Slovenija

Slovenski vojaki v Irak?

Ljubljana, 08. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
J.M./M.P./STA
Komentarji
0

Slovenija je s svojimi vojaki pripravljena sodelovati pri zagotavljanju varnosti v Iraku. Odhod slovenskih policistov in vojakov v Irak podpira tudi večina parlamentarnih strank, a le, če bo operacija potekala pod organizacijo Združenih narodov.

Bodo slovenski vojaki odšli v Irak?
Bodo slovenski vojaki odšli v Irak? FOTO: POP TV

Kot poudarjajo na obrambnem ministrstvu, uradnega zaprosila za sodelovanje še niso dobili. Je pa premier Anton Rop povedal, da je sam dal pobudo za oblikovanje policijske misije Evropske unije v Iraku. V intervjuju v Mladini premier Rop še dodaja, da bi Slovenija skupaj z Danci v Irak poslala nekaj svojih vojakov, vsekakor pa da bi sodelovali le v delu, o katerem govori resolucija varnostnega sveta Združenih narodov. Tako bi sodelovali pri humanitarni pomoči, gospodarski obnovi in zagotavljanju miru. V Irak bodo po Ropovih besedah odšli izključno profesionalni vojaki, ki se bodo za to odločili prostovoljno."Slovenija za zdaj še preučuje možnost, da bi enote poslali v Irak. Šele če bo varnostni svet sprejel ustrezno odločitev, je naše sodelovanje možno," še dodaja Rop za Mladino.

Pripravljenost za sodelovanje v obnovitvenih operacijah v Iraku je sicer izrazilo že 63 držav, vendar na seznamu vojska, ki naj bi septembra zamenjale ameriške vojake, ni Slovenije. Prav tako od podpisnic vilenske deklaracije le Slovenija in Hrvaška še nista zagotovile pomoči. Se pa za to operacijo po navedbah hrvaških medijev v okolici Delnic že uri okoli 100 hrvaških vojakov. Po besedah Hrvaške obrambne ministrice Antunovićeve se o sodelovanju pogovarjajo z ZDA in ni skrivnost, da bi takšne akcije pospešile vključitev Hrvaške v zvezo Nato.

Parlamentarne stranke o odhodu slovenskih vojakov v Irak

Odhod slovenskih policistov in vojakov v Irak podpirajo tudi vse večje parlamentarne stranke, a le, če bo operacija potekala pod organizacijo Združenih narodov. Nekateri poslanci kljub temu menijo, da bodo policisti in vojaki z odhodom v Irak tvegali življenje, drugi pa, da prisotnost čim več mednarodnih sil tako tveganje zmanjšuje.

Najbolj razdeljeni se zdijo v Združeni listi, kjer zahtevajo resolucijo Združenih narodov, ker menijo, da sedanja, 1483, ki urejuje prav prihod mednarodnih sil v Irak, ni ustrezna. "Kljub nekemu kvazi kritju, ki ga daje od ZDA izsiljena resolucija Varnostnega sveta, bomo le asistirali okupacijskim silam, sodelovali pri zatiranju upora in odpora, ki se dogaja Američanom, in tako tudi sami postali okupatorji z vsemi tveganji, ki to prinaša," pravi poslanec ZLSD Aurelio Juri.

Prav nevarnost napadov naj bi se s prihodom čim večjega števila neameriških sil zmanjšala. "Žrtve imajo predvsem Američani med svojimi vojaki, Britanci ne, čeprav ravno tako zasedajo velik del ozemlja Iraka. Zato se mi zdi, da je sodelovanje drugih držav eden od načinov, da se razmere umirijo, in da se zmanjša ameriška prisotnost," meni poslanec LDS Jelko Kacin.

Misije bi lahko potekale tudi pod okriljem zveze Nato ali Evropske unije, toda stranke večinoma prisegajo na Združene narode. "Kolikor gre pri tej pobudi za sodelovanje Slovenije pri aktivnosti, ki jih v Iraku izvaja in vodi OZN, lahko to cenimo kot pozitivno pobudo," pravi Alenka Paulin iz SDS. Poslanec SLS Janez Podobnik pa meni, da bi moralo kakršnokoli sodelovanje pri stabilizaciji Iraka, tako s stališča humanitarnega, gospodarskega kot tudi varnostnega vidika potekati pod okriljem OZN. "Sem za to, da Slovenija prispeva k ureditvi razmer v Iraku, v skladu s svojimi zmožnostmi in v skladu z nameni OZN," pravi poslanec NSi Alojz Peterle.

SMS ostro nasprotuje morebitni udeležbi slovenskih vojakov pri operacijah v Iraku. Koncept Slovenske vojske je obramba države in ne posredovanje v svetu, s takšnim dejanjem pa bi Slovenija "postala okupacijska sila, saj operacija ZDA v Iraku ni dobila odobritve Združenih narodov", opozarjajo v SMS.

V SMS slovensko vlado pozivajo, naj odgovori na vprašanje, ali vodi načelno politiko ali zgolj sledi gospodarskim interesom. "V sodelovanju slovenskih vojakov pri okupaciji Iraka vladajoča elita vidi priložnost za slovensko gospodarstvo, a od tega bi imela korist le določena velika podjetja," je prepričan glavni tajnik SMS Jože Vozelj. V SMS vlado še sprašujejo, katere gospodarske posle bo dobila v zameno za sodelovanje slovenskih vojakov ter kakšnih bonitet bodo deležni svojci morebiti umrlih vojakov.

Slovenija mora sodelovati pri oblikovanju skupne zunanje politike Evropske unije, ne pa voditi politike ZDA, še menijo v stranki. "Upam, da ima vlada možnost in pogum, da reče ne," je poudaril Vozelj. V stranki mladih sicer podpirajo stabilizacijo razmer v Iraku, a le pod vodstvom Združenih narodov. ZDA uvedba demokratičnih sprememb namreč ni v primarnem interesu, so prepričani v SMS.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10