Slovenski državni holding, ki bi upravljal več kot 10 milijard evrov državnega premoženja, ima vrsto nasprotnikov. Lahko se zgodi, da kljub podpori v parlamentu sploh ne bo zaživel, je poročala nacionalna televizija.
Razpoloženje v DS je tako, da sklic izredne seje DS bo, je dejal državni svetnik Andrej Rus. Na njej bodo glasovali o vetu, je dodal.
V sindikatu delavcev energetike pa poudarjajo, da bodo energetska podjetja v ta holding prispevala pol milijarde evrov na leto, zato bi jih morali bolj vključiti v pripravo zakona. Predsedstvo sindikata se bo o morebitnem začetku zbiranja podpisov odločilo v ponedeljek. V SDS pravijo, da vsebinskih razlogov za referendum ni, lahko so le politični.
Zakon, ki ga je v petek potrdil DZ, določa, da bo Slovenski državni holding upravljal s celotnim kapitalskim premoženjem države, vodila pa ga bo tričlanska uprava, ki bo izbrana na mednarodnem razpisu.
V holding se bo preoblikovala Slovenska odškodninska družba, pripojili ji bodo Družbo za svetovanje in upravljanje ter premoženje Posebne družbe za podjetniško svetovanje. Ta bo prenehala obstajati, prav tako bo ugasnila Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS, ki sedaj upravlja z državnim premoženjem.
V opoziciji so ustanavljanju holdinga nasprotovali. Bojijo se namreč, da bo prišlo do prikrite razprodaje državnega premoženja. Holding je najbolj nepregledna oblika upravljanja z državnimi naložbami, ogrožal bo delovanje državnih podjetij in 100.000 zaposlenih v njih, je bil pred glasovanjem kritičen Janko Veber (SD).
Nasprotno je Marko Pogačnik (SDS) zagotovil, da bo holding zagotovil učinkovito, racionalno in transparentno upravljanje z državnim premoženjem, kar bo omogočalo nadaljnji razvoj slovenskih podjetij. "Nobene kraje ne bo, nobene prodaje pod mizo ne bo, vse bo pregledno in transparentno," je zagotovil.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.