Predsednik slovenske vlade Borut Pahor je po srečanju s kitajskim premierom Wen Jiabaom v Pekingu danes prispel v Šanghaj.
Slovenija je država, ki je Kitajski jasno povedala, da je odprta za tuje naložbe, kitajska stran pa je izrazila pripravljenost za slovenske investicije. Slovenija tako hitrega in dinamičnega razvoja, kot si ga je zamislila, sama ne more financirati, je pojasnil premier.
Dodal je, da je slovenska stran Kitajski povedala, da si želi kitajskih naložb in da so te v Sloveniji dobrodošle, vendar pa si obenem želi, da bi bile tuje naložbe spričo slovenske majhnosti in popolne odprtosti pluralne, da nobena država ali korporacija ne bi imela bistvene ali odločilne vloge na zastoj ali razvoj Slovenije.
Bo Kitajska dobila delež v logističnem centru?
Na pogovorih s kitajskim sogovorniki v Pekingu je bilo govora tudi o prometni infrastrukturi, zlasti o železnicah, za katere je kitajska stran pokazala veliko zanimanje, zlasti v povezavi z Luko Koper oziroma za določen delež v morebitnem logističnem centru.
Kitajska stran je pokazala tudi interes za vlaganje v turizem in bančništvo, zainteresirani pa so za slovenska vlaganja v avtomobilsko industrijo in farmacijo, nove tehnologije in za skupne nastope na tretjih trgih, zlasti na Zahodni Balkan.
Slovenski in kitajski premier sta se tudi strinjala, da velja oživiti mešano gospodarsko komisijo in spodbuditi ustanovitev slovensko-kitajskega poslovnega kluba. Pahor je kitajskega premierja tudi povabil na obisk v Slovenijo in ta je vabilo sprejel.
Premier Pahor se je pred tem v Pekingu srečal tudi s predsednikom stalnega odbora vsekitajskega ljudskega kongresa Wu Bangguojem, v Šanghaju pa se je pogovarjal s slovenskimi novinarji. Povedal jim je, da iz Pekinga prihaja z dvema sporočiloma; sporočilom prijateljstva in medsebojne podpore med Slovenijo in Kitajsko.
Kot je še dodal predsednik slovenske vlade, se prvo sporočilo nanaša na to, da je v tem svetu dobro imeti prijatelje in Slovenija si želi imeti prijatelje na vseh koncih sveta. Drugo sporočilo srečanja pa je medsebojna podpora na področjih, na katerih imata Slovenija in Kitajska podobne ali enake interese.
Slovenija je članica Evropske unije, schengenskega območja, evroobmočja in Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Slovenija ima po Pahorjevih besedah določen, tudi za Kitajsko prepoznaven vpliv v regiji.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.