Slovenska ekipa reševalcev s psi je pomagala pri iskanju preživelih v izjemno težkih posledicah silovitih potresov v Turčiji. Kot so že povedali, so bile razmere na terenu, kjer so pomagali, zelo zahtevne,
V.d. generalnega direktorja Leon Behin je dejal, da zdaj lahko ocenijo, da je bila pravilna odločitev Republike Slovenije, da pošlje enote v Turčijo in pomaga pri iskanju. "Enota je bila majhna, kar je pomenilo lažji transport, zaradi tega smo bili tudi eni izmed prvih na terenu."
Po stotih urah se čudeži dogajajo in se bodo dogajali v Turčiji, vendar se začnejo kazati čedalje večji problemi: do povečanega števila mrtvih in do zelo velikega nemira prebivalstva, je pojasnil Behin. Razmišljali so u umiku, ker je minilo dovolj ur za uspešno reševanje in ker je začel naraščati kriminal. To so tudi bili eni izmed razlogov, da so se vrnili.
Ob tej priložnosti se je Behin zahvalil Slovenski vojski, vladi in ministru Marjanu Šarcu, ki je v 15 minutah odobril uporabo Falcona. Spregovoril je tudi o stanju psov, pet jih je resno poškodovanih, samo dva sta takšna, ki bi lahko nadaljevala nemoteno reševanje.
"V Turčiji ne bi delovali tako kot smo, če ne bi imeli podpore njihove jamarske zveze, skupaj smo bili v taboru, izvedli so transport po deloviščih, zahvala gre tudi predstavnikom turških oblasti. Zahvala gre tudi obema krovnima organizacija, ki sta dali svoje pse," je sklenil Behin.
Vodja enote Blaž Turk je dejal, da je šlo za eno izmed najbolj zahtevnih nalog, ki so jih do zdaj imeli. "Potrebovali smo za 170 kilometrov za kar osem ur vožnje, mesto je porušeno, tiste hiše, ki stojijo pa so v nevarnosti, da se porušijo. Delo je bilo zahtevno, vsi fantje so zadevo dobro prestali, so profesionalci, znajo delati in s tako ekipo lahko gremo kamorkoli," je pojasnil Turk.
Vodnik reševalnega psa Tomaž Dražumerič je opisal situacijo iz ''pasje perspektive''. Takšne razsežnosti so jih presenetile, šlo je za ruševine osemnadstropnih stavb, gledali so predvsem na varnost psov, je pojasnil. "Ogromno glaževine, kovinskih ostrih predmetov, palic, armaturnih mrež... Kar je za psa noro zahtevno za gibanje. Kljub temu so psi v mnogih ruševinah zaznali človeka."
Dražumerič je pojasnil kako izgleda, ko pes zazna izvor vonja. Najprej opozori, da ga je našel, denimo z lajanjem, nato pa tja spustijo vse pse na delovišču. "Ko so vsaj trije psi potrdili izvor vonja, smo stvar predali turškim reševalnim službam ali tisti službi, ki je bila na samem mestu."
Reševalec in reševalni pes sta tandem, reševalni psi pa so enakovredni člani enote, je še dodal Dražumerič. "Za pse je bilo stresno, dlje kot smo bili tam, več je bilo vonja po preminulih."
"Veliki psi so premagovali teren, ki ga je bilo treba preskakovati, s seboj smo pa vzeli tudi majhnega psa, ki je bil sposoben iti v majhne luknje in jih pregledati," je pojasnil. "Naš najboljši prijatelj na terenu, kjer je smrtna tišina je pes in njegov smrček."
Šlo je za težke trenutke, je dejal Turk. "Delali smo zahtevno delo, premagovali smo ovire, enostavno so težki trenutki." Objekti so bili nagnjeni, držali so se na varni razdalji, drugi dan pa so se pomikali bližje ampak so čutili popotresne sunke, je dodal. "Enostavno stopiš en korak naprej, tvegaš, da pomagaš in da najdeš še kakšnega preživelega."
"Vsi ti mrtvi, veliko trupel je na cesti, na pločnikih. Dogovorili smo se, da se dobimo s psihološkimi zaupniki, da to predelamo. Za vsakega je bil to velik izziv." Nestrpnost narašča, ljudje so izgubili vse, postaja tudi varnostno zahtevno, je zaključil Turk.
Kot je pojasnil Turk, je bilo delo zelo zahtevno. V izjavi, ki so jo na Twitterju objavili pri upravi RS za zaščito in reševanje, je Turk dodal še, da je bila "slovenska ekipa skozi celotno obdobje zelo motivirana, kljub nekaterim poškodbam psov in manjšim odrgninam reševalcev".
Slovenska ekipa je v Turčiji delovala v okviru mehanizma EU za civilno zaščito, tja so se odpravili v sredo. In rešili so marsikatero življenje, že prvi dan so denimo rešili štiri ljudi.
Uprava RS za zaščito in varovanje je na Twitterju delila posnetek enega od reševalnih psov, ki sliši na ime Jet in se je med reševanjem v Turčiji rahlo poškodoval. A po posnetku sodeč, je zdaj že povsem v redu.
Kot smo poročali, je slovenski reševalec Marko Bručan sporočil, da so skupaj z madžarsko ekipo izpod ruševin uspešno rešili leto in pol starega dečka in njegovo mamo. Prav tako so rešili dedka in vnuka.
Razmere na terenu, kjer je pomagala tudi slovenska ekipa, so ekstremno zahtevne, saj na območju praktično 100 kilometrov naokrog ni nobene infrastrukture, ni trgovin, vode, elektrike, prebivalci pa praktično živijo na ulici.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.