Slovenska vojska bo prvič v zgodovini zaradi begunske krize mobilizirala rezerviste. Vpoklicali bodo 200 pripadnikov pogodbene rezervne sestave, ki bodo v teh dneh dobili vpoklic na usposabljanje, ki bo v ''organizaciji 1., 72. in logistične brigade potekalo med 16. in 24. decembrom''. Na mobilizacijskem usposabljanju se bodo dodatno usposobili za izvajanje nalog varovanja objektov Slovenske vojske in prijavno-nadzorne službe ter logistično-podpornih nalog.
''Poudarek usposabljanja bo na seznanitvi s situacijo in nalogo, nadgradnji znanj s področja individualnih vojaških veščin, testu rokovanja z orožjem in streljanju ter na namenskem usposabljanju za izvajanje nalog varovanja vojaških objektov, prijavno-nadzorne službe in podporno-logističnih nalog. Mobilizacijsko usposabljanje bo trajalo sedem delovnih dni z dnevno obremenitvijo do 12 ur oz. tedensko obremenitvijo največ 56 ur,'' so sporočili iz Slovenske vojske.
Dodali so, da bodo vpoklicanim, ki bodo končali usposabljanje, ob koncu vročeni vpoklici ''na opravljanje vojaške službe v miru in sklepi o zaposlitvi''. Vpoklicani bodo vojaško službo opravljali predvidoma od 4. januarja do 3. maja 2016, tisti, ki so brezposelni in bodo želeli, bodo lahko vpoklicani za obdobje do sedmih mesecev. V tem času bodo imeli enake pravice kot jih imajo pripadniki stalne sestave Slovenske vojske, so še razložili pri Slovenski vojski.
Kot so še dodali, vpoklica ne morejo zavrniti in se morajo odzvati na mobilizacijo. Prav tako ne morejo zavrniti opravljanja vojaške službe. Če se na vpoklic ne odzovejo, to pomeni, da se prekine pogodba, posledično pa morajo vrniti 12 nagrad in sorazmerni delež sredstev, vloženih v usposabljanje posameznika, ki je v rezervni sestavi.
Šest milijonov evrov za migrante
Stroški slovenskih državnih organov za obvladovanje migracij so od začetka prihoda vala migrantov sredi septembra do 9. novembra znašali okoli šest milijonov evrov, od tega stroški ministrstva za notranje zadeve predstavljajo nekaj več kot 2,4 milijona evrov, stroški drugih ministrstev pa nekaj več kot 3,6 milijona evrov, so pojasnili na notranjem ministrstvu.
Stroške, ki so nastali državnim organom in drugim institucijam, spremlja ministrstvo za notranje zadeve. Med upravičenimi stroški so stroški dela zaposlenih, stroški sprejema in začasne namestitve migrantov in stroški v zvezi z opremo, za njihovo kritje pa se sredstva zagotavljajo iz tekoče proračunske rezerve.
Pri predvidenih stroških Slovenskih železnic, ki v omenjene podatke niso vključeni, je treba po pojasnilih ministrstva upoštevati še oceno dosedanjih stroškov vlakovnih in avtobusnih prevozov, ki po zadnjih podatkih Slovenskih železnic iz 4. novembra znašajo 2,6 milijona evrov, od tega za vlakovne prevoze 1.750.000 evrov in avtobusne prevoze 850.000 evrov. Kot so navedli na ministrstvu, sicer od Slovenskih železnic računov niso prejeli oziroma ta strošek še ni natančno specificiran.
Minister za finance Dušan Mramor je na današnji novinarski konferenci o davčnih ukrepih vlade na novinarsko vprašanje pojasnil, da stroški ostajajo v okviru tistega, kar je bilo načrtovano za obvladovanje migracij. Pojasnil je, da so za to namenili 5,8 milijona evrov sredstev in še 6,7 milijona evrov iz posebne rezerve, v okviru EU smo dobili 10,1 milijona evrov, s strani Razvojne banke Sveta Evrope pa 1,5 milijona evrov.
Glede prispevka 6,5 milijona evrov, kolikor naj bi Slovenija prispevala k tri milijarde evrov težki pomoči EU za begunce v Turčiji, o kateri so se voditelji članic EU in Turčije dogovorili v nedeljo, Mramor ocenjuje, da je to ustrezen prispevek Slovenije za reševanje begunske krize v širšem smislu.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.