Slovenija

Slovenski medvedi iz kletk v avstrijsko zavetišče? 'Selitev bi bila stresna'

Ljubljana, 17. 03. 2024 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
100

Medvedov, rešenih iz ujetništva, ni mogoče izpustiti nazaj v naravo, novi dom v okolju, kjer lahko izražajo svoje naravno vedenje, pa lahko najdejo v zavetiščih, ki jih ima mednarodna organizacija Four Paws po vsem svetu. Slovenske medvede bi, pravijo, namestili v zavetišče za medvede Arbesbach v Avstriji, kjer bi se pridružili trem 'rešenčkom'. Preverili smo, kakšen bi bil njihov novi dom, kako bi potekala selitev in kaj o tem menijo strokovnjaki.

Mednarodna organizacija Four Paws v sodelovanju s 17 nevladnimi organizacijami predlaga preselitev štirih slovenskih medvedov iz ujetništva v zavetišče za medvede Arbesbach v Avstriji. Ker medvedov, rešenih iz ujetništva, ni mogoče izpustiti nazaj v naravo, rešenim živalim v zavetiščih omogočijo dosmrtno bivanje v njihovem naravnem habitatu. 

"Zavetišče je trenutno dom treh medvedov, ki smo jih rešili iz ujetništva, po gradbenih delih, ki potekajo, pa bomo imeli še več prostora zanje. Naša zavetišča za divje živali so po vsem svetu, medvedom, rešenim iz krutega ujetništva, pa zagotavljamo dom v okolju, kjer lahko živijo skladno z vedenjem, značilnim za svojo vrsto," so pojasnili za 24ur.com. 

Kot je znano, skrbniki živali, s katerimi bivajo že več desetletij, ne želijo preseliti, a če bi do tega prišlo, nas je zanimalo, kako bi to potekalo in kakšen bi bil njihov novi dom. Organizacija, ki ima več desetletij izkušenj z reševanjem in selitvijo divjih živali, zagotavlja, da bo poskrbela, da bodo naši medvedi varno preseljeni. "Naša strokovna ekipa vključuje tudi veterinarja, ki bo živali pripravil na pot, jim zagotovil vse, kar potrebujejo, in tudi spremljal transport."

Zavetišče za medvede Arbesbach, ki se nahaja v vzhodni avstrijski regiji Waldviertel, so odprli leta 1998. Gre za prvo zavetišče za medvede v lasti Four paws, ki se razteza na več kot 14.000 kvadratnih metrih. "Medvedi, ki so trenutno v njem, tam lahko izražajo svoje naravno vedenje, kot je namakanje, kopanje po zemlji, pohajkovanje, plezanje in odkrivanje jam, v katere se lahko skrijejo, zadremajo ali se prepustijo zimskemu spanju. Zagotavljamo jim veterinarsko oskrbo in zdravljenje, pa tudi primerno prehrano glede na njihovo zdravstveno stanje. Sledimo najvišjim standardom kakovosti dobrega počutja živali na področju zdravja in oskrbe," zagotavljajo.

V avstrijskem zavetišču za medvede Arbesbach so trenutno trije medvedi.
V avstrijskem zavetišču za medvede Arbesbach so trenutno trije medvedi. FOTO: BÄRENWALD Arbesbach

Pri premikanju živali iz enega kraja v drugega vedno obstaja določena raven stresa, priznavajo, se pa ta razlikuje od medveda do medveda. "Nekateri se na novo okolje navadijo takoj, drugi potrebujejo nekaj več časa, a v naših zavetiščih te živali dobijo vse, kar potrebujejo. Tako imamo na primer medvede, ki nikoli v življenju hibernirali in so kmalu po prihodu v zavetišče šli na zimsko spanje, saj so se počutili varne in so se jim povrnili njihovi instinkti. Vedno poskrbimo, da so vse živali, ki jih preselimo, dobro pripravljene na to in naredimo vse v naši moči, da selitev poteka čim manj stresno." Prevoze divjih živali izvajajo njihovi strokovni delavci ali pa zunanja podjetja, ki so specializirana, pooblaščena in opremljena za prevoze divjih živali na dolge razdalje.

