Leto in pol stara Emily je pred pol leta zbolela za hudo obliko raka, prestala je že štiri kemoterapije in eno operacijo, a ji je ostal delček tumorja v spinalnem kanalu.
Deklico bi sicer lahko operirali v Sloveniji, a so se starši odločili, da ji bodo omogočili zdravljenje v tujini, ker so prepričani, da ima v Londonu deklica večjo možnost za uspešno operacijo, so povedali za oddajo 24UR. Ne gre torej za to, da slovenski zdravniki Emily ne morejo pomagati in da zavarovalnica operacije ne krije, temveč so se starši za zdravljenje v tujini odločili zaradi tega, ker v tujini takšne operacije izvajajo vsakodnevno, gre za rutinsko operacijo, v Sloveniji pa ne. Njena družina zato zdaj zbira denar, da bi ji operacijo lahko omogočili.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so medtem ravno danes znova poudarili, da zdravljenje rakavih obolenj pri otrocih v celoti krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. "V primerih, ko možnosti zdravljenja presegajo možnosti, ki jih imamo v Sloveniji, otroke napotimo na zdravljenje v ustrezne centre v tujini. Gre predvsem za primere, kjer so potrebne posebne kirurške tehnike ali posebni primeri radioterapije, na primer obsevanje s protoni," so navedli v UKC Ljubljana. Kot so pojasnili, se v Sloveniji vsako leto pojavi tri do pet takih primerov otrok. "V primerih, ko je napotitev na zdravljenje v tujino medicinsko indicirana, se izvedejo ustrezni postopki, na podlagi katerih so tudi stroški zdravljenja pokriti s strani ZZZS," so še zapisali v svojem sporočilu.
Zato v UKC Ljubljana opozarjajo na pazljivost pri dobrodelnih akcijah. Mi pa še enkrat poudarjamo, da so v primeru Emily starši prepričani, da ima v Londonu večjo možnost za uspešno operacijo kot pri nas. Kljub vsemu tako ni težko razumeti staršev, da si pri tako tveganem zdravljenju za svojega otroka želijo le najboljše in kar najbolj povečati možnosti za pozitiven izid operacije.