Vlada je na današnji seji v skladu s ta teden izraženimi stališči potrdila nadaljnjo podporo pogajanjem o sklenitvi ambicioznega in uravnoteženega prostotrgovinskega sporazuma med EU in ZDA (TTIP). Ob tem pa je izrazila prepričanje, da je TTIP sporazum mešane narave, ki ga morajo ratificirati tudi nacionalni parlamenti držav članic EU.
Stališče do TTIP je vlada sprejela ob potrjevanju izhodišč za udeležbo delegacije na zasedanju Sveta EU za zunanje zadeve, ki bo 13. maja v Bruslju. Tam bo namreč obravnavano tudi stanje pogajanj o čezatlantskem trgovinskem in naložbenem partnerstvu med EU in ZDA.
Slovenija podpira pogajanja, "saj med Slovenijo in ZDA obstajajo še neizkoriščene možnosti za okrepitev gospodarskega sodelovanja", so zapisali v vladnem uradu za komuniciranje v sporočilu za javnost po seji vlade. "Slovenija se zavzema za previdnost pri pogajanjih in daje vsebini sporazuma absolutno prednost pred hitrim zaključkom pogajanj, hkrati pa si želi transparentnih pogajanj," so dodali.
Slovenija ima sicer v okviru pogajanj "kar precej zadržkov" glede posameznih področij sporazuma, predvsem na področju investicij, regulatornega sodelovanja, sanitarnih in fitosanitarnih zahtev ter kmetijstva, so znova spomnili ob tem.
Prav tako Slovenija nasprotuje kakršnem koli nižanju standardov. Tako zahteva zaščito občutljivih kmetijskih proizvodov ter ohranitev možnosti uporabe previdnostnega načela.
Ohraniti želi tudi stopnjo varstva potrošnikov ter vsaj obstoječo raven standardov v EU, kar velja predvsem za področja gensko spremenjenih organizmov, trgovanja s proizvodi iz kloniranih živali, prepovedi uporabe rastnih hormonov pri reji živali ter področje prepovedi razkuževanja mesa s klorovimi pripravki ter ostanki pesticidov, antibiotikov in drugih kontaminantov.
Sporazum TTIP se je pod novim udarom kritik znašel po tem, ko je okoljevarstvena organizacija Greenpeace ta teden razkrila dele pogajalskih besedil, ki nakazujejo na hude pritiske ZDA na Bruselj.
Vlada vztraja pri tem, da sporazum prinaša nove možnosti za slovensko gospodarstvo, čeprav je študija, ki jo je po njenem naročilu pred poldrugim letom dni opravila ekipa centra poslovne odličnosti ljubljanske ekonomske fakultete pod vodstvom ekonomista Jožeta P. Damijana, nakazala majhne, a negativne vplive.
Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti je ta teden v izjavi za medije napovedal izvedbo še ene študije. "Verjamem, da bo (nova študija) pokazala ne le učinke, ampak tudi priložnosti in to, kar mora slovensko gospodarstvo narediti, da ta sporazum, ko bo seveda v celoti ali skoraj v celoti znan, izkoristimo," je pojasnil Cantarutti.
Kdo bo izvajal novo študijo, še ni znano - izvajalca bodo iskali z razpisom. "Profesor Damijan s svojo ekipo je ena od možnosti, ni pa edina," je bil kratek državni sekretar.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.