
Srbski minister za pravosodje Zoran Stojković je dejal, da bi se moralo v primeru Holmec oglasiti tudi haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Stojković je dejal, da je posnetek s Holmca, kjer naj bi pripadniki slovenskih sil umorili tri vojake nekdanje jugoslovanske vojske (JLA), skoraj povsem enak kot posnetek umora šestih muslimanov v BiH s strani srbske enote Škorpijoni.
Haaško sodišče bi se moralo oglasiti, saj je bilo tudi ustanovljeno za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, je poudaril srbski minister in enako kot predsednica Helsinškega monitorja v Sloveniji (HMS) Neva Miklavčič Predan zatrdil, da gre v primeru Holmec za enega od prvih vojnih zločinov na območju. Stojković je še pojasnil, da sodišče v Haagu ne more več vložiti obtožnic, "zato bomo ta del posla opravili mi, če že Slovenija noče tega storiti".
"Med vdajo so z druge strani Slovenci streljali s protiletalskim topom v streho karavle, pod katero so se vdajali jugoslovanski vojaki. Naši sploh niso vedeli, da so na drugi strani vojaki z belo rjuho, ko pa je začelo pokati z druge strani nad glavami jugoslovanskih vojakov, so ti trije instinktivno polegli po tleh ter iskali zaklon. V bitki so sicer padli trije vojaki JLA, dva sta padla v napadu na postajo mejne policije, eden pa v navzkrižnem ognju frontalnega spopada z našimi enotami, ki so prodirale z boka. Ponavljam pa, da nikakor ni umrl kateri od trojice, ki se je vdajala," je še povedal Drago Kos.
FBD: Izjave Haaga so žaljive; odkriti bi bilo treba krivca
Danes se je zaradi primera Holmec oglasil tudi beograjski Forum za varnost in demokracijo (FBD), ki ga vodi upokojeni vojaški general Ninoslav Krstić. FBD je ostro kritiziral novega tiskovnega predstavnika glavne haaške tožilke Antona Nikiforova, ki naj bi za primer Holmec dejal, da gre za "preveč neznatni primer", da bi se z njim ukvarjalo sodišče v Haagu.
Po mnenju FBD gre za "prenagljeno in žaljivo" izjavo, zato zahteva od Nikiforova, da se javno opraviči, sicer bo "nevarno okrepil tiste sile v Srbiji, ki najbolj pogosto nasprotujejo sodelovanju s haaškim sodiščem". Smrti več deset vojakov JLA iz vseh nekdanjih jugoslovanskih republik nikakor ne gre šteti za zanemarljivo, zato je treba raziskati poveljniško odgovornost na slovenski strani, ne pa da se omenja le slovenskega premierja Janeza Janšo in neposredne storilce, so še prepričani v FDB.
FBD tudi zahteva od obrambnega ministra SČG Zorana Stankovića, naj ugotovi, kdo je odstranil dokumentacijo iz vojaške medicinske akademije o obdukciji vojakov, ki so izgubili življenje v Sloveniji.

Priče zanikajo obtožbe Miklavčič Predanove
Nekdanji častnik nekdanje JLA je za beograjski dnevnik Politika medtem zatrdil, da od trojice vojakov, ki jih je videti na posnetku avstrijske televizije ORF, nihče ni bil ustreljen. Nekdanji častnik JLA in udeleženec spopadov pri mejnem prehodu Holmec je zatrdil, da so trije pripadniki JLA, za katere predsednica HMS trdi, da so jih ustrelili pripadniki slovenske teritorialne obrambe, dejansko padli na bojnih položajih "med izmenjavo ognja, ne pa ob poskusu predaje".
Neimenovani sogovornik Politike iz Celja, ki je bil tudi sam ranjen med spopadi ob mejnem prehodu Holmec, pa je povedal, da so mu to zatrdili drugi očividci, prav tako ranjeni pripadniki JLA. Vse to je leta 1999 povedal tudi slovenskim preiskovalnim organom, ki so se ukvarjali s primerom Holmec, v pogovoru za Politiko je še zatrdil, da je dobro znano, kdo je eden od treh pripadnikov JLA, ki na posnetku ORF drži belo rjuho. "To je Slovenec, nabornik iz Kopra, na trojko je streljala rezervna sestava slovenske policije, to je bila napaka, vendar tam nihče ni dobil niti praske," je še odločno zatrdil neimenovani sogovornik Politike.
Tudi novosadski Dnevnik je objavil pričevanje enega od udeležencev spopada ob mejnem prehodu Holmec, ki pa se je tudi predstavil. Gre za Zorana Lakića iz vojvodinskega kraja Kač blizu Novega Sada, ki je "skoraj povsem prepričan", da na posnetku ORF nista Goran Miletić in Zoran Ješić, za katera predsednica HMS trdi, da sta bila umorjena ob poskusu predaje. Tretjega, Antonia Šumanovića, ki naj bi bil po trditvi Neve Miklavčič Predan prav tako ustreljen, sogovornik Dnevnika ni omenil.
Kot je pojasnil Lakič, so vojaki JLA nosili čelade, "titovke", ki jih imajo na spornem posnetku trije pripadniki nekdanje jugoslovanske vojske, pa so nosili častniki. Da na posnetku nista Maletič in Ješič, ve sogovornik Dnevnika zato, ker je z obema sodeloval v spopadu s slovenskimi silami. Lakič trdi, da je osebno videl, kako sta bila oba ranjena, Ješiča pa tudi, kako je izdihnil v rovu tik ob njem.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.