Partnerica lahko posvoji biološkega otroka svoje partnerice, je odločilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Otroka sta dobili s pomočjo umetne oploditve, skupaj živita že dlje časa, v registrirani zunajzakonski skupnosti, v kateri tako biološka mati kot njena zunajzakonska partnerica skrbita za otroka. Gre za prvo tovrstno odločitev v Sloveniji.
Ministrstvo: Zakonska podlaga je bila
Na ministrstvu zaradi varstva osebnih podatkov in interesa strank v postopku niso komentirali konkretnega primera. V odzivu pa so poudarili, da so v upravnih zadevah na področju posvojitev pritožbeni organ, zoper odločbo katerega ni dopustna pritožba, dopusten pa je upravni spor. Po njihovih pojasnilih Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih pri možnosti dostopa do enostranske posvojitve oseb ne loči glede na njihov partnerski status, saj ne zahteva niti obstoja zakonske zveze niti zunajzakonske skupnosti niti kakršne koli druge partnerske skupnosti, ampak lahko otroka posvoji vsakdo kot posameznik. "Če se izkaže, da je to skladno z ostalimi posvojitvenimi pogoji, in še zlasti, da je to v največjo otrokovo korist. Zakonodajalec tako upošteva temeljno načelo enakega obravnavanja ne glede na katero koli osebno okoliščino."
Pristojni organi v procesu preverjanja in obravnave strank v postopku posvojitve niso ugotovili nikakršnih strokovnih zadržkov, ki bi narekovali zavrnitev posvojitve. "Nasprotno, v postopku se je večkrat izkazalo, da bi bila takšna posvojitev absolutno v največjem interesu otroka, ki v tej skupnosti že živi in ki mu tudi zagotavlja ustrezno družinsko okolje, varnost in podporo, ki so ključnega pomena za ustrezen otrokov razvoj."
Po mnenju ministrstva bi bilo z vidika obstoječe zakonodaje kakršno koli zanikanje možnosti posvojitve otroka istospolnega partnerja, če lahko zunajzakonski partner posvoji otroka svojega partnerja, ob izpolnjevanju vseh ostalih s predpisi določenih pogojev na tem področju pravno nedopustna diskriminacija na podlagi spolne usmerjenosti. Takšno ravnanje bi ob slovenski Ustavi kršilo tudi Evropsko konvencijo o človekovih pravicah in ne bi upoštevalo več odločb Evropskega sodišča za človekove pravice.
Dodali so, da je dopustnost enostranske posvojitev v istospolnih družinah, pri kateri eden od partnerjev posvoji biološkega otroka drugega partnerja, izrecno potrdilo tudi slovensko vrhovno sodišče ob priznanju tuje sodne odločbe o posvojitvi, s katerim je zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti vrhovnega državnega tožilstva. Čeprav je bil predmet odločitve presoja skladnosti tuje sodne odločbe z mednarodnim javnim redom in ne presoja posvojitve po slovenskem nacionalnem pravu, je zapis v obrazložitvi tega sklepa po njihovem mnenju jasen in nedvoumen.
"Odločbe višjih in vrhovnih sodišč v slovenskem pravnem redu sicer nimajo precedenčne narave, kljub vsemu pa morajo biti zaradi načela zaupanja v pravo, načela pravne države in načela delitve oblasti odločbe hierarhično nižje postavljenih organov izvršilne veje oblasti skladne z argumentacijo najpomembnejših sodnih organov v državi, razen, kadar imajo za drugačno argumentacijo zelo tehtne, prepričljive in konsistentne razloge, ki morajo biti na področju družinskega prava motivirani zlasti s koristjo otroka," so še sporočili z ministrstva.
Posvojitelj dobi tako pravice kot dolžnosti
Po besedah pravnice Neže Kogovšek Šalamon z Mirovnega inštituta je bila ta možnost res zakonsko že dolgo omogočena, vendar se v praksi ni izvajala, ker istospolni partnerji očitno niso bili seznanjeni z njo. Poudarila je, da potrditev ali zavrnitev novega družinskega zakonika na morebitnem referendumu nima nobene zveze s tem, saj je podlaga v Zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih.
Pojasnila je še, da ima otrok lahko največ dva posvojitelja, vendar samo, če sta zakonca. Lahko pa otroka posvoji samo ena oseba, s privoljenjem biološkega starša, kot v tem primeru. Posvojitelj dobi tako pravice kot obveznosti do otroka, vključno z dolžnostjo preživljanja in vzgoje.
KOMENTARJI (277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.