Na novinarski konferenci, ki se je odvijala v prostorih Slovenske škofovske konference v Ljubljani, sta ljubljanski nadškof Stanislav Zore in predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Saje komentirala domnevne zlorabe patra Marka Ivana Rupnika.
Na začetku je predsednik SPK Andrej Saje odkritja označil za presenetljiva. "V zadnjih tednih smo bili prek medijev seznanjeni o zlorabah patra Rupnika." Povedal je, da so se v luči prej njim neznanih obsodb s slovenskimi škofi sestali na izredni seji, kjer so dejanja ostro obsodili. Soglasni so bili tudi v tem, da so jih domnevne zlorabe patra Rupnika razžalostile in šokirale. "Novica je šokirala slovensko in svetovno javnost. Poznali smo ga kot umetnika in pronicljivega voditelja, ki je zaznamoval veliko življenj in skupnosti," je nadaljeval Saje.
Dogodek je označil za tragičnega. "Gre za preizkušnjo vere in zaupanja v Boga," je tudi dejal in zaključil, naj bodo dejanja povod za očiščenje in prenovo Cerkve. Znova je razložil, da škofje o dogodkih niso bili vnaprej obveščeni in da so o domnevnih zlorabah izvedeli prek medijev. Ob tem je žrtvam v imenu vseh slovenskih škofov izrazil podporo in jih pozval, naj se obrnejo na organe pregona in cerkvene organe ter prijavijo kakršne koli oblike zlorab in nasilja. "Žrtve nikoli niso krive," je poudaril.
Na včerajšnjem sestanku so slovenski škofje soglasno podprli tudi slovensko jezuitsko skupnost. Ob koncu konference pa je sicer izpostavil, da slovenska jezuitska skupnost vrha Cerkve o domnevnih zlorabah Rupnika ni nikoli seznanila sama. "Obžalujemo prikrivanje dejstev spolnega in duhovnega nasilja," je tudi dejal. Opredelili so se tudi do drugih primerov, ki so se zgodili v Sloveniji, ki jih prav tako obsojajo in obžalujejo, je dodal.
"Ne glede na to, ali je star zastarana ali ne, je vredna obsodbe in raziskave," je tudi nadaljeval in izpostavil, da naj bi se v primeru afere Rupnik pojavila dodatna namigovanja na več primerov. Želijo si, da se v primeru ugotovi, kaj je res. "Če so se stvari ponavljale še pred dvema letoma, niso zastarane," je povedal. Ob tem je dodal, da se povprečna starost žrtve zlorab s strani RKC giblje pri 53 letih.
Nato je besedo prevzel ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Komentiral je prejem pisma sestre iz skupnosti Loyola v Ljubljani. Omenjena je namreč zapis, v katerem je patra Rupnika obtožila zlorab, prek elektronske pošte anonimno poslala tudi nadškofu. Ta je dejal, da kljub seznanitvi z obtožbami glede njih ni mogel ukrepati, saj da to ni v njegovi pristojnosti. A fizična pisma, ki so Rupnika bremenila psihičnih, duhovnih in čustvenih zlorab, naj bi v 90. letih prejšnjega stoletja prejemal tudi takratni nadškof Šuštar. A v arhivu nadškofije ni ničesar, je zadevo komentiral Zore.
Kaj pa se dogaja z obljubljeno neodvisno komisijo, ki bi preiskovala domnevne spolne zlorabe znotraj RKC? Kot je dejal Saje, naj bi jo ustanovili drugo leto, imela pa bo nalogo pomoči škofom, in sicer pri prepoznavanju zlorab. "Odgovornost je na škofu, kjer je konkreten redovnik član skupnosti. To ni dodatno sodišče, ki bi preiskovalo, česa cerkev ne bo naredila," je sicer pristojnosti škofov razložil Saje. "Kar se tiče neodvisnosti komisije: Neodvisna bo le, če jo ustanovi nekdo, ki ni del nas. Ampak ne gre za to (neodvisnost, op. a.). Skupina bo sestavljena iz strokovnjakov, med njimi ne bo duhovnikov," je dodal Saje. Kot je še dejal ob zaključku, stika z Rupnikom nimajo, saj da se je umaknil.
