Danes je sicer Nemčija naznanila, da iz varnostnih razlogov umika del svojih sil iz Iraka. Gre za sile, ki so nastanjene v Bagdadu in Tajiju, medtem ko večji del nemških vojakov, ki se nahaja v iraškem Kurdistanu oziroma na severu države, ostaja.
Tu, v bazi v Erbilu, so nastanjeni tudi slovenski vojaki, ki delujejo pod nemških vodstvom. In ti tam tudi ostajajo, so potrdili na obrambnem ministrstvu. Razmere v Iraku vseskozi budno spremljajo, odločitve bodo sprejemali glede na razvoj dogodkov, so dodali.
Umik slovenskih vojakov iz Iraka medtem zahteva stranka Levica, ki napoveduje sklic izredne seje odbora za zunanjo politiko. Atentat na Solejmanija je "zadnji žebelj v krsto kakršnemu koli upanju za umiritev napetosti med ZDA in Iranom", so zapisali v izjavi za javnost. "Gre za nepredstavljivo kršitev suverenosti tuje države, ki se nevarno približuje odkriti vojni napovedi."
Sile umaknile Nemčija, Hrvaška, Italija
Po zaostritvi razmer zaradi ameriške likvidacije vplivnega iranskega generala v Bagdadu pa so že pred dnevi začasno popolnoma prekinili urjenje iraških varnostnih sil.
Tudi Hrvaška je danes sporočila, da so hrvaške vojake iz Bagdada premestili v Kuvajt. V skladu z odločitvijo zveze Nato, ki je v ponedeljek sporočila, da je začasno ustavila usposabljanja v Iraku, so iz Bagdada v Kuvajt premestili 14 pripadnikov hrvaške vojske, ki so na varnem. Sedem pripadnikov drugega kontingenta, ki so končali misijo, pa se bo vrnilo domov.
Iz ameriške vojaške baze v Bagdadu so se ponoči v dogovoru zveze Nato umaknili tudi pripadniki italijanskih oboroženih sil, danes poroča La Stampa. V bazi je bilo nameščenih približno 50 italijanskih karabinjerjev, ki so v okviru mednarodne koalicije urili iraške enote.
Nato začasno ustavlja usposabljanje v Iraku
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je v ponedeljek sporočil, da Nato začasno ustavlja usposabljanje v Iraku. Možnosti izgona vseh tujih sil iz Iraka pa Stoltenberg ni želel komentirati. Poudaril je, da Natova misija koristi tako zaveznicam kot Iraku ter da je Nato na terenu na povabilo iraških oblasti.
Slovenski predsednik Borut Pahor je tudi danes sporočil, da ves čas spremlja razmere na Bližnjem vzhodu, zlasti v Iraku, kjer slovenski vojaki pomagajo pri urjenju iraških varnostnih sil.
Pahor meni, da bi se morala slovenska vojska umakniti iz Iraka, če bi tako stališče sprejela tudi iraška vlada. Predsednik hkrati meni, da morajo biti pripravljene vse logistične možnosti za hiter in varen umik pripadnikov vojske iz Iraka, če bi se za to odločila slovenska vlada.
KOMENTARJI (212)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.