Predsednik republike Borut Pahor se mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Srbiji. Po pogovoru s srbskim kolegom Tomislavom Nikolićem v Beogradu se je obrnil na državljane Srbije in jim v imenu Slovenije in njenih državljanov izrazil iskreno sočutje in solidarnost ob poplavah. "Ljudje v Sloveniji vam stojimo ob strani in vam bomo pomagali po najboljših močeh," je zagotovil.
Z Nikolićem sta se dogovorila o konkretnem poteku slovenske pomoči, ki jo bo odslej za Srbijo, BiH in Hrvaško po poplavah usklajeval obrambni minister, ki opravlja tekoče posle, Roman Jakič. Ta bo usklajeval pomoč Slovenije kot države in kot članice EU, torej preko skladov evropskih sredstev, je povedal Pahor. Slovenija je tudi že predlagala, da EU skliče donatorsko konferenco za države, prizadete v poplavah. Kot je dejal, je Nikoliću predlagal, naj Srbija pripravi seznam stvari ali uslug, ki jih potrebuje, Slovenija pa ga bo nato preučila in ugotovila, kje lahko sama pomaga, kje pa z drugimi članicami EU.
Nikolić se je znova zahvalil Sloveniji za "najhitrejši možen odziv na katastrofo", ki jih je prizadela in za pomoč ter izpostavil "dejstvo, da so državljani Slovenije samoiniciativno prinašali pomoč na krajih, kjer se je zbirala". Po njegovih besedah je do pomoči Slovenije prišlo, ne da bi Srbija zaprosila zanjo. Kot je povedal, ga je že dan po poplavah poklical Pahor in mu ponudil brezpogojno pomoč, nato pa je Slovenija pomoč takoj poslala in pomagala tam, kjer je takrat bilo najbolj potrebno, pri reševanju ljudi.
Odnosi med državama so 'odlični'
Predsednika sta govorila tudi o nadaljnji slovenski pomoči Srbiji pri približevanju EU, kot tudi gospodarskem sodelovanju med državama in skupnem nastopu podjetij na tretjih trgih. Pri tem sta izpostavila, da je Slovenija pomembna investitorka v Srbiji.
Oba sta izpostavila odlične odnose med državama, ki jih utrjuje tudi danes podpisana politična deklaracija o okrepljenih odnosih med državama. Kot je dejal Nikolić, "deklaracija govori o tem, da Srbija veliko tega, kar želi uresničiti na poti v EU, želi uresničiti s pomočjo Slovenije, Slovenija pa ji je v dobri veri obljubila popolno podporo, saj si želi Srbijo v Evropski uniji". Zagotovil je, da si bodo še naprej prizadevali za krepitev dobrih odnosov s Slovenijo v korist obeh držav in njenih prebivalcev.
Pahor je še izpostavil, da njegov obisk, ki je prvi uradni obisk kakega slovenskega predsednika republike od osamosvojitve države v Srbiji, pomeni mejnik v odnosih med državama. Mejnik je tudi zato, ker je zadnji uradni obisk slovenskega predsednika v državah nekdanje Jugoslavije, kar pomeni, da je bilo v političnih in gospodarskih odnosih med Slovenijo in Srbijo po samostojnosti Sloveniji dolgo časa mrtvilo. Pojasnil je, da se je še kot premier leta 2009 po ureditvi odnosov s Hrvaško odločil, da bo začel urejati tudi odnose s Srbijo.
"Prizadevanja so omogočila, da smo v zadnjih petih letih odnose, tudi tiste, ki zadevajo polpreteklo zgodovino, torej nasledstvo, uredili do te mere, da danes lahko brez slehernega dvoma rečemo, da so odnosi med Slovenijo in Srbijo odlični," je dejal Pahor. Odpiramo novo poglavje, v katerem želimo ohraniti dobre politične odnose in doseči, da bi gospodarski odnosi dobili novega zaleta, je dodal. Oba z Nikolićem sta izrazila medsebojni interes za krepitev gospodarskih odnosov, tudi s skupnim sodelovanjem na tretjih trgih.
Predsednika sta še zagotovila, da odprtih vprašanj med državama, ki bi ovirala odnose, ni. Državi se ne strinjata glede vprašanja Kosova in sankcij Rusiji, kar pa ne more vplivati na medsebojne odnose, sta zagotovila.
Jakič in njegov srbski kolega potrdila odlično obrambno sodelovanje
Medtem se je Jakič srečal s srbskim kolegom Bratislavom Gašićem. Ta mu je izrekel posebno zahvalo za sodelovanje Slovenske vojske in pripadnikov slovenske civilne zaščite, ki so svoje delo ob katastrofalnih poplavah opravili odlično. Zahvalil se je tudi za odzivnost slovenskih državljanov, ki so izkazali veliko solidarnost s Srbijo in drugimi državami.
Jakič je izpostavil, da se moramo vsi vprašati, kako ravnamo s planetom in naravo, da so naravne katastrofe večjih razsežnosti vse pogostejše. S kolegi je predstavil naloge delovne skupine vlade, ki koordinira celotno pomoč Slovenije za Srbijo ter BiH. Po njegovih zagotovilih bo Slovenija še naprej stala ob strani Srbiji in ji bo pomagala z vsemi razpoložljivimi sredstvi pri sanaciji prizadetih območij.
Ministra sta se dotaknila tudi vojaškega sodelovanja in zagona obrambne industrije. Ocenila sta, da je sodelovanje med državama na obrambnem področju zelo dobro. Najintenzivnejše sodelovanje poteka na področjih vojaškega izobraževanja in usposabljanja, arhivske dejavnosti, vojaških inšpekcij, obveščevalne dejavnosti, radiološke, kemične in biološke obrambe ter vojaške psihologije, so sporočili z Morsa.
Pahor bo v Obrenovcu obiskal slovenske gasilce
Jutri bo Pahor z delegacijo, v kateri je tudi generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Darko But, obiskal v poplavah najbolj prizadeto srbsko mesto Obrenovac, kjer enota slovenskih prostovoljnih in poklicnih gasilcev skrbi za prečrpavanje vode s tremi muljnimi črpalkami.
Sicer pa bo drugi dan obiska predvsem gospodarsko obarvan, saj bosta predsednika spremljala skoraj stočlanska gospodarska delegacija ter minister za finance, ki opravlja tekoče posle, Uroš Čufer. Predsednika, Čufer, srbski minister za gospodarstvo Dušan Vujović ter predsednika gospodarskih zbornic Slovenije in Srbije, Samo Hribar Milič in Željko Sertić, bodo nagovorili udeležence srbsko-slovenskega gospodarskega foruma.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.