Naši sogovorniki so nas opozorili, da stvari niso tako enostavne in urejene, kot je videti na prvi pogled. Kot pravijo, so v zadnjem letu in pol to elitno enoto zapustili že štirje pripadniki, še najmanj dva pa razmišljata podobno. Sogovorniki so bili glede razlogov precej podobni, odnosi v enoti in nezmožnost napredovanja, ki je v številnih začela zajedati v razumevanje njihove vloge v enoti.
Vsi so dejali, da so izredno hvaležni vojski za to, kar je iz njih naredila, a da je ohranjanje motiviranosti v vojski zaradi ponavljajočih nesmislov težko. Delo, ki bi ga morali opravljati kot specialci, se pojavlja redko, "če se vedno usposabljaš in delaš svoje delo občasno, te to težko drži motiviranega." Te stvari so v enoti poznane že leta, a se popravljajo počasi, prepočasi, nam je zaupalo več sogovornikov.
Disciplina, profesionalnost, zanesljivost, delovne navade in razmišljanje zunaj okvirov so priučene lastnosti pripadnika ESD. "Hvaležen sem vojski, ki me je oblikovala v osebno, kot sem danes," je dejal eden in dodal, da v enoti redko počnejo zadeve, za katere so namenjeni, in je vredno odrekanja za državo. Nekateri, ki so že zapustili enoto, so zapustili tudi vojaščino in odšli v obrtniške vode, tudi za manj denarja, "vendar sem potem vsaj doma in imam več časa za družino."
Plače niso glavni razlog za odhode. Kot so nam sporočili z Morsa, je za leto "2020 bila povprečna bruto plača vojaka v ESD 3.066,62 EUR, podčastnika 4.039,96 EUR in častnika 4.324,19 EUR." Pripadnikom ESD pripadajo še številni drugi dodatki, in tudi sogovorniki so dejali, da to ni razlog. "Vojska mi je dala ogromno, a hitro vidiš, da se nič kaj dosti ne spreminja," je dejal eden in dodal, da se sčasoma začnejo tepsti tudi želje in ustvarjanje družine. Urjenje pripadnikov ni poceni, ta hitro naraste čez več 100.000 evrov, če pa odide v tujino na dodatno ali specialistično izobraževanje, pa je strošek hitro na pol milijona evrov.
Na Morsu so nam dejali, da so "pritožbe pripadnikov ESD redke. Beležimo nekaj primerov ugovorov zaradi domnevnega nezagotavljanja prostega dne tedenskega počitka pri opravljanju nalog v mednarodnih operacijah in misijah." Tudi glede morebitnih sprememb plačil pripadnikov ne razmišljajo, saj je po njihovi oceni to primerno in urejeno. Glede števila odhodov in prihodov v enoto so bili bolj skrivnostni, saj so dejali, da "so podatki o številu in fluktuaciji kadrov v Enoti za specialno delovanje (ESD) Slovenske vojske stopnjevani."
Elitna enota iz kočevskih gozdov
Vsi sedanji in nekdanji pripadniki ESD pa so bili v svojem stališču do vojske enotni: vsakomur bi predlagal vojaščino, saj človeka marsikaj izuči in tudi skrivnostno enoto iz Škrilja, ki jim pogosto pomeni več, kot si upajo priznati.
"Enota za specialna delovanja (ESD) v Slovenski vojski je skrivnostna enota z bazo v kočevskih gozdovih," je pred leti zapisal naš novinar in pokazal ozadje delovanja te enote. ESD velja za vrhunec usposobljenosti, gre za najboljše med najboljšimi, enoto, ki tvori vrh kopja. Selekcija, da sploh nekdo pride do prvega dela usposabljanja v ESD, je brutalna, samo vsak deseti vojak, ki misli, da je dovolj dober za specialca, je res dovolj dober.
Pa tudi kasneje se stvari ne olajšajo za specialce, saj morajo oni biti tisti, ki najbolj trpijo, so najbolj izpostavljeni nevarnosti in imajo s tem tudi največjo odgovornost. Za vojsko gre za ene najbolj pomembnih kadrov, zato njihove identitete tudi skrbno prikrivajo, prav tako število pripadnikov ESD.
KOMENTARJI (499)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.