Naše izkušnje z več kot 200 rešenimi in/ali premeščenimi medvedi v zadnjih 25 letih so pokazale, da se večina medvedov dobro prilagodi, še pravijo. "Seveda je to odvisno od starosti, značaja in splošnega počutja medveda, vendar smo videli, da to uspeva tudi starejšim medvedom, ko prejmejo ustrezno veterinarsko oskrbo in prehrano ter imajo dovolj prostora za gibanje in dostojno življenje. Žal obstajajo primeri, ko so medvedi poginili kmalu po rešitvi, vendar so bila v večini teh primerov razlog za to leta ali desetletja trpljenja v grozljivih pogojih, neprimerne oskrbe in nezdrave prehrane. Verjamemo, da si vsak medved zasluži priložnost za boljše življenje, pa čeprav obstajajo takšni, ki v svojih novih naravnih domovih uživajo le kratek čas. Gledati medveda, ki umira v betonski kletki, v kateri je preživel vse življenje, kot se je nedavno zgodilo z enim od medvedov v Sloveniji, je še posebej tragičen konec žalostnega življenja."

Izkušnje z več kot 200 rešenimi in/ali premeščenimi medvedi v zadnjih 25 letih so pokazale, da se večina medvedov dobro prilagodi.
Izkušnje z več kot 200 rešenimi in/ali premeščenimi medvedi v zadnjih 25 letih so pokazale, da se večina medvedov dobro prilagodi. FOTO: BÄRENWALD Arbesbach

Leta 2022 so pri Four paws rešili medveda Marka, zadnjega restavracijskega medveda v Albaniji. "Mark je potreboval malo dlje, da se je popolnoma prilagodil svojemu novemu domu, a odkar je prispel v Arbesbach, mu je vse bolj udobno in se počuti zelo dobro," so še povedali.

Živalski vrt Ljubljana: Vsak transport živali in spoznavanje novega okolja sta zanje stresna

Kaj bi takšna selitev pomenila za živali, smo vprašali tudi ljubljanski živalski vrt. Potrdili so, da sta vsak transport živali in spoznavanje novega okolja v novi ogradi zanje stresna. "Zato živali na transporte vnaprej navajamo na sam transportni boks, da se v njem bolje počutijo med samim prevozom. S tem transportnim boksom jih prestavimo v novo ogrado in jim damo čas, da iz poznanega okolja same raziščejo novo okolje."

Da zmanjšamo stres živali, mora biti vsaka selitev divjinske živali vnaprej skrbno načrtovana in pripravljena. "Transportni boks mora biti primerne velikosti po IATA standardih ter primerno opremljen z nastiljem in pokritim delom, da se žival počuti bolj varno. Vnaprej se planira dolžina in trajanje poti ter počitki, ko se preveri počutje živali ter dodaja voda za pitje in po potrebi tudi hrana, odvisno od dolžine poti."

Živali med transportom niso uspavane. Včasih se, v primeru, da so zelo nemirne, uporabi kakšno pomirjevalo.

Kaj pa novo bivališče? "Če nova ograda izpolnjuje pogoje za dobrobit živali, torej da je ustrezno velika, da ima žival možnost izbire glede temperaturnega gradienta, suh zaveten prostor, po potrebi senco oz. sonce, različne naravne substrate, če ji ponudimo kakovostno sezonsko prehrano, priboljške in ustrezno mentalno in fizično stimulacijo, da si sama poišče hrano, da se pri iskanju hrane razgiba, da ima na voljo igrala in druge popestritve, potem je velika možnost, da se bo žival dobro počutila v novi ogradi," so še pojasnili. 

Medvedi v avstrijskem zavetišču za medvede imajo možnost izražati svoje naravno vedenje.
Medvedi v avstrijskem zavetišču za medvede imajo možnost izražati svoje naravno vedenje. FOTO: BÄRENWALD Arbesbach

Strokovnjak za medvede: Če so standardi zagotovljeni, naj se stanje brez zelo tehtnih razlogov ne spreminja 

Rjavi medved je zavarovana vrsta in medvedi, ki živijo v ujetništvu, so z vidika varstva te vrste izgubljeni, je za 24ur.com pojasnil dr. Klemen Jerina z Biotehniške fakultete v Ljubljani. Izkušnje s celega sveta po njegovih besedah pričajo o tem, da se medvedom v ujetništvu ne da pomagati ali jih rehabilitirati, v smislu, da bi jih lahko kdaj izpustili nazaj v prosto naravo. 

"Po sedanji zakonodaji imamo živali, tudi prostoživeče, lahko v ujetništvu, če je le njihovo poreklo urejeno in je način pridobitve zakonit. V teh konkretnih primerih so bila dovoljenja v preteklosti izdana, minimalni standardi, ki morajo biti zagotovljeni, pa točno predpisani. Z mojega vidika je smiselno zlasti preprečevati, da bi v ujetništvo prihajale nove živali zavarovanih oz. nasploh prostoživečih vrst in v tej smeri še izboljšati zakonodajo," je povedal. 

