Evropska unija je začasno ustavila namestitev prvih enot v okviru operacije EU v Čadu in Srednjeafriški republiki. Ker gre za odločitev EU, so temu sledili tudi na slovenskem obrambnem ministrstvu.
Sicer še vedno velja, da bo v opreaciji EUFOR Čad/CAR sodelovalo 15 slovenskih vojakov in sicer v sodelovanju s pripadniki francoskih oboroženih sil. Na vzhodu Čada bodo zagotavljali varnost begunskih taborišč, omogočali nemoteno delo humanitarnih organizacij ter zaščita civilnih oseb pri izvajanju projektov OZN.
Zakaj Slovenija pošilja vojake v Čad?
Kot neposredni interes Slovenije za sodelovanje v mirovnih misijah bi lahko označili stabilnost Balkana. Zaradi nemirov in vojne v preteklosti na Kosovu je Slovenija utrpela gospodarsko škodo. Zato je prisotnost slovenskih vojakov na tem področju povsem razumljiva in upravičena, je še dodal Grošelj.
Umik čadskih upornikov
Čadski uporniki so danes sporočili, da so se prostovoljno umaknili iz čadske prestolnice N'Djamena, vendar še ni znano, ali so to storili zaradi pritiska vladnih enot. V spopadih, ki so se v prestolnici začeli v soboto, je bilo ranjenih okoli 200 civilistov.
Predstavnik upornikov Abderaman Koulamalah je povedal, da so se uporniki "odločili za umik, da bi ljudem dali priložnost za odhod iz mesta", vendar je mesto še vedno obkoljeno z njihovimi silami in ga bodo znova napadli. Vlada je na drugi strani sporočila, da vladne enote nadzirajo mesto in da so pripravljene na odgovor v primeru ponovnega napada upornikov.
Z visokega komisariata ZN za begunce v Ženevi so medtem sporočili, da iz N'Djamene v sosednji Kamerun beži na tisoče ljudi. Zaradi obkolitve prestolnice bi lahko bila ogrožena tudi dostava pomoči 240.000 beguncem iz sudanskega Darfurja, ki so v taboriščih na vzhodu Čada.
Pozivi k spravi
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je v nedeljo Varnostni svet ZN na nujnem zasedanju, posvečenem razmeram v Čadu, pozval k prekinitvi ognja med vladnimi in uporniškimi silami.
K takojšnji prekinitvi sovražnosti v Čadu je v nedeljo pozvalo tudi slovensko predsedstvo EU. "Politična rešitev spora je edina pot k miru in stabilnosti v Čadu," je v sporočilu za javnost še zapisalo predsedstvo EU.
Mednarodna človekoljubna organizacija Amnesty International (AI) je vse vpletene strani pozvala, naj ne napadajo civilistov, češ da je to vojni zločin. Prav tako nasilje "resno ogroža namestitev misije Eufor" in s tem pomeni tveganje, da bodo civilisti ostali brez zaščite, opozarjajo v AI.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.