Slovenci lahko od zdaj na spletnem portalu Prostor preverjamo vrednosti nepremičnin, saj je sistem dokončno vzpostavljen, so danes pred očmi javnosti potrdili predstavniki Geodetske uprave RS. Vse vrednosti, katerih skupni seštevek po besedah direktorja Urada za množično vrednotenje nepremičnin Dušana Mitroviča znaša približno 140 milijard evrov, so bile izračunane skladno s predpisi, izražajo pa stanje trga nepremičnin na dan 1. julij 2010. Koliko so se vrednosti od tedaj spremenile, bodo začeli ugotavljati z začetkom novega leta, spremembe pa se bodo posodabljale sproti. "Register nepremičnin živi," pravi Mitrovič.
"Gibanje bomo spremljali letno, tako da bomo imeli v naslednjih letih vedno sveže podatke," pojasnjuje in dodaja, da bodo prvo indeksacijo opravili v začetku novega leta. "Objavili bomo vse indekse, če bo vrednost katerega večja ali manjša od 10 odstotkov, bomo vrednosti spremenili," pojasnjuje.
Podatki o vrednosti posameznih nepremičnin so dostopni na spletu prek javnega vpogleda v podatke o nepremičninah ali prek aplikacije, s katero je bilo mogoče do podatkov dostopati po obveščanju o poskusnem vrednotenju in s kodo, ki so jo lastniki prejeli v teh obvestilih. "V kolikor ste kodo izgubili, boste dobili novo," pravijo in še dodajajo, da so sicer podatki javni, tako je mogoče videti lastništvo in ocenjeno vrednost za vse nepremičnine.
Zakon določa tudi, da bi morali biti lastniki nepremičnin zdaj o izračunanih vrednostih obveščeni tudi po pošti, a generalni direktor Gursa Aleš Seliškar pravi, da je pošiljanje še "v zraku", saj še nimajo zagotovljenih sredstev. Za tisk in pošto bo strošek namreč znašal okoli 500.000 evrov.
Pritožbe na vrednost niso več mogoče
"Če bomo zdaj dobili pritožbo na vrednost, jo bomo zavrnili," je pojasnil Seliškar. Pritožbe na vrednost tako niso več mogoče, pravi, a dodaja, da lahko posamezniki vedno preverijo in spremenijo podatke o nepremičnini, na podlagi katerih bo nato v enem dnevu izračunana nova vrednost.
Lastnikom svetuje, naj preverijo podatke. Te je treba spreminjati v postopkih, v katerih so bili pridobljeni: npr. če gre za katastrske podatke, jih je treba spremeniti v zemljiškem katastru prek upravnega postopka, enako velja za podatke v katastru stavb. Podobno je treba podatke, ki jih vodijo občine ali ministrstvo za kmetijstvo, spreminjati na občinah oziroma ministrstvu. Podatke glede električne napeljave, dvigal in podobnega je mogoče spreminjati v aplikaciji ali na Gursu.
Seliškar opozarja tudi na preverjanje podatkov v zemljiški knjigi, predvsem glede vpisa enotne matične številke. Spremembe v zemljiški knjigi naj bi se sicer praviloma v nekaj dneh izrazile tudi v registru nepremičnin, opravljajo pa tudi mesečne preseke, tako da so spremembe vnesene najpozneje v enem mesecu.
Sprva ocenili na 160, sedaj vrednost nepremičnin v Sloveniji znaša 140 milijard evrov
Kot je nato še pojasnil Mitrović, se je ocenjena vrednost vseh nepremičnin glede na poskusno vrednotenje znižala z okoli 160 na 140 milijard evrov. Spremembe vrednosti so nastale zaradi prilagoditve nekaterih modelov vrednotenja, in sicer na podlagi pripomb, ki so jih lastniki posredovali po obveščanju o poskusnem vrednotenju lansko jesen. V povprečju je bilo znižanje največje pri hišah, katerih ocenjena vrednost se je znižala s 60 na 50 milijard evrov, sorazmerno pa so bile spremembe največje tudi pri kmetijskih in gozdnih zemljiščih, pri katerih je bilo največ pripomb. Ugotovili so, da so tam modeli vrednotenja nekonsistentni.
Podatki bodo uporabni tudi pri določanju socialnih prejemkov
Podatke bo mogoče od 1. januarja 2012 uporabljati za različne namene. Tako se med drugim z novim letom začneta uporabljati dva zakona s področja socialnih prejemkov, na podlagi katerih se pri ugotavljanju materialnega položaja oseb, ki so upravičene do teh sredstev, upošteva njihov dohodek in premoženje. Podatke bodo uporabili tudi za izračun davka na nepremičnine, ki pa ne bo uveden pred letom 2013.
S projektom, ki je trajal že vse od leta 2000, so slovenski geodeti zadovoljni. "Dokazali smo, da slovenski geodeti zmoremo tudi tako velik posel," še pravi Seliškar in dodaja, da je največje težave predstavljalo pridobivanje finančnih virov. Za popis nepremičnin je bilo namreč treba odšteti kar 111 milijonov evrov, za množično vrednotenje pa 4,5 milijona evrov.
Ob koncu srečanja s sedmo silo se je generalni direktor še opravičil vsem tistim, ki bodo imeli zaradi velikega števila dostopov do podatkov na spletu v teh dneh težave s pridobivanjem informacij. Kot je pojasnil je portal postavljen za povprečno mesečno obremenitev – tri milijone obiskov, trenutno pa pričakujejo mnogo večje število oziroma približno takšno, kot je bilo oktobra leta 2010 – 22,5 milijona obiskov.
Lastniki več kot šest milijonov nepremičnin lahko do njihovih vrednosti dostopajo preko povezave http://e-prostor.gov.si.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.