62 slovenskih vojakov se je vrnilo iz Afganistana. Ob 12.45 so srečno pristali na mariborskem letališču. Vojake je na letališču pričakalo okoli 30 svojcev.
Standarden varnostni pregled
Tiskovni predstavnik Slovenske vojske Simon Korez je za 24ur.com dejal, da prihod vojakov v domovino poteka po načrtih. Po prihodu vojakov bodo opravili standardne varnostne ukrepe, kot so zdravniški pregledi ter dezinfekcija orožja in opreme, je napovedal. To se je tudi zgodilo. Vsakemu vojaku, ki je na misiji v Afganistanu preživel en mesec, pripada dan in pol dopusta ter redni letni dopust, ki ga lahko izkoristijo do konca leta.
Na novinarsko vprašanje, če so pri kakšnem vojaku, ki se je že vrnil z misije, zaznali postravmatski stres zaradi vojnih grozot, je Korez odgovoril, da tega pojava niso zaznali. Je pa po njegovem mnenju vojakom na voljo vojaški psiholog, poleg tega pa naj bi bili vojaki dobro izurjeni in pripravljeni.
Zapleti pri prevozu
Prevoz so Slovenski vojski brezplačno zagotovile ZDA. Pripadniki 11. kontingenta Slovenske vojske bi se po prvotnih načrtih morali v domovino iz Afganistana vrniti že prejšnji teden. Prvi datum za vrnitev 11. kontingenta v Slovenijo, ki so ga ponudili Američani, je bil sicer že 20. oktober. Do zamude je prišlo že pri odhodu 12. kontingenta Slovenske vojske, ki bo nasledil 11. kontingent. Iz Slovenije je odpotoval 10. oktobra, a se je njegov prihod v Afganistan zamaknil za 11 dni. Zamuda je nastala, ker letalo, ki je bilo najeto v okviru desetih zakupljenih ur iz strateškega transporta v okviru zveze Nato, ni prejelo dovoljenja za prelet čez Turkmenistan.
Nato so se v Slovenski vojski odločili, da sprejmejo ponudbo ameriških kolegov. Prevoz z vojaškim letalom – še posebej, ker je direkten in brezplačen – je tudi najboljši z varnostnih vidikov. Vse druge opcije, ki so bile na voljo, pa bi bile tudi bistveno dražje, je še izpostavil Korez.
Za organizacijo in izvedbo prevoza so namreč imeli na voljo še dve možnosti – najem civilnega letala prek pogodbe pri Intereuropi s ceno približno 150.000 evrov plus stroški vračanja tovora, ki bi bili približno 90.000 evrov, ali najem slovenskega letalskega prevoznika Adria Airways s ceno približno 125.000 evrov plus stroški prevoza tovora.
Brezplačni prevoz zahvala za dobro opravljeno delo
Logistična organizacija premikov z misij je varnostno zahtevna, je večkrat prestavljen datum vrnitve 11. kontingenta z misije v Afganistanu na seji odbora za obrambo komentirala obrambna ministrica Ljubica Jelušič. Profesionalni vojaki po njenih besedah takšne razmere znajo razumeti. Kot je pojasnila ministrica, v trenutnih razmerah ne bi bilo enostavno iz Herata priti v Kabul, od koder bi bil možen civilni polet. Poleg tega se po njenih besedah za prevoz običajno daje prednost tistim, ki so ranjeni ali poškodovani.
Na ministrstvu so se odločili, da je bolj primerno in za vojake varnostno bolj ustrezno, da se poskuša zagotoviti direkten let. Ta let je bil po njenih besedah tudi s finančnega vidika dober, saj je ameriška vojska zagotovila brezplačen prevoz, ki je bil po njenem tudi neke vrste zahvala za dobro opravljeno delo.
Največ slovenskih vojakov na Kosovu
Trenutno ima Slovenija na Kosovu 398, v Afganistanu 81, v Libanonu 14, v Siriji dva, v Bosni in Hercegovini 31, v Srbiji dva in v Somaliji, kjer se borijo proti piratstvu, enega vojaka. Skupno torej okoli 529 vojakov.
Za leto 2009 so bili načrtovani stroški mednarodnih misij okoli 28 milijonov evrov. Zaradi varčevanja in manjšega proračuna je v naslednjem letu načrtovano manjšanje števila vojakov na misijah, da bi jih bilo približno 470. ''Številčno povečevali ne bomo.'' Do sedaj sicer v tujini ni umrl noben slovenski vojak. Na srečo nismo imeli niti težjih poškodb,'' je za 24ur.com še povedal Simon Korez.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.