Na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so danes spregovorili o pereči problematiki na področju delavcev migrantov. Po besedah Marka Tanasića, ki se ukvarja s področjem migrantskih politik, je v letu 2013 kar 305 podjetij delavce napotilo na delo v Nemčijo. "Od tega je večina delavcev migrantov. Zanimivo je to, da je Slovenija pravzaprav tranzitna država. Od tukaj tja pošiljajo predvsem državljane iz držav bivše Jugoslavije, med podjetji pa ni enega, ki ne bi goljufalo ali kršilo pravic teh ljudi," pravi.

Za primer je navedel podjetje Demont, katerega "lastniki, družbeniki ali zakoniti zastopniki so izginili z denarjem". Kot pravi, so se zato delavci obrnili na sindikat, ki je v sodelovanju z nemškimi sindikati dosegel, da je delavce poplačal eden od višjih izvajalcev v verigi. Ob tem pravi, da je bilo omenjeno slovensko podjetje tretje ali četrto v verigi. 27 delavcev je tako vendarle dobilo plačilo, a davki in prispevki niso bili vključeni. Kot pravi, je takšnih primerov ogromno. "Imamo podjetja, ki v resnici ne izvajajo nobenih dejavnosti, pač pa le napotitve," pravi in pojasnjuje, da delavce vozijo v tujino brez viz, brez dovoljenj, kot turiste. "Nekateri nimajo niti potnih listov," pravi. Tem delavcem v Nemčiji plače izplačujejo v gotovini, na roke, ob tem pa jim poberejo tudi nadomestilo za dopust. "Ko pride do kakega incidenta, izginejo. Ni jih ne na telefonih, ne na naslovih," pravi.
Kot pravijo sindikati, je problem v tem, da za razliko od našega stanja v Nemčiji tako imenovana verižna odgovornost deluje, saj imajo v enem mesecu delavci svoje delo poplačano. "Pri nas glavni izvajalec zmaga na razpisu, najame podizvajalca in tukaj se vse konča, oziroma se začne siva ali kar črna cona. Ustvari se neko vmesno podjetje, ki zagotavlja delavce, izplačuje pa jih v gotovini za mizeren denar, ki mu ne moremo reči plača. Takšno je stanje v Sloveniji," pravi in nadaljuje, da pri nas v primeru, ko gre za verige, preprosto nihče ni odgovoren. "Tudi če je, ima zaprt račun in nihče ne more ničesar izterjati, glavni izvajalec pa je brez odgovornosti," pojasnjuje.
Goran Lukić, izvršni sekretar za politiko zaposlovanja in migracije, je dejal, da obstajajo delodajalci, ki so pravzaprav kriminalne združbe. "Imamo delodajalce, ki v primeru, da se delavec izpostavi, obvesti medije ali nas, preko tretjih oseb zagrozijo in tudi fizično obračunajo z njim," je dejal. Tanasić je temu dodal, da so lani dobili prijavo, da sta bila dva delavca slovenskega podjetja v Nemčiji pretepena. Letos vedo le za eno žrtev. Nesrečnež bojda zaradi trde roke delodajalca še ves naslednji dan ni mogel hoditi.
"Mora se vzpostaviti neka oblika odgovornosti. Delavci so tu le blago, ki se ga izkoristi, uporabi in zavrže," opozarja Lukić. Ob tem je opozoril tudi na tako imenovana gojišča podjetij. Tako naj bi po ugotovitvah sindikatov na enakih naslovih delovalo na stotine podjetij. "Ko smo kontaktirali nekaj takih podjetij zaradi pritožb delavcev, smo želeli priti na sedež, a tam ni ničesar. Niti pošte ne dvigujejo," pravi. Sprašuje se, kako je to mogoče.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.