Nekaj več kot tri tedne je minilo, odkar so slovenski prostor dosegle prve novice o lani vloženih obtožbah zoper znanega slovenskega jezuitskega duhovnika, patra Marka Ivana Rupnika. V njih so redovnice skupnosti Loyola iz Ljubljane patra obtožile domnevnega psihičnega in spolnega nasilja. A ker je primer zastaral, patra Rupnika Policija ni kazensko preganjala. Kljub temu so zaradi obtožb patra že takoj ostro obsodili v slovenski jezuitski skupnosti, sam cerkveni vrh pa zadeve ni želel takoj komentirati.
Slovenski jezuiti podpirajo ponovno odprtje kanonskega postopka
V Slovenski provinci Družbe Jezusove podpirajo ponovno odprtje kanonskega postopka v primeru patra Marka Rupnika, ki naj bi pred tremi desetletji zagrešil več spolnih zlorab redovnic. Ob tem so slovenski jezuiti sporočili tudi, da niso prejeli še nobene prijave, in poudarili, da stojijo na strani žrtev zlorab.
"Ta primer kot tudi drugi nas je pretresel in razžalostil. Od nas zahteva razumevanje in sočustvovanje s trpljenjem vseh vpletenih v takšni ali drugačni obliki. Postavlja nas pred izziv, kako to bolečino spoštovati, hkrati pa vestno začeti postopke, ki jih zahteva civilno ali kanonično pravo," so v posebni izjavi Slovenske province Družbe Jezusove v primeru Marka Rupnika jezuiti v Sloveniji zapisali v nedeljo.
Vse, ki so sedaj ali v preteklosti doživeli spolno, psihično ali duhovno zlorabo s strani jezuitov ali njihovih sodelavcev, so pozvali, naj se obrnejo na delegata za varovanje, jezuitskega predstojnika ali kateri koli drug ustrezni organ, vključno s Policijo. Dodajajo, da so tudi sami že pred nekaj meseci ustanovili ekipo žensk in moških z različnih področij in z različnim strokovnim znanjem ter izkušnjami pri obravnavi takšnih situacij.
Če bi opazili, da je prišlo do neustreznega spolnega obnašanja, spolnega napada ali katerega koli drugega kaznivega dejanja zoper otroka ali ranljivo odraslo osebo, očividce in žrtve pozivajo, naj svoje opažanje nemudoma posredujejo vodji apostolata, jezuitskemu delegatu za varovanje, jezuitskemu predstojniku ali kateremu koli drugemu ustreznemu organu, vključno s Policijo.
Marku Ivanu Rupniku očitajo psihične in fizične zlorabe več redovnic ljubljanske skupnosti Loyola pred več desetletji. Omenjene obtožbe so bile vložene lani, a je pristojni cerkveni organ ugotovil, da so zastarale, zato je primer zaključil.
Vatikan je sprejel ukrepe proti Rupniku, sicer priznanemu sakralnemu umetniku. Že leta 2019 ga je začasno ekskomuniciral, ker je žensko, ki je imela z njim spolne odnose, odvezal greha. Kot je potrdil predstojnik svetovnega jezuitskega reda Arturo Sosa, so ukrep ekskomunikacije kasneje odpravili, ker je Rupnik greh priznal in se zanj pokesal.
Dve leti po tem mu je Vatikan zaradi obtožb o zlorabah duhovnic prepovedal opravljati nekatere dejavnosti. Ti ukrepi ostajajo v veljavi, zaradi zastaranja zadeve pa ni bilo kazenskega pregona.
KOMENTARJI (219)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.