V Združenih državah Amerike že teče nov opazovalni program, ki je usmerjen predvsem v iskanje predmetov blizu Zemlje (NEO). Nekatera telesa v Osončju, velika nekaj sto metrov, se namreč občasno zelo približajo Zemlji in predstavljajo določeno nevarnost za naš planet. Morebitno trčenje z Zemljo bi imelo lahko pogubne posledice za življenje na našem planetu. Program NEO je namenjen zgodnjemu odkrivanju nevarnih teles.
Čeprav je verjetnost trčenja majhna, pa ni zanemarljiva. To dokazujejo primeri iz daljnje in bližnje preteklosti. V Arizoni v ZDA se je ohranil meteoritni krater s premerom 1200 metrov. Leta 1908 je v Sibirijo padel znani Tunguski meteorit, julija 1993 pa so Jupiter zadeli trdni drobci razpadlega jedra kometa Shoemaker-Levy 9, ki bi v primeru padca na Zemljo nedvomno povzročil strahotno razdejanje. Vse več je tudi dokazov za padec velikanskega meteorita, po katerem so pred približno 65 milijoni let izumrli dinozavri.
Z vzpostavitvijo mednarodne mreže observatorijev, ki bi bila sposobna opazovati nevarna telesa 24 ur dnevno, bi lahko zelo natančno izračunali njihove tirnice okoli Sonca. Morebitno trčenje bi tako lahko napovedali vnaprej in ga morda tudi preprečili.
Naša skupina z oddelka za fiziko FMF se je delno že vključila v omenjeni program. Žal lahko zaenkrat pri nas spremljamo le asteroide iz glavnega pasu, ki nam niso nevarni. Pri tem gre tudi za preizkušanje opreme. Nedvomno, pa bi bili sposobni z veliko boljšim detektorjem odkrivati tudi omenjene nevarne planetoide. V primeru, da bomo dobili astronomi potrebna sredstva, se bo tudi Slovenija lahko enakopravno vključila v program NEO. Seveda bi bila to tudi pomembna promocija naše znanosti in Slovenije v celoti, dodaja Herman Mikuž.