Ob svetovnem dnevu turizma so predstavniki gospodarskega ministrstva, predstavniki turističnih zvez ter drugi strokovnjaki predstavili nadvse navdušujoče rezultate o slovenskem turizmu. Njegova rast je namreč v primerjavi s celotno EU nadpovprečna, znaša pa 9 odstotkov.
Lani je Slovenijo obiskalo več kot tri milijone turistov, kar je 0,7 odstotka več kot leto prej, ko so ustvarili blizu devet milijonov prenočitev (1,2 odstotka manj kot v 2009). V letošnjih prvih sedmih mesecih pa je državo obiskalo skoraj 1,8 milijona turistov oz. 6,2 odstotka več kot v enakem obdobju lani, ko so ustvarili 5,2 milijona prenočitev (+4,8 odstotka).
Po indeksu turistične konkurenčnosti je Slovenija po oceni Svetovnega gospodarskega foruma letos med 139 državami pristala na 33. mestu, so ob tem navedli na državnem statističnem uradu. Glede na leto 2009 je napredovala za dve mesti, glede na leto 2007 pa za 11 mest.
Po besedah direktorice Slovenske turistične organizacije Maje Pak po vrstah nastanitve beležijo največjo rast v mladinskih hotelih, turističnih kmetijah, gostiščih in prenočiščih. V kampih prenočujejo predvsem Belgijci ter Italijani, hotele pa zapolnjujejo ruski turisti.
S turizmom do kruha 3,3 odstotka slovenskega prebivalstva
Letos se Slovenija uvršča visoko pri kakovosti naravnega okolja, športnih objektih, po številu hotelskih sob in indeksu cen hotelskih nastanitev. Manj konkurenčen pa je slovenski turizem na področju letalske infrastrukture, letalskih povezav, letaliških pristojbin, vizne politike, odprtosti za tuje investicije in fleksibilnosti delovne sile.
V zvezi z letalskimi povezavami je Marjan Hribar z direktorata za turizem na gospodarskem ministrstvu dejal, da je ravno to ena od ključnih strateških smeri razvoja turizma – izboljšanje prometnih povezav. "Danes lahko z veliko verjetnostjo najavimo kar nekaj novih nizkocenovnih letalskih povezav, ki bodo začele leteti v naslednjem letu. V mislih imamo tudi intenzivno vključevanje mariborskega letališča," je dejal in dodal, da bo več o partnerjih ter destinacijah znano v prihodnjih dveh tednih. Ali bodo nizkocenovni letalski prevozniki ogrozili Adrio? Več o tem...
Lani je bilo v dejavnosti gostinskih nastanitvenih storitev, restavracij in gostiln ter potovalnih agencij in organizatorjev potovanj zaposlenih 26.855 ali 3,3 odstotka vsega delovno aktivnega prebivalstva v Sloveniji, od tega je bilo 57,5 odstotka žensk. Povprečna bruto plača zaposlenih v gostinsko-nastanitveni dejavnosti je junija letos znašala 1258 evrov ali 263 evrov manj od povprečne bruto plače v Sloveniji. Turistični priliv, preračunan na prebivalca Slovenije, je znašal okoli 850 evrov.
Kako naprej?
Kot je še dejala Pakova, bodo v letu 2012 delovanja usmerjena v dvig konkurenčnosti slovenskega turizma. V programu dela bo vzpostavljanje partnerstev na področju trženja in promocije, spodbujanje letalskih povezav s ključnimi trgi ter gradnja znamke Slovenije in predvsem trženje zelenega turizma. "Ključno sporočilo bo: aktivna, zelena in zdrava Slovenija," je dejala.
Zdravko Počivalšek, predsednik Turistične gostinske Slovenije, verjame, da bi lahko s pravimi ukrepi prilive iz turizma iz sedanjih dveh milijard v naslednjih petih letih povečali na tri milijarde. "Ob tem bomo še naprej odpirali nova delovna mesta ter dvignili plače delavcem v turizmu," je dejal in dodal, da bodo le tako lahko tudi zmanjšali pomanjkanje turističnih delavcev.
Svet lani premogel 940 milijonov turistov
Po kriznem letu 2009 je turizem tako na svetovni ravni kot tudi v Evropi okreval. Mednarodni turizem je leto 2010 končal v pozitivnih številkah. Po podatkih Svetovne turistične organizacije je čez meje svojih držav odpotovalo 940 milijonov turistov ali 6,6 odstotka več kot v letu 2009.
V letu 2010 je bila najbolj obiskana država na svetu Francija s skoraj 77 milijoni prihodov turistov. Na drugem mestu po obiskanosti so bile ZDA s skoraj 60 milijoni prihodov turistov. Kitajska je bila zaradi svoje edinstvene kulture in s skoraj 56 milijoni prihodov turistov tretja najbolj obiskana država.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.