Slovenija

Slovenski privilegij: Odpri pipo in pij vodo

Ljubljana, 22. 03. 2010 08.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
N.D./STA/D.Š.
Komentarji
21

Osrednja tema letošnjega dneva voda je vpliv čiste vode na zdravje ljudi. Minister Žarnić pravi, da smo ena redkih držav na svetu, kjer lahko odprete pipo in pijete vodo, ne da bi se bali kakršne koli okužbe.

22. marec velja za svetovni dan voda, za takšnega so ga razglasili Združeni narodi. Ta dan je namenjen predvsem opozarjanju na pomen in vpliv vode na naše življenje in izboljšanju našega odnosa do voda.

Letos je namenjen razpravi o vplivu čiste pitne vode na zdravje ljudi. Poudarek je na pomenu kakovosti pitne vode, predvsem na izobraževanju o smotrni rabi pitne vode in zaščiti vodnih virov, so zapisali na spletni strani svetovnega dneva voda. Pri ravnanju z omejenimi vodnimi viri so ključna vprašanja neravnovesje med razpoložljivostjo in povpraševanjem, slabšanje kakovosti podzemne in površinske vode, neusklajenost in konkuriranje med sektorji ter medregijska in meddržavna nesoglasja, ugotavljajo ZN. Zato bi bilo potrebno medsektorsko sodelovanje in multidisciplinaren pristop. Za zmanjšanje pomanjkanja vode bi morali v vseh sektorjih povečati produktivnost na enoto vode, poleg tega pa tudi zavarovati ekosisteme, ki so ključni za zagotovitev dostopa do kakovostne vode.

Žarnić: Stanje voda v Sloveniji je razmeroma dobro

"Smo ena redkih držav na svetu, kjer lahko odprete pipo in pijete vodo, ne da bi se bali kakršne koli okužbe," je ob svetovnem dnevu voda poudaril minister za okolje in prostor Roko Žarnić. Voda je strateška surovina in je bolj pomembna od nafte ali drugih tekočin in materialov, je povedal okoljski minister ter poudaril, da je treba najti primerno razmerje med vodnimi viri, ki jih potrebuje industrija, ter potrebami po pitni vodi. Voda v plastenkah pri nas ni nič bolj pitna ali kvalitetna od vode, ki jo lahko natočimo v stekleni vrč, je izpostavil.

Vodna direktiva

Žarnić prav tako pravi, da je Evropa kot celota z vodami bogata celina in ne sodi med prav hudo ogrožena območja. Kljub temu se tudi na ravni EU krepi zavedanje, da je treba vodo kot vir varovati, preden pride do težav. Zato je bila leta 2000 na ravni EU sprejela tako imenovana vodna direktiva.

Osrednji cilj te direktive je, da se do leta 2015 vzpostavi dobro stanje površinskih, podzemnih in obalnih voda, je poudaril Žarnić. Dokument med drugim uvaja tudi načelo, da povzročitelj plača, torej da je onesnaževalec voda dolžan kriti povzročeno škodo, je kot zanimivo izpostavil okoljski minister.
Z namenom izpolnjevati to direktivo Slovenija trenutno zaključuje pripravo šestletnega načrta upravljanja z vodami, ki opredeljuje mehanizme za vodenje politike na področju voda do leta 2015.

Nevarne snovi v slovenskih vodah?

Slovenske vode sicer z nevarnimi snovmi niso močno obremenjene, je ocenila Mojca Dobnikar Tehovnik z Agencije RS za okolje (Arso). Slabo kemično stanje ima Sava od Vrhovega do Boštanja, in sicer zaradi živega srebra. Vir prihaja iz potoka, ki se v Savo izliva pod Hrastnikom.

Drugi problematičen odsek je Krka od Soteske do Otočca, pod novomeškim industrijskim bazenom. "Tretja rdeča lisa pa je slovensko morje," poudarja Dobnikar Tehovnikova. Največji vir onesnaženja naj bi izhajal iz premazov za zaščito ladij proti obraščanju z algami.

