Nekdanji poslanci SNS Sašo Peče, Barbara Žgajner Tavš in Boštjan Zagorac so danes v Mariboru skupaj s somišljeniki, med katerimi je velik del članstva mariborskega odbora SNS, ustanovili društvo Slovenska lipa, je potrdil Peče in napovedal, da bo društvo do pomladi preraslo v stranko.
Kot je pojasnil, so aktivnosti glede društva potekale med petkom in nedeljo, danes pa so na upravno enoto naslovili vlogo za njegovo ustanovitev. Ob tem je tudi dejal, da želijo ponuditi organizacijsko obliko, kjer bi se lahko združevali somišljeniki, ki "imajo neko širino, na kateri bomo gradili prihodnjo politično stranko Lipa". Po njegovem mnenju je ustanovitev društva pomembna predvsem zaradi pretoka informacij.
Od društva do stranke
Društvo naj bi do pomladi preraslo v politično stranko, in sicer ravno zaradi vsebine v obliki komunikacije, pravi Peče. Če ima poslanska skupina za seboj stranko in obratno, je ta vsebina lahko dosti bolj široka, meni. Peče se zaveda, da je ustanovitev stranke velik zalogaj, predvsem v logističnem smislu, a verjame, da jim bo "z entuziazmom uspelo". Cilj nove stranke bo, da nastopi na jesenskih državnozborskih volitvah, potrditev tega cilja pa bodo dobili skozi odziv ljudi.
V društvu Slovenska lipa se je trem nekdanjim poslancem SNS pridružilo več kot 60 članov mariborskega odbora nacionalne stranke. A v novoustanovljenem društvu in pozneje politični stranki ne želijo graditi izključno na članih SNS, poudarja Peče. "To bi bila napaka, saj želimo zasledovati drugo vsebino. Želimo širši spekter ljudi oziroma znanja, ki ga ti prinesejo s sabo. Ključni in edini skupni imenovalec društva oziroma stranke bo interes Slovenije," še napoveduje Peče in pravi, da nikoli ni verjel v delitev "levo ali desno".
Kot društvo oziroma politična stranka si pobudniki sicer želijo, da bi v prihodnje lahko vplivali na vladno politiko, ne pa ji zgolj sledili, denimo s partnerstvom za razvoj ali podporo slabim zakonom. Peče ob tem opozarja, da je vladna politika zgrešena, "zato potrebujemo skupino ljudi, ki si bo upala na načelni ravni povedati, da to ni prav in da bi bilo treba delati drugače".
Nova skupina nepovezanih poslancev
Danes je bila formalno ustanovljena tudi poslanska skupina nepovezanih poslancev, v kateri bodo delovali trije nekdanji poslanci SNS. Po Pečetovih besedah to ogromno pomeni, saj bodo poslanci že na sredini izredni seji DZ lahko uporabljali vse pravice in dolžnosti, ki izhajajo iz poslovnika.
Predsednik državnega zbora France Cukjati je na seji kolegija povedal, da ni nobenih poslovniških zadržkov za ustanovitev poslanske skupine nepovezanih poslancev s strani nekdanjih poslancev SNS - Saša Pečeta, Barbare Žgajner Tavš in Boštjana Zagorca.
Kar praktično pomeni, da je nova poslanska skupina že ustanovljena, vendar mora Cukjati zaradi formalnosti podpisati še uradni sklep.
O tem, da za ustanovitev nove poslanske skupine ni poslovniških zadržkov, je Cukjati poslance sprva nameraval obvestiti na petkovem kolegiju. A je na Pečetovo prošnjo za pospešitev postopka, da bi poslanska skupina z delom lahko začela čim prej, to storil že na današnji seji.
V DZ bodo sedeli drugje
Na seji so se člani kolegija seznanili tudi z željo omenjenih treh poslancev, da se v dvorani državnega zbora z zdajšnjih sedežev presedejo v zadnji, levi del dvorane. Gre za sedeže številka 91, 92 in 93, ki so postavljeni za sedeže poslanskih skupin NSi in DeSUS. Njihovi želji ni nasprotoval noben član kolegija.
Kolegij je tudi sklenil, da bo o morebitnih spremembah v delovnih telesih zaradi izstopov treh poslancev iz poslanske skupine SNS odločal na petkovem kolegiju. Cukjati je kolegij obvestil, da sta ga tako Peče kot predsednik SNS Zmago Jelinčič obvestila o sprejemu predloga, da bi nekdanji poslanci SNS ohranili zdajšnja mesta v delovnih telesih. Ker temu ni nasprotoval noben član kolegija, naj bi bila odločitev o tem na petkovem kolegiju le še formalnost.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.