velika večina sploh ni smučarjev, so sporočili z Žičnic Vogel.
Kljub temu sezone še niso ocenili za katastrofalno, saj so lani kljub dolgi sezoni našteli le 15 lepih sončnih dni, ko je bilo veliko smučarjev. V ostalih dneh je bil obisk podoben letošnjemu – 500 do 600 obiskovalcev dnevno.
Sezono so začeli 15. decembra, vendar so zaradi pomanjkanja vode uspeli zasnežiti in zagnati le otroški poligon in sedežnico Brunarica. Ta obratuje, za zagon ostalih naprav pa čakajo na obilnejšo snežno pošiljko.
Ne samo Vogel in Kanin, tudi nekatera manjša smučišča beležijo od 30 do 50 odstotkov manj smučarjev kot v enakem obdobju lani. Čeprav je večina največjih smučarskih centrov sezono začela okoli 1. decembra, ko so bili ustrezni pogoji za izdelovanje umetnega snega, do zdaj še nikjer niso mogli zagnati vseh svojih žičnic.

Najbolje jo je odnesla Rogla
Ta trenutek obratujejo skoraj vse naprave. Do nedelje so našteli 50.751 smučarjev, kar je 2,4 odstotka več kot v enakem obdobju lani, pa čeprav so bili snežno pogoji lani v tem času bistveno boljši in je od začetka decembra obratoval ves sistem Planja, od sredine decembra pa tudi Jurgovo, so povedali v Uniturju. Za zdaj pri njih ne obratuje le proga Jurgovo 3, omogočajo tudi nočno smuko. Za tek na smučeh je za zdaj urejen tekaški stadion, medtem ko za ostale proge čakajo na zadostno količino snega.
Na Mariborskem Pohorju obratujejo okrnjeno
Neprekinjeno obratujejo od 1. decembra in glede na vremenske razmere rezultate ocenjujejo kot spodbudne. Kot so pojasnili v Marpromu, so na Arehu od 21. decembra, ko je začel obratovati Pisker, odprte skoraj vse smučarske proge, na mariborskem delu pa je od 27. decembra mogoča tudi nočna smuka.
Do konca leta so našteli skoraj 29.000 obiskovalcev, kar je malenkost več kot v enakem obdobju lani, pri tem pa pričakujejo, da se bo z odprtjem dodatnih prog dnevno število smučarjev še povečevalo. Če jim bo vreme naklonjeno, bodo Čopovo progo do doline za smučarje odprli proti koncu tega tedna.

Sneg se ni usmilil niti Kranjske Gore
Kljub temu so žičničarji s prvim delom sezone zadovoljni. Do današnjega dne so zabeležili 38 smučarskih dni, kar je sicer sedem manj kot lani. "Glede na umetno zasneževanje so proge optimalno pripravljene, kar se kaže tudi po številu smučarjev, ki kljub manj obratovalnim dnem ostaja v enakem razponu kot lani," je povedala vodja trženja Senka Kemperle.
Trenutno pri njih obratuje devet od 16 naprav. 70 odstotkov smučarjev še vedno predstavljajo domači, sledijo jim Hrvati, Angleži in Italijani.
Na Krvavcu manjši obisk kot lani
Doslej so zabeležili 39 smučarskih dni, kar je nekaj manj kot lani v tem času, saj so takrat zagnali naprave že konec novembra. Letošnje razmere so popolno nasprotje lanskim, zato je tudi obisk manjši kot v letu 2018, ko so našteli rekordno število smučarjev, je povedala predstavnica za stike z javnostmi Špela Janša.
Smučarjem je na voljo večina naprav, trenutno zasnežujejo progi Zvoh in Haneka pod enosedežnico Gospinca, nato pa se bodo, če še ne bo dovolj naravnega snega, lotili zasneževanja Kriške planine ter Kržišča, tako da bo smučišče obratovalo v polnem obsegu.
Takoj po božično-novoletnih praznikih pa so sicer za slovenske smučarske ponudnike najpomembnejši hrvaški smučarji, ki so se v času šolskih počitnic podali na številna smučišča po Evropi. Za njimi prihajajo Srbi in Madžari, eden od vrhuncev sezone pa bo znova čas slovenskih šolskih počitnic v drugi polovici februarja.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.