Slovenija

Slovenski evroposlanci v pismu Metsoli obžalujejo njene izjave glede fojb

Bruselj, 10. 02. 2022 18.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Šest slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu je predsednici parlamenta Roberti Metsola poslalo pismo v zvezi z njenimi izjavami ob italijanskem dnevu spomina na fojbe. Izrazili so obžalovanje, ker je navedla neresnično in večkrat kritizirano stališče nekdanjega italijanskega predsednika Giorgia Napolitana glede fojb.

"Do pokolov istrskih in dalmatinskih ezulov v fojbah je prišlo zaradi vzgibov, ki jih je predsednik republike Napolitano leta 2007 opisal kot sovražne in krvoločne. Tragedija fojb je evropska tragedija," je v svojem sporočilu navedla predsednica parlamenta Roberta Metsola, v njenem imenu pa ga je na dogodku neformalne skupine ob dnevu spomina na fojbe v prostorih Evropskega parlamenta v Bruslju v sredo prebral evropski poslanec Carlo Fidanza (ECR), sicer član skrajno desne italijanske stranke Bratje Italije. Fidanza je video posnetek dogodka objavil tudi na Facebooku.

Predsednica Evropskega parlamenta je po mnenju slovenskih poslancev v pozdravnem sporočilu ob italijanskem dnevu spomina izpostavila "neresnično in večkrat kritizirano stališče italijanskega predsednika Giorgia Napolitana iz leta 2007, v katerem je navedel, da so bile fojbe rezultat sovraštva in želje po prelivanju krvi".

Roberta Metsola
Roberta Metsola FOTO: AP

Pismo Metsoli so podpisali poslanci Milan Brglez in Tanja Fajon (S&D/SD), Klemen Grošelj in Irena Joveva (Renew/LMŠ), Franc Bogovič (EPP/SLS) in Ljudmila Novak (EPP/NSi). Kot so poudarili, z obžalovanjem ugotavljajo, da predsednica Evropskega parlamenta v svojem pozdravnem nagovoru ni dovolj jasno navedla "znanih zgodovinskih dejstev, povezanih s fašizmom, zaradi katerega so ljudje na naših tleh doživeli veliko gorja".

"Umanjkanje prikaza zgodovinske kompleksnosti pa vedno znova odpira rane med slovenskim in italijanskim narodom, ki sta jih lani simbolično zaprla predsednika obeh republik, na kar se sklicujete tudi v nadaljevanju svojega nagovora," so med drugim zapisali.

Ljudmila Novak, Milan Brglez in Tanja Fajon
Ljudmila Novak, Milan Brglez in Tanja Fajon FOTO: Damjan Žibert

V nadaljevanju pisma, ki so ga posredovali iz pisarne poslanca Brgleza, ki je bil tudi pobudnik pisma, so poslanci Metsoli predstavili zgodovino fašističnega terorja nad Slovenkami in Slovenci ter pomen preseganja razlik in krepitve sodelovanja med Slovenijo in Italijo v EU. Predsednici Evropskega parlamenta so v vednost poslali poročilo slovensko-italijanske zgodovinske komisije, ki ga Italija še ni uradno objavila.

Brglez je ob tem izrazil obžalovanje, da slovenski poslanci v Evropskem parlamentu "pri tako pomembni temi za slovenski narod in državo nismo bili enotni". "Jasno je, da tisti, ki današnjega pisma predsednici Evropskega parlamenta niso sopodpisali, strankarsko pripadnost dajejo pred interese Republike Slovenije," je navedel. Med podpisniki sicer ni slovenskih evroposlancev Milana Zvera in Romane Tomc (EPP/SDS).

V Italiji obeležujejo dan spomina na fojbe in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije. Že dopoldne se je odvila proslava pred spomenikom v Bazovici, osrednja slovesnost pa bo popoldne v italijanskem senatu. Udeležila se je bosta tako italijanski premier Mario Draghi kot predsednik Sergio Mattarella.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.