Izbrani vojaki iz 1. brigade Slovenske vojske so končali priprave za napotitev v Afganistan. Odpotovati bi morali že pred tremi tedni, še pred odhodom pa bi jih morali varnostno preveriti in jim izdati dovoljenje za dostop do nekaterih tajnih podatkov v okviru Nata. Preverjanja ni bilo, saj je ustavno sodišče zadržalo izvajanje zakona o tajnih podatkih. Zakon tudi sicer ni usklajen s pravnim redom Nata in Evropske unije, zato ga je moral predlagatelj, ministrstvo za notranje zadeve, popraviti. "Uvajamo tristopenjsko varnostno preverjanje, glede na stopnjo tajnosti, do katere bo imel posameznik dostop," je dejal Miha Molan, državni sekretar na notranjem ministrstvu.
Vsakdo, ki ga varnostno preverjajo, mora izpolniti vprašalnik s precej osebnimi vprašanji; tudi o odvisnosti od alkohola, mamil in podobno. Sicer pa je za Evropsko unijo in zvezo Nato slovensko varnostno preverjanje preveč pomanjkljivo in mu zato ne zaupajo. Večkrat so opozorili, da je potrebno izdajanje potrdil o zaupanju slovenskih državljanov zaostriti. "Kdorkoli ima v Republiki Sloveniji dostop do tajnih podatkov, mora biti varnostno preverjen in mora dobiti dovoljenje za vstop do tajnih podatkov. To dovoljenje je osnova za izdajo potrdila, ki ga izda nacionalni varnostni organ, na podlagi katerega lahko ta oseba vstopa do tajnih podatkov Nata oziroma Evropske unije," še dodaja Molan.
V katerokoli mednarodno misijo, ki zahteva varnostno preverjanje, tako slovenski vojaki, dokler nov zakon ne bo sprejet, ne bodo mogli.