Pri teh, ki so že v ujetništvu, pa moramo poskrbeti, da so zagotovljeni minimalni standardi, ki jih zakon zahteva. "Če se to spoštuje, naj se stanje brez zelo tehtnih razlogov ne spreminja. Končno je pomemben je tudi človek, ki je to nekoč naredil po legalni poti in ima zatečene pravice. Zdi se mi smiselno, da se to pripelje do konca čim manj boleče za vse."

Kakršnakoli selitev je za živali lahko stresna. "Medved je v osnovi samotarska vrsta, po drugi strani je na obstoječe dolgoletne skrbnike in bivališče habituiran. Vseh primerov sicer ne poznam, vem pa, da je eden od medvedov že zelo star, je odraščal z lastnikoma in v takem primeru seveda selitev v osnovi ni primerna."

Strokovnjakom znan rekord življenjske dobe rjavega medveda v naravi je nekaj čez 30 let, v Sloveniji pa rekord najstarejšega medveda drži 21-letna samica, ki jo je povozil vlak.

O tem, kako bi se počutili v novem okolju, torej v zavetišču za medvede, si Jerina ne upa ugibati. "Zavetišča so toliko večja, da bi to lahko bilo zanimivo, po drugi strani pa je v njih veliko medvedov. Ker gre za samotarsko vrsto, jim vsiljeno sobivanje lahko proži stres, sploh pri starejših osebkih, ter spopade med osebki, kot ti na novo urejajo in kasneje vzdržujejo medsebojno socialno dominanco."

Medvedi so krasna bitja in moje mnenje je, da v ujetništvu nimajo kaj početi, še pravi Jerina. "Četudi je kletka ali zavetišče z vidika človekove percepcije še tako urejeno, ni v ničemer niti blizu življenju v prosti naravi in slednjega ne more nadomestiti. Veliko je bilo tudi pritiskov, da bi zaradi prekomernih konfliktov odvečne medvede v prosti naravi sterilizirali ali odlovili in jih preselili nekam v ujetništvo, kar se mi zdi popolnoma zgrešena pot, ko pod pretvezo varstva divje vrste v resnici uničimo njeno bistvo. Pomembno je, da te živali živijo dostojno življenje do smrti. Da bi bila to politika reševanja problematike medvedov v prosti naravi, pa ne gre."

Medved iz ujetništva z medvedi v prosti naravi nima nič skupnega v smislu, da bi bil pomemben za ohranjanje populacije, še dodaja Jerina. "Veliko ljudi si predstavlja, da s tem pomagamo vrsti, in zato ti medvedi upravičeno uživajo poseben status, ampak ji ne. Gre bolj za čustveno, moralno etično vprašanje. Koga rešujemo? Medveda in njegovega skrbnika ne, bolj svojo slabo vest ali svoje videnje o tematiki."

