Slovenski škofje so po posvetu s strokovnjaki zaradi zaostrenih zdravstvenih razmer sprejeli ukrepe za spopadanje z novim koronavirusom. Do nadaljnjega so tako odpovedali vse svete maše, spovedovanja ter vsa srečanja in druge dogodke.
V cerkvah le osebne molitve največ 10 vernikov na ustrezni medsebojni razdalji
"Duhovniki darujejo svete maše po sprejetih namenih izključno zasebno, brez prisotnosti vernikov. Somaševanje duhovnikov in skupno obhajanje ni dovoljeno," so zapisali škofje in dodali, da niso dovoljene niti svete maše, križevi poti in druge oblike pobožnosti na prostem.
"Škofje ordinariji do preklica podeljujejo slovenskim katoličanom spregled od dolžnosti udeležbe pri nedeljski sveti maši. Verniki naj nadomestijo odsotnost od svetega bogoslužja z molitvijo, postom, dobrimi deli, prebiranjem Božje besede, spremljanjem svete maše po radiu, TV oziroma spletu ter s prejemom duhovnega obhajila," so še dodali.
Župniki morajo na vrata cerkva pritrditi obvestilo, da so maše do nadaljnjega odpovedane, v cerkvi ali kapeli pa je možna osebna molitev zdravih vernikov, v kolikor v njej ni več kot 10 oseb in so med seboj oddaljene vsaj meter in pol.
Kjer je to mogoče, so lahko cerkve v času epidemije odprte izključno za osebno molitev zdravih vernikov, brez simptomov akutne pljučne bolezni, prisotnih je lahko največ 10 oseb na ustrezni oddaljenosti, tako cerkev pa je treba dvakrat dnevno očistiti z razkužilnimi sredstvi, razkužilo za roke pa mora biti na voljo tudi vernikom.
Pogrebi le v ožjem krogu, odpovedani krsti, poroke in verouk
"Dovoljeni so cerkveni pogrebi ob strogem upoštevanju navodil državnih ustanov. Pogreb se opravi brez pogrebne svete maše in samo z najožjimi sorodniki. Pogrebna sveta maša bo lahko darovana po preklicu tega navodila," so zapisali v Slovenski škofovski konferenci.
Dodali so, da na smrt bolnim bolnikom duhovnik lahko podeli bolniško maziljenje, v kolikor sta oba ustrezno zaščitena. Vsi krsti in poroke se prestavijo.
Bolniški duhovniki in duhovniki, ki oskrbujejo domove za ostarele in druge podobne ustanove, morajo upoštevati navodila omenjenih ustanov za preprečevanje okužb.
Do preklica po župnijah tudi ni verouka in drugih oblik izobraževanja ter župnijskih srečanj. "Kateheti naj starše prosijo, da manjkajočo snov predelajo skupaj s svojimi otroki," naročajo škofje.
Škofje vernike pozivajo k molitvi
Škofijske in župnijske pisarne, cerkveni arhivi ter drugi cerkveni uradi ostanejo do nadaljnjega zaprti. Verniki naj se na župnijske urade obračajo preko telefona in elektronske pošte.
"Katoliški vrtci, šole in druge izobraževalne ter karitativne ustanove morajo slediti navodilom NIJZ in ministrstva. V samostanih naj redovnice in redovniki omejijo izhode ter stike z zunanjimi obiskovalci. V samostanskih kapelah naj izpraznijo kropilnike z blagoslovljeno vodo."
"Vsi verniki (še zlasti starejši) naj se preventivno samoizolirajo ter posvetijo čas molitvi za zdravje bolnikov, zdravstvenega osebja in čim prejšnji konec epidemije," zaključujejo škofje, ki vabijo "vse vernike, duhovnike, redovnice, redovnike ter katoliška laiška gibanja, da v zahtevnem času epidemije okrepijo molitev za zdravje in blagoslov našega naroda."
V Slovenski evangeličanski cerkvi želijo ob epidemiji ljudem stati ob strani
V Slovenski evangeličanski cerkvi prav tako podpirajo ukrepe, ki so jih zaradi širjenja novega koronavirusa sprejele pristojne institucije in jih bodo tudi upoštevali ter izvrševali. Navkljub resnosti stanja ni časa za paniko, ki bi povzročila še večje težave, je v sporočilu za javnost v imenu Slovenske evangeličanske cerkve zapisal tiskovni predstavnik in nekdanji škof Geza Erniša.
Je pa čas za realno oceno stanja, v katerem smo, brez takojšnjega preračunavanja, koliko nas bo to vse skupaj stalo. "Na prvem mestu so ljudje, kajti ljudje ustvarjajo milijarde, in ne milijarde ljudi," meni Erniša. Kot je še ocenil, smo "vsi skupaj v istem čolnu in ne sme nam biti vseeno kam ta čoln pluje". Ob tem je zaželel, da bi vsi stopili skupaj ter v sodelovanju s stroko in osebnim ravnanjem naredili vse, da to grožnjo zdravju in življenju premagamo in življenje vrnemo v vsakdanje tirnice.
Evangeličanska cerkev je na podlagi razglasitve epidemije sprejela tudi nekaj ukrepov, podobne tistim, ki so jih izdali katoliški škofje. Tako od petka odpadejo tudi vsa bogoslužja in pobožnosti v evangeličanskih cerkvah in kapelah. Odredba velja do preklica. Vernike ob tem spodbujajo, da doma berejo Sveto pismo, molijo ali sprejemajo radijska oz. televizijska bogoslužja, so zapisali v sporočilu za javnost. Pogrebni obredi naj potekajo v ožjem družinskem krogu in v čim krajši obliki.
Prav tako se do nadaljnjega prekine poučevanja verouka, ki se bo znova začel hkrati z začetkom pouka v šolah, veroukarji, še posebej konfirmandi, pa naj snov predelajo doma skupaj s starši. Cerkve so lahko čez dan odprte, a naj služijo osebni pobožnosti, so navedli. Pri tem naj se upošteva ustrezno oddaljenost med osebami, klopi in ključe v cerkvi pa naj se po uporabi razkuži. Poleg tega morajo biti v cerkvah nameščena razkužila.
V evangeličanski cerkvi vernikom in vernicam svetujejo, da naj se ob znakih lažje obolelosti samoizolirajo. Čas naj posvetijo molitvi za zdravje bolnikov, zdravstvenega osebja in družinskih članov ter za čimprejšnji konec epidemije. Za konec vse vernike, vernice, duhovnice in duhovnike pozivajo, da naj aktivno spremljajo in upoštevajo napotke NIJZ in drugih zdravstvenih institucij.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.