S slovesnim postrojem v ljubljanski vojašnici Franc Rozman - Stane se je na Kosovo podal 10. motorizirani bataljon Slovenske vojske (SV), ki bo s 25. februarjem prevzel nadzor nad sektorjem Zahod in zagotavljal stabilnost, mir in humanitarno pomoč prebivalcem.
Slovenska vojska tako izven meja Slovenije prvič pošilja na operacijo kriznega odzivanja bataljon, ki od italijanske vojske prevzema svoje območje odgovornosti z bojno skupino Sokol, ki šteje 500 pripadnikov Slovenske vojske.
Slovenski kontingent bo svojo šestmesečno odgovornost prevzel 25. februarja, z delom pa bo pričel 1. marca v mednarodnih silah Združenih narodov na Kosovu (KFOR) v operaciji Joint Enterprise (Skupen pogum). Slovenski vojaki bodo skrbeli za vzdrževanje varnega okolja in pogojev za prenos odgovornosti civilnim oblastem. Glavno poslanstvo slovenskih vojakov pa bo humanitarno delo in pomoč ljudem v stiski.
Slovenski kontingent šteje skupaj 600 pripadnikov, od tega jih bo okoli 100 v podporo bataljonski skupini in na različnih mestih v mednarodnih poveljstvih KFOR. Slovenska bojna skupina bo delovala v sestavi mednarodnih sil Zahod, ki pokrivajo četrtino območja Kosova. Mednarodnim silam Zahod poveljuje italijanski general, njegov namestnik pa bo častnik Slovenske vojske, polkovnik Dobran Božič.
V zgodovini Slovenske vojske se bo prvič zgodilo, da bodo naši pripadniki v okviru zveze NATO na misiji poveljevali drugim oboroženim silam. Pod operativnim poveljevanjem slovenske bojne skupine Sokol, ki jo bo vodil podpolkovnik Miha Škerbinc Barbo, bo na primer četa 150 pripadnikov Madžarske vojske. Pripadniki Sokola bodo delovali na območju občin Peč in Klina, nastanjeni pa bodo v vojaški bazi v Peči.
Vedno več vojakov v tujini
Z napotitvijo bataljona na Kosovo se bo močno povečal tudi delež slovenskih vojakov na misijah v tujini. Trenutno jih je v tujini 320, z napotitvijo bataljona na Kosovo jih bo 793, z vključitvijo 200 vojakov v odzivne sile EU in povečanjem kontingenta v Afganistanu pa bo avgusta na mirovnih operacijah 983 slovenskih vojakov, kar bo predstavljalo dobrih 11 odstotkov celotne sestave SV oziroma najvišji odstotek med vsemi članicami zveze NATO.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.