Dijaki, ki pogosteje tudi v večjih količinah uživajo alkohol, pogosteje uporabljajo tudi prepovedane droge in hlapila, je pokazala Evropska raziskava o alkoholu in preostalih drogah med šolsko mladino (ESPAD) za leto 2011. V Sloveniji je kar 20 odstotkov takih dijakov, ki so rekli, da so kadar koli v življenju vdihovali hlape, da bi bili omamljeni. Povprečje med državami, ki so bile vključene v raziskavo, je sicer 9 odstotkov.
V primerjavi z letom 2007, ko je bila opravljena predhodna raziskava, se je v največ državah povečal delež dijakov, ki so vdihovali hlape (15 držav), in tistih, ki so redno uživali kanabis (11 držav). V desetih državah se je tudi povečala količina popitega alkohola ob zadnjem pitju.
Od leta 1995 do danes se je na Hrvaškem, Madžarskem, Slovaškem in v Sloveniji (21–30 %) za največ odstotkov povečalo občasno čezmerno pitje v preteklih 30 dneh. Največje povečanje vseživljenjske uporabe kanabisa pa so ugotovili na Češkem, v Estoniji in na Slovaškem. Kot kaže poročilo preiskave, gre v večini primerov za vzhodnoevropske države.
Občasno čezmerno pitje v preteklih 30 dneh se je med letoma 1995 in 2011 zmanjšalo na Islandiji, Finskem in v Ukrajini. Vseživljenjska uporaba kanabisa se je zmanjšala za 19 odstotkov na Irskem in za 12 odstotkov v Združenem kraljestvu. To sta tudi edini dve državi, kjer se je vidno zmanjšala uporaba katere koli droge razen kanabisa.
"Slovenski anketiranci so se uvrstili nekoliko nad povprečje držav ESPAD na treh, z alkoholom povezanih spremenljivkah, kajenju cigaret v zadnjem mesecu in pri uporabi kanabisa kadar koli v življenju," kažejo rezultati raziskave.
"Slovenija se je tako umestila nad povprečje držav ESPAD pri petih ključnih spremenljivkah, zelo blizu povprečja pa pri preostalih treh. Kar pomeni, da imajo slovenski dijaki bolj ekstenzivne navade z uporabo drog kot povprečni dijaki držav ESPAD, sploh pa pri vdihovanju hlapov," so še ugotovili.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.