Tudi ekološko stanje slovenskih površinskih voda je precej dobro, v približno polovici slovenskih rek je ocenjeno z oceno zelo dobro ali dobro. Kemijsko stanje podzemnih voda pa ostaja, kot že dlje časa, problematično v vzhodnem delu Slovenije in v okolici Celja. Največji problem so nitrati in pesticidi.

Voda
Voda FOTO: Reuters

ZEG opozarja na težave z atrazinom

 Na Zvezi ekoloških gibanj Slovenije (ZEG) pa so izpostavili, da so mnenja o kakovosti pitne vode v Sloveniji diametralno nasprotna. Nekateri trdijo, da je vsaka panika odveč, drugi pa, da je naša pitna voda prav grozljivo zastrupljena. Sami pa pravijo, da mora biti zdravi pitni vodi namenjena večja skrb in odgovornost.

"Problemov z onesnaženjem voda v Sloveniji je več, čeprav se kot največji problem pojavlja onesnaženje podzemnih voda z atrazinom, predvsem na občutljivih kmetijskih področjih, kot sta Dravsko in Ptujsko polje, Savinjsko območje, Pomurje, v ljubljanski pokrajini in porečje reke Save," pravijo. Atrazin je eden najbolj škodljivih pesticidov, ki ga je prepovedano uporabljati, zato pri zvezi pravijo, da je potrebno vzpostaviti učinkovit nadzor nad izvajanjem ukrepov. Velik problem predstavlja tudi nekontrolirani razvoz gnojnice. "Posebej želimo poudariti, da bi bilo potrebno proučiti morebitne sinergijske učinke hkratne izpostavljenosti atrazinu in nitratom," dodajajo.

Sami se sicer zavzemajo, da bi na kritičnih območjih, kot so Pomurje, Ljubljana in Maribor, izvedli biološki monitoring. "Tako bi lahko ugotovili sinergijske učinke, ki jih kemijske analize ne pokažejo, se pa odražajo kot biološki učinki na živih bitjih, tudi na človeku. Žal pristojni še niso zainteresirani za takšen projekt," pravijo.

Voda
Voda FOTO: Reuters

Dodaten problem učinkovitega čiščenja odpadnih voda je tudi razpršena poselitev, ki povzroča večje stroške komunalne infrastrukture. V zvezi razlagajo, da lokalne skupnosti finančno niso sposobne vzdrževati in graditi majhnih čistilnih naprav ali sistemov z EM tehnologijo, ki bi pomembno pripomogle k sonaravnemu čiščenju odpadnih vod. "Da bi v Sloveniji uspeli zajeziti nadaljnjo razpršeno gradnjo, je treba k reševanju te problematike pristopiti z ustreznim nadzorom in z integralnim načrtovanjem prostora, s katerim se bomo približali evropskemu konceptu zaključenih naselij. Nenazadnje pa gre tudi za večjo osveščenost nas vseh," pravijo v ZEG.

Dodajajo sicer, da ima vsakdo pravico do zdravega in čistega okolja ter zdrave in čiste pitne vode. Pravijo, da ima Slovenija že dolgo vzpostavljen sistem oskrbe prebivalstva s pitno vodo, ki je v javnih sistemih pod stalnim nadzorom. "S članstvom v EU in izvajanjem evropske zakonodaje se stanje na področju čiščenja odpadnih voda izboljšuje s ciljem doseči dobro stanje voda do konca leta 2015. Končni cilj vseh teh ukrepov je zaščititi okolje pred onesnaženjem," so tudi oni, podobno kot Žarnić, spomnili na cilj, ki ga Slovenija želi doseči do leta 2015.

Slovenija je sicer na področju čezmejnega upravljanja z vodnimi viri dejavna predvsem na področju Jugovzhodne Evrope, zlasti na porečju Donave in Save, so ob svetovnem dnevu voda sporočili na ministrstvu za zunanje zadeve.

Kako pa so v luči dneva voda potapljači v Mariboru čistili Dravo in kaj vse so v njej našli, si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji.

Žbogar poudaril pomen vode

Ob svetovnem dnevu voda je zunanji minister Samuel Žbogar danes v Bruslju poudaril pomen vode v mednarodnih odnosih. Kot zelo konkreten primer pomena vode v mednarodnih odnosih je izpostavil Bližnji vzhod, kjer je po njegovih besedah eden pomembnih vzrokov vojne tudi voda oziroma upravljanje z vodo.

