Predsednik SD Igor Lukšič je ob današnjem evropskem dnevu spomina na žrtve totalitarnih režimov povzel slovenske zgodovinske izkušnje s takšnimi režimi. Poudaril je, da je Slovenija država, ki je znala skozi svojo zgodovino s totalitarizmi opraviti. Imajo pa v SD po njegovih besedah težave z zlorabo uvajanja različnih dnevov spomina v strankarske namene.
Spomnil je, da je Slovenija leta 2009 sprejela deklaracijo o seznanitvi z resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu. Vlada premierja Janeza Janše pa je leta 2012 na dopisni seji sprejela sklep, da je 23. avgust treba zaznamovati kot dan spomina na žrtve totalitarnih režimov, je povedal predsednik SD. In na Slovenskem se ta dan po njegovih besedah uporablja kot nekakšen "praznik desnice", ob katerem pa se ne izpostavljajo samo vrednote antikomunizma.
"Kar je problem s slovensko desnico, je, da je šla čez rob antikomunizma v profašizem," meni Lukšič. Izražanje časti domobranstvu kot vojaški enoti nacistične vojske je po njegovih besedah "korak čez rob, ki mora vso demokratično javnost v Sloveniji in tudi Evropo postaviti pokonci".
Kot je opozoril, se prvič dogaja, da močna parlamentarna stranka sodeluje pri obujanju spomina na domobranstvo. Po njegovi oceni ne gre več le za vprašanje klasičnega političnega boja na polju ideologije, pač pa za "podpiranje dela nacistične armade, za izrazito postavljanje na stran okupatorjev in kolaboracije, na stran izdaje slovenskega naroda".
Tako fašizem kot nacizem sta po besedah Lukšiča napovedala izničenje slovenstva. "Kdor danes praznuje ustanovitev domobranskih enot, ki so pomagale pri tej raboti, ima z zgodovinskim spominom ali s sedanjo politično držo v demokratičnem sistemu velik problem," je prepričan Lukšič.
Predsednik SD zato poziva