Ob tem spomni na nesrečnega medveda Srečka, ki so ga preselili v Romunijo in porabili kup denarja za to, da bi enkrat zaživel v naravi, a se to nikoli ni zgodilo. "Po uradnih informacijah, naj bi Srečko uspešno prestal rehabilitacijo in ga je ob tem pokončal odrasel medved. Po neuradnih in povsem nepreverljivih informacijah (najbolj verjetno gre sicer le za klevete) pa naj bi bil Srečko celo izpuščen in takoj zatem ustreljen v komercialnem lovu."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (100)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mak0521
21. 03. 2024 09.00
+0
Ko bi se vsaj toliko, kot z medvedi, ukvarjali z ljudmi!!! Nimajo strehe nad glavo, nimajo zdravnikov... A to ni stresno???
kr nekdo
17. 03. 2024 20.35
+1
kaj se že pripravljate na kak nezakonit odvzem, da se že pripravlja teren?
Volja
17. 03. 2024 20.15
+3
Naši so vedel, zakaj nobenega medveda niso hoteli več za Srečkom poslati v romunski azil za medvede. Zdaj bo pa radi v avstrijskega ....in roza slončki letajo po zraku...
prinašalec2
17. 03. 2024 20.11
-1
Ta zgodba je sramota za vso našo strokovno dejavnost ker ste to dopuščali in vse ljudi ki ste to videli pa molčali, najbolj pa za medije ki ste to trpljenje živali molče podpirali. Vida Čadonič ta zadeva je bila dolga leta v tvoji pristojnosti.
Devilz Pff
17. 03. 2024 19.32
+3
avtrijci lobirajo in bojo pobrali tele medvede povsod po evropi češ da imajo edini ustrezno okolje in dobivali milijonska sredstva. Nej jih imajo in medvede in denar.
janez Kovač 1
17. 03. 2024 19.31
+3
Tuje je zmeraj boljše kot domače,pri nas je vse zanič,po drugih državah super!
nick73
17. 03. 2024 19.14
+6
V Sloveniji se vsako leto skoti 200 medvedkov več, kot jih prenese okolje. Predlagam naravovarstvenikom, da te medvedke vozijo v svoja zavetišča, da ne bo problemov s kmeti in lovci. Tiste 4 stare medvede pa naj pustijo na miru do smrti. Tega seveda ne bodo naredili, ker take količine medvedov ne bo nihče sprejel, oni bi spektakularno reševali enega medveda iz kletke, se slikali z njim in državi izstavili račun.
St. Gallen
17. 03. 2024 19.09
mnogo mariborcanov se vozi kot pendlerji vsaki dan v Avstrijo, ker jim je racno doma bolj stresno. Cestitam vam.
Apostol1
17. 03. 2024 18.17
+1
Svoboda je samo beseda , ki naj bi pomenila , da lahko počneš kar ti pride na misel. Tako razmišljajo Izraelci , ki so zaprli Palestince v Gazo in sedaj jih pa ubijajo. Medvedi pa če so v primernem prostoru zaprti so pa vseeno na boljšem kot pa Palestinci v Gazi. Skratka svobode nimajo , in vsak umre v ujetništvu od starosti. s polnim želodcem Vprašanje na katerega ni odgovora pa je , kako razmišlja medved o tem ujetništvu, čeprav bi odhlačal v svobodo in ali bi bil na boljšem je pa težko reči . Prej na slabšem . Človek pač gleda na pojem svobode absolutno samo skozi svoje oči ne pa skozi oči drugih bitij , ker tega ni sposoben. saj končno še tega ni sposoben , da se ne bi uničeval med seboj.
LocoCoko
17. 03. 2024 18.09
+2
Seveda bi bilo stresno,niti jezika ne znajo...
Rainbow warrior
17. 03. 2024 16.53
-5
Vse je boljše kot pa premajhna kletka. Ta Jerina pa mislim da je bolj naklonjen tem lastnikom živali kot pa ubogim medvedom.
Aleša Muršec
20. 03. 2024 11.52
Jerina je jager. Ni strokovnjak za medvede. Vedno bo dal prednost človeku, medved ne plačuje in ne govori. Njegove ekspertize,za katere mastno računa, so zgrešene do amena.
Volja
17. 03. 2024 16.44
+2
Če hočejo preseliti medvedjo, ki ima še pred seboj nekje do dve leti življenja in živi v avstrijskem primerljivem rezervatu, pa res mi ne pade na pamet drugega, da jo rabijo za komercialno pokritje stroškov. Že Srečkov nesrečen primer v Romuniji, bi nam dalo moralo misliti. Nekaterim res ne špila empatija in logika.
St. Gallen
17. 03. 2024 15.56
-1
Svoboda je tudi rekla, da ste svobodni .....plesite
marker1
17. 03. 2024 15.00
+4
Propaganda za naše nevladne organizacije, ki rešujejo naše medvede. Medvede v Avstrijo, potem pa jim bomo še plačevali nastanitev. Samo zato, da bi njihova obveljala.
Beauceron1
17. 03. 2024 14.17
+7
Mislim, da so vsi 4 medvedi v Sloveniji stari že čez 20 let.Kot je napisano je za vse dobro poskrbljeno in v skladu z zakonom.Raje poskrbimo, da ne bo novih medvedov v kletkah in z tem bomo storili največ.Lahko pa zgradimo 3 krat večje zavetišče kot v Avstriji in potem mi zahtevamo njihove medvede, češ da bivajo v neprimernih kletkah.
kivzfccz
17. 03. 2024 14.10
+11
Kaj mislite,da je pticam lepo kletkah ? Vse izpustiti,od ptic do drugih živali.
Forum 21
17. 03. 2024 13.08
+4
Takoj v habitate z njimi.v kletkah so v zaporih! Pa lastnike dat v take pogoje za 1 mesec,2 pa da vidimo razmišljanje potem
Crotop
17. 03. 2024 12.50
+6
Na Hrvaškem imamo zavetišče za medvede,je majhno ampak boljše kot kletka..
Betuul
17. 03. 2024 12.04
+1
Naši medvedi so zelo inteligentni; bodo čez par dni nazaj doma!
mungus
17. 03. 2024 10.36
+12
a v kletkah pa niso pod stresom???....ubogi medvedi za katere skrbijo" taki "strokovnjaki"....