Ministrstvo za obrambo je zaradi napada na letališče v Erbilu sprejelo odločitev za umik šestih pripadnikov Slovenske vojske 3. kontingenta na misiji Neomajna odločenost z območja delovanja. Sprva bi morali Kurdistan zapustiti že včeraj v večernih urah, a se je zaradi logističnih težav evakuacija prestavila. Vojaki so danes naposled pristali na mednarodnem letališču Esenboga v Ankari, kamor so prispeli z letom PC1705, tam pa jih je pobralo vladno letalo falcon.
Na generalštabu je tiskovni predstavnik SV Marjan Sirk povedal, da več informacij o vrnitvi vojakov v domovino danes niso dajali, ker je premik z vojaškega območja zahteven postopek. "Interes javnosti ne bi smel imeti prednosti pred varnostjo izvedbe," je ob tem povedal Sirk. Dodal je, da je bil premik izveden kot eden od načrtov, uspešna izvedba pa je pokazala, da so dobro načrtovali.
"Nismo govorili več o evakuaciji, ker so se razmere izboljšale, temveč o relokaciji v tretjo državo in vrnitvi v domovino," je še povedal Sirk. Poudaril je, da ne gre za nobeno predčasno rotacijo, saj je naslednji kontingent že pripravljen za napotitev v Erbil. "Slovenska zastava v tej misiji še vedno vihra," je še dodal.
Premier Marjan Šarec je vrnitev naših vojakov v domovino komentiral z besedami, da ni šlo za umik, temveč za predčasno prekinitev kontingenta. Poudaril je, da Slovenija ostaja na vseh misijah in dejal, da so prav misije tiste, ki zvišujejo ugled SV v svetu. "Če smo verodostojen partner, potem se moramo obnašati tako, da naši partnerji računajo na nas," je poudaril.
Do konca ostalo nejasno, kdaj se bodo naši vojaki vrnili
Prvoten načrt je bil, da bi se umaknili skupaj z nemškimi vojaki z njihovo logistično podporo, a so ti spremenili svojo odločitev in ostajajo na severu Iraka. Obrambni minister Karl Erjavec je posledično zavrnil kritike, da so bile napovedi o sredinem umiku vojakov preuranjene, in ob tem poudaril, da so se na to dejansko pripravljali. Svoje vojake so že v torek umaknili Hrvati in Italijani.
Danes so sicer na seji parlamentarnih odborov za obrambo in za zunanjo politiko razpravljali tudi o tem, ali se bodo slovenski vojaki v celoti umaknili iz Iraka, kar je bila pobuda Levice. Sklepa niso sprejeli, ponovno pa bodo razpravljali o tem, če se bodo varnostne okoliščine tako zaostrile, da kontingent ne bi mogel opravljati svojega dela. Predvidoma 1. februarja se bo sicer v Erbil zaradi rotacije vrnila nova ekipa kontingenta.
Zakaj relokacija?
Spomnimo, dve letalski oporišči v Iraku (Al Asad in Erbil), v katerih so nameščene ameriške vojaške enote, je točno ob 00.30 po našem času zadelo več kot ducat iranskih balističnih raket. Žrtev v napadu ni bilo, sledil pa je ameriški likvidaciji poveljnika elitnih sil iranske revolucionarne garde Al Kuds, generala Kasema Solejmanija.
Naši vojaki so v bazi v Erbilu pod vodstvom Nemčije sicer delovali kot inštruktorji za usposabljanje iraških enot v boju proti Islamski državi.
KOMENTARJI (637)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.