Projekt gradnje plinskih terminalov v Tržaškem zalivu za Slovenijo ni sprejemljiv, je vlada sklenila na današnji seji. Čezmejni vplivi na okolje so namreč preveliki, italijanska stran pa slovenskih pripomb ni upoštevala.
Minister za okolje Karl Erjavec je izpostavil štiri problematične točke: prometnovarnostni vidik zaradi zahteve po varni plovbi do terminalov, vidik splošne varnosti, okoljski vidik in vidik škodljivih vplivov na biodiverziteto morskega okolja celotnega severnega Jadrana.
Ljubljana vlado sosednje države poziva tudi, naj se vsa dokumentacija o morebitnem terminalu na morju (t. i. off-shore terminal) črta iz italijanskega mnenja o gradnji terminala v Žavljah "ker bi to lahko pomenilo tudi začrtovanje poti za izgradnjo drugega terminala sredi Tržaškega zaliva".
Erjavec je italijansko kolegico o tem že obvestil v pismu. V njem jo je povprašal tudi glede navedb organizacije Alpe Adria Green, da so podatki v italijanskem mnenju prirejeni in zavajajoči, zlasti glede temperature in globine morja ter vplivov v primeru večje nesreče, saj bo v bližini tudi drugi z varnostnega vidika občutljivi objekti.
Kot je še povedal, je problem glede plinskih terminalov, treba rešiti na bilateralni ravni, državi pa naj bi stališča izmenjali v kratkem. Erjavec je Italijo zaprosil tudi za vso dodatno dokumentacijo za terminal v Žavljah, saj del dokumentacije, ki se nanaša na čezmejne okoljske vplive, manjka. Ugotovitve italijanskih strokovnjakov o čezmejnih vplivih želijo namreč primerjati z ugotovitvami naših strokovnjakov.
Ker pa so se pojavila ugibanja, da naj bi tudi v Sloveniji začeli graditi plinske terminale, je Erjavec poudaril, da pri nas gradnja takih objektov v energetskem programu, ki je pogoj za plinski terminal, ni predvidena.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.