Triletni slovenski volk Slavc, opremljen s telemetrično ovratnico, ki omogoča sledenje, je v zadnjih dneh postal prava senzacija. 19. decembra je namreč zapustil svoj rodni trop. "Volk je v predprazničnih in prazničnih dneh zapustil območje Slavnika in hitro napredoval preko Vipavske doline, Trnovskega gozda, Idrijskega in Polhograjskega hribovja. Prečkal je Ljubljansko kotlino in se mimo Brnika odpravil preko Karavank proti severu ter v dobrih 10 dneh prišel do Celovca v Avstriji,“ so dejali predstavniki projekta SloWolf, ki so sicer včeraj opozorili na potrebno reševanje konflikta med človekom in volkom. Trenutno se že nahaja v bližini meje z zvezno deželo Salzburg, nedaleč od kraja Murau, približno 180 kilometrov zračne razdalje od teritorija svojega rodnega tropa.
Slavčevo popotovanje spremlja tudi avstrijska javnost
Novica o njegovem prihodu je precej odmevna tudi v avstrijski javnosti in medijih. Kot poročajo tamkajšnji mediji, žival na dan prepotuje kakih deset kilometrov, ga pa ta čas nekoliko omejujeta zima in debela snežna odeja v delih Avstrije. Kot je povedal Bernhard Gutleb iz oddelka za varstvo narave deželni vladi avstrijske Koroške, volk, ko je snežna odeja višja od metra, ne more več hoditi, zato se zadnje čase zadržuje na višini 1200 metrov. Ker je za volkove njegove starosti povsem normalno, da se veliko gibljejo in raziskujejo, strokovnjaki pričakujejo, da se tudi na Salzburškem ne bo dolgo zadržal. Pristojne avstrijske službe so ob tem že opozorile lovce, da ne bi živali zamenjali za prostoživečega psa ter ga ustrelili.
Obiskal že Hrvaško, Italijo in Avstrijo
Po Sloveniji, Hrvaški in Italiji je sedaj Avstrija že četrta država, ki jo je tekom spremljanja obiskal Slavc. Slovenski strokovnjaki upajo, da bosta tako Slavc kot njegova ovratnica zdržala čim dlje in da bo našel ustrezen prazen prostor, kjer bo vzpostavil lasten teritorij.
Po besedah Tomaža Skrbinška, enega od sodelujočih pri projektu Varstvo in spremljanje varstvenega statusa populacije volka v Sloveniji – SloWolf, so od poletja leta 2010 do poletja leta 2011 analizirali 192 genetskih vzorcev slovenskih volkov in ugotovili, da je v tem obdobju v naših gozdovih med 39 do 50 živali te vrste. Dana sezona je komaj prva izmed treh sezon intenzivnega spremljanja populacije, a je že dala najboljšo oceno števila volkov doslej, pravijo predstavniki projekta. Več o tem...
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.