Predstavniki slovenske manjšine v Avstriji od nove avstrijske vlade, ki se je predstavila v soboto, ne pričakujejo bistvenih sprememb glede ravnanja z manjšinami. Med odprtimi vprašanji so poudarili medijsko oskrbo, izobraževanje in tudi finančno podporo za manjšine.
"Na dunajskem nivoju ne pričakujem kakšnih spektakularnih preobratov v manjšinski zaščiti. Mislim, da je kancler Sebastian Kurz dokaj pragmatičen in da se bo dalo na tem ali kakšnem drugem področju najti nove rešitve," je povedal predsednik Zveze slovenskih organizacij na Koroškem (ZSO) Marjan Sturm.
Dodal je, da ta vlada pomeni premik v desno, vendar pa bo to s prisego, napovedano za ponedeljek, postala legitimna vlada, s katero bo treba voditi konstruktiven dialog in reševati odprta vprašanja.
Med temi je izpostavil vprašanji izobraževanja in financiranja tiskanih medijev. Od nove vlade pričakujejo tudi, da bo "po 20 letih končno povečala finančno podporo za manjšine".
Podobna ključna vprašanja je izpostavila tudi predsednica Kulturnega društva Člen 7 za avstrijsko Štajersko - Pavlova hiša Susanne Weitlaner, ki je povedala, da "trenutno dvomi, da se bo tu kaj spremenilo".
Tudi predsednik Skupnosti koroških Slovencev Bernard Sadovnik je izpostavil problem financiranja manjšin. Zavzel se je za povišanje sredstev za pospeševanje delovanja manjšin za 100 odstotkov. "Že več kot 20 let te podpore s strani Avstrije niso bile povišane in so naše strukture v prvi vrsti odvisne od podpore Slovenije. To ni sprejemljivo, ker smo avstrijski državljani in je v prvi vrsti Avstrija dolžna, da nas tudi financira," je poudaril.
Tako kot druga dva predstavnika slovenske manjšine v Avstriji je opozoril na problem financiranja manjšinskih tednikov, mesečnikov in drugih publikacij.
Glede pričakovanj od nove zunanje ministrice Karin Kneissl je dejal, da si želi, da bi se bolj zavzela za krepitev celotnega jugovzhodnega prostora, predvsem kar se tiče držav nekdanje Jugoslavije. "Pričakoval bi, da bo šla Avstrija v močno ofenzivo za članstvo vseh teh držav v EU," je poudaril.
Od 52-letne nestrankarske publicistke in strokovnjakinje za Bližnji vzhod pričakuje še, da se bodo slovensko-avstrijski odnosi še naprej krepili in da bodo dobrososedski odnosi v ospredju pri vseh odprtih vprašanjih.
Sturm medtem od Kneisslove ne pričakuje bistvenih sprememb v avstrijski zunanji politiki. "Morda se bodo nekoliko bolj angažirali za nemško govoreče manjšine v soseščini," je povedal.
Weitlanerjeva pa je dejala, da je treba počakati in videti, kako bo ravnala na novem položaju.
Turčija zaradi "rasizma" kritična do nove avstrijske vlade
Turčija je medtem danes zaradi "rasističnih pristopov" in "diskriminacije" kritizirala novo avstrijsko vlado, ki je v svoj program zapisala, da bo nasprotovala članstvu Turčije v EU. Novi avstrijski kancler Sebastian Kurz bo sicer na prvo pot v tujino na novem položaju odšel ravno v Bruselj, so danes potrdili na Evropski komisiji.
Avstrijska vlada, sestavljena iz ljudske stranke (ÖVP) in svobodnjakov (FPÖ), se ne bo strinjala s tem, da Turčija postane članica EU. Skušala pa bo prepričati tudi druge članice unije v prekinitev turških pristopnih pogajanj, so zapisali v programu. Kurz se je sicer že kot zunanji minister zavzemal za prekinitev teh pogajanj, zaradi česar so njegovi odnosi z Ankaro že zdaj zaostreni.
"Ta neutemeljena in kratkovidna izjava v programu nove avstrijske na žalost potrjuje zaskrbljenost o politični usmerjenosti, temelječi na diskriminaciji in marginalizaciji," je v izjavi zapisalo turško zunanje ministrstvo.
Če bodo ta program tudi izpolnili, pa bodo tvegali, da bodo izgubili turško prijateljstvo, so opozorili. Ankara je napovedala tudi "ukrepe, ki si jih Avstrija zasluži".
Turški minister za zadeve EU Ömer Celik je na Twitterju zapisal, da "je avstrijska vlada že začela napadati temeljne demokratične vrednote". V nizu tvitov je za novega avstrijskega kanclerja dejal, da je "še radikalnejši od skrajne desnice".
Kritičen je bil tudi do EU, ker ta ni obsodila vladnega programa. "Ignoriranje rasističnih pristopov v programu avstrijske vlade (...) kaže šibkost," je še poudaril.
Kurz se bo sicer na prvo pot v tujino na novem položaju odpravil ravno v Bruselj, so danes potrdili na Evropski komisiji. Nova avstrijska vladajoča koalicija bo zavezana EU. V prihodnjih petih letih tako v Avstriji ne bodo dovoljeni referendumi o morebitnem izstopu države iz unije, med drugim piše v programu, ki sta ga v soboto na Dunaju predstavila vodji ÖVP Kurz in FPÖ Heinz-Christian Strache.
"Samo v močni Evropi imamo lahko močno Avstrijo, kjer lahko izkoristimo možnosti, ki jih prinaša 21. stoletje," piše v predgovoru programa vlade, ki bo prisegla v ponedeljek dopoldne pri predsedniku države Alexandru Van der Bellnu.
Kurz, prihodnji kancler, je dejal, da bo nova vlada proevropska, da pa si bo Avstrija kot predsedujoča Svetu EU v drugi polovici prihodnjega leta prizadevala za več subsidiarnosti, torej da bi na nekaterih področjih imele več pristojnosti države članice kot unija.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.