Minister je pojasnil, da je v zadnjem času veliko govora o zeleni politiki tudi kot zunanji politiki, in spomnil na poročilo o vplivu podnebnih sprememb na varnostni položaj v svetu, ki ga je pred časom pripravil tedaj visoki zunanji predstavnik EU Javier Solana. V Solanovem poročilu je po ministrovih besedah veliko govora tudi o problematiki vode - vode, ki je bo preveč, in vode, ki je bo premalo.

"Zaradi podnebnih sprememb bodo mesta in države poplavljene, kar bo povzročilo selitve narodov in nove begunce. Na drugi strani bodo podnebne spremembe širile puščavo, kar bo ravno tako vodilo v selitve narodov in vse to lahko pripelje tudi do vojn zaradi preveč ali premalo vode," je opozoril minister.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Adolph
23. 03. 2010 10.16
Pravi Slovenci vedo,da je to samo klevetanje,saj je lazje verjeti ministru za okolico,Slovenija je cista, zdrava, lepa ,najbolja, . . ..
Mandrake
23. 03. 2010 10.00
KMETJE so največji onesnaževalci, ne industrija ne prevozna sredstva, KMETJE so tisti kateri delajo največje težave po vsem svetu
Tonček Balonček
23. 03. 2010 08.58
Pa saj ne gre le za okužbe, s strupi se pač ne okužiš, se vidi, da tip nima pojma o inalaganju strupov! Pri ans se pač ni bati ameb v vodi, kar pa še zdaleč ne pomeni,. so vode v redu!
bnam 2707
22. 03. 2010 23.22
Audy: Kmetje delajo sebi in nam škodo,ker bi radi iz zemlje potegnili maximum.Nihče jih ne kontrolira.Kar se tiče dovoza zemlje na barje,tu ni samo Leka ampak tudi Dolinšek,ki ima največjo nelegalno deponijo peska in odpadnega gradbenega materijala.Poleg tega,da se to dogaja,gre tudi za onesnaževanje okolja z drobnimi prašnimi delci,kar je v nasprotju z zakonodajo in predpisi EU.Nekateri onesnažujejo okolje in uničujejo zdravje okoliških prebivalcev in mastno služijo,davkpolačevalci pa plačujemo kazni,ki nam jih naloži EU.Poleg vsega gre še za krajinski park Barje,ki je zaščiteno območje.Na to se požvižgajo vsi skupaj z državnimi institucijami vred,vključno z okoljevarstvenimi organizacijami,ki bi morale biti najbolj glasne pri takih anomalijah.Kdo ve kaj jih vodi do zatiskanja oči?Isto velja za gospoda župana,ki vidi samo stadion,ostalo je pa čista tema.Dokler bom videl ogromno deponijo odpadnega gradbenega materijala ob Ižanski cesti na samem začetku krajinskega parka Barje bom vedel,da pravna država ne funkcionira.Zanimivo bi bilo vedeti,kaj počne NATURA 2000,ki tudi dobiva sredstva iz EU,od nje pa ni nobenega efekta.In kaj počne policija? Nič,meša meglo!Tam je namreč dovoljena maksimalna skupna masa do 7,5 tone,po tej cesti pa vozijo šleperji,ki že prazni tehtajo več,kaj šele,ko so obremenjeni.Tu je policija enostavno odpovedala,saj se raje ukvarja z tem kdo ima prižgane luči in kdo ne in kdo je pripet z varnostnim pasom.Te,ki tam sploh nimajo kaj iskat,pa spušča,kot,da zakon za njih ne velja.Taka je ta naša pravna država!
DODGE-RAM
22. 03. 2010 22.58
voda še za šuh ni dobra rečejo
Mare61
22. 03. 2010 22.55
