Slovenija

Slovenski romski svetilnik

Ljubljana, 28. 03. 2007 17.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenija bo edina država v EU s posebnim zakonom o zaščiti Romov, ki naj bi drugim služil za zgled, trdi vlada.

Romska policistka Nataša Brajdič: Po sprejetju zakona si je mogoče v Sloveniji obetati še več romskih policistk
Romska policistka Nataša Brajdič: Po sprejetju zakona si je mogoče v Sloveniji obetati še več romskih policistk FOTO: POP TV

Romska skupnost bo s tem zakonom dobila pravno-formalni status, ki bo urejal različna področja in naj bi hkrati pomenil tudi izpolnitev mednarodnih konvencij. Slovenija naj bi tako postala tudi prva država v Evropski uniji, ki bo imela zakon o romski skupnosti, ki bo "na nek način tudi svetilnik za vse ostale države", je povedal direktor urada za narodnosti Stanko Baluh.

Pozitivna diskriminacija za spodbujanje Romov

Ob tem je Baluh poudaril, da romska skupnost nima položaja "klasične narodne manjšine", kot jo pozna ustava, temveč gre za posebno skupnost ali manjšino, etnično skupnost, ki ima posebne antropološke, etnične in kulturne značilnosti. "Gre za posebno varstvo, ki je v pravni teoriji znano kot pozitivna diskriminacija," je povedal Baluh.

Zakon med drugim predvideva ustanovitev sveta romske skupnosti, ki naj bi dajal pobude državnim in občinskim organom in spodbujal ohranjanje romskega jezika in kulture.

Državno in občinsko spremljanje ukrepov

Protest proti Romom v ljubljanski soseski Sostro
Protest proti Romom v ljubljanski soseski Sostro FOTO: POP TV

Zakon določa tudi, da vlada v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi in predstavniki Romov imenuje posebno delovno telo, ki spremlja uresničevanje ukrepov. Podobno delovno telo bodo po zakonu morale ustanoviti tudi občine, v katerih živijo Romi.

Poslanska večina je danes v drugem branju zakona zavrnila opozicijski predlog nekdanjih poslancev LDS (nepovezani) o drugačnem načinu sestave sveta romske skupnosti. O zakonu naj bi dokončno glasovali v petek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
29. 03. 2007 17.35
Najbolj bo zanimivo, kako bo zakon Rome opredelil. Boš moral biti črn, muzikaličen in imeti kriv nos ali boš le rekel, da si Rom in boš dobil kak paket in počitnice za otroke? Morda bodo dsezname sestavljali v kakšnem društvu in bodo spet pokale puške in tekla kri!?
tomazbodner
29. 03. 2007 09.34
Je kdo vtipkal njeno ime v Google? Nataša Brajdič mislim... Dekle si ze dalj casa prizadeva za pozitivne spremembe, medtem ko je sama nenehno tarca diskriminacije. Ce jo bi videli na cesti, bi vedeli, da je romkinja? Dvomim. Se obnasa kot stereotipen rom? Tudi ne. Zakaj potem mecete vse rome v isti kos?
balon200
29. 03. 2007 09.15
Hm, jaz sem skeptik okrog tega zakona. Slabo se mi zdi, ker bodo v državi za neko skupino ljudi veljala posebna pravila, kar ni dobro oz. higienično, prav tako se krepi odnos mi-oni, kar ni dobro. Če se bodo Romi preveč začeli razvijati pa bo itak spet narobe, namreč hitro se bodo začeli pojavljati tipični nestrpni očitki, da so Romi priviligirani,..kar so nekateri kljub njihovi očitni revščini trdili že sedaj. Mislim, da ne bi smeli imeti posebnega zakona, s tem se ustvarjajo novi temelji za razlikovanje, nestrpnost in celo sovraštvo. Zakon je kratkovidna rešitev. Romi bi se morali integrirati z dobro voljo in ne z zakonom, kar je seveda lažje reči kot storiti, ampak po moje bi tako bilo prav.
User111320
29. 03. 2007 07.20
"na nek način tudi svetilnik za vse ostale države" .....ma ja še kaj....svetilnik za vse cigane, ki še iščejo primerno evropsko državo za nastanitev.....zdej ste pri nas zaščiteni zato "WELCOME"
User109003
29. 03. 2007 02.52
Le da je imel Dolfe pač drugačne načrte in je računal na dan, ko ti zakoni ne bodo več potrebni.
Tonček Balonček
28. 03. 2007 18.52
Nemci so svoje čase imeli zelo dobro urejeno zakonodajo za Žide, Rome in še koga (komuniste npr.), saj je znano, da so bili zgled pedantnost (Nemci namreč!), tudi na področju prava in verjamem, da je za naše pravnike to res velik in zgodovinski izziv!