Ljudje, zapomnite si: pripravljajo teren za občutno podražitev vode (tiste doma, iz pipe). Mali bomo plačevali položnice, da se bodo veliki šli ekologijo z velikimi dobički. To se je že zgodilo z odpadki, ki jih vsak pridela doma. V Kranju se je število odvozov odpadkov zmanjšalo iz dveh na enega na teden, obenem pa se je odvoz podražil za 3x. Odpadke ločujemo , zato smetnjak napolnemo le vsako drugo rundo. Vrečke s plastiko in steklom kot norci nosimo na svoje stroške na (umazane) "ekološke" otoke ali v zbirni center, da jih lahko komunala prodaja naprej, mi pa veseli in zadovoljni, da nam je koža prav.........Aja, ko smo ravno pri vodi: ločene odpadke je treba pred odlaganjem OPRATI. Mejte se .
przelmuding
22. 03. 2010 20.50
V prihodnosti mogoče za kakih 50 ali več let več nihče ne bo spraševal za nafto ampak za vodo. Bo vojna za pitno vodo.
carpathian
22. 03. 2010 20.25
vodo so nam namerno onesnažile velike korporacije, da smo tudi za to osnovno življenjsko potrebščino odvisni od njih.
kjaja
22. 03. 2010 19.51
kaj je bil kak kostko v tem avtu? :D
anzi_mahackala
22. 03. 2010 17.06
Tudi pri nas je z vsakim letom slabsa voda...in ni vec pitna, ker ze prevec smrdi..
am_staff
22. 03. 2010 14.01
Audy
22. 03. 2010 14.00
Večji problem na barju predstavlja intenzivno kmetovanje na Barju, ker nihče ne ve s čim kmetje škropijo zemljo. Podjetje Leka tja fura odvečno zemljo, ki pomoje ni tako škodljiva kot pesticidi.
tito-idol
22. 03. 2010 13.16
Ni čudno,da bomo imeli slabo vodo,če pa ljudem iz greznice teče v zemljo...
sexxxpert.net
22. 03. 2010 13.08
Lepo da se čistijo reke.
bigich
22. 03. 2010 10.46
Pa kaj ste mislili, da bomo s takim nacinom zivljenja kot ga imamo sedaj imeli okolje vsak dan/leto bolj cisto? Vsi vemo, da boso prihodnje generacije (ce nekaj konkretno ne spremenimo ... to pa zlepa ne bomo) imele raka serijsko.
prvee
22. 03. 2010 10.41
Fajn bi bilo če bi se kak pravi novinar lotil recimo fenomena[že videnega v Jugi] centralizacije v Sloveniji. Nič nimam proti LJ, ali pa ljudem ki delajo in živijo tam, ampak razlike med LJ in recimo gorenjska, štajerska, pomurje, SG-regija, dolenjska in dalje, so ogromne. Ali si ljudje na teh območjih ne zaslužijo enakih možnosti kot širša LJ?
bnam 2707
22. 03. 2010 10.31
Super Lolek:si popisal tudi deponijo peska in odpadnega gradbenega materijala ob Ižanski cesti,ki je v lasti gospoda dolinška. No,ko bo ta nezakonita deponija odstranjena bom tudi sam priključil v akcijo.Dokler pa bodo pristojni odgovorni organi mižali pred tem,se akcije ne nameravam udeležiti.
jezni_jezek
22. 03. 2010 10.28
Kaj pa v Posavje hmmmmm
SuperLolek
22. 03. 2010 10.25
Bnam, ne vem iz katerega vodovoda piješ vodo... vem pa da sem ljubljančan in da pride večina vode do moje pipe iz vodarne Brest na barju. Kako da jaz nikoli in nikdar ne zaznam vonja po kloru? Da ne bo pomote, vsekakor so te jarki za odvodnjavanje problem. In vsekakor sem za to da se glede tega nekaj ukrene. Tudi glede odlagališč sem podobnega mnenja, zato tudi sodelujem v akciji očistimo slovenijo in sem včeraj cel dan popisoval odlagališča na barju (popisali smo jih nekje 25). Upam no, da če si že tako zagret za čisto barje da boš tudi sam pomagal pri teh čistilni akciji.
bnam 2707
22. 03. 2010 09.52
Na volitvah se bomo odločali tudi o županu,ki bo naklonjen krajinskemu parku Barje in bo začel odstranjati anomalije na njemu,med katere sodi največja deponija odpadnega gradbenega materijala in peska.Na lepe besede pač ne bomo več padali.Te naj imajo kandidati doma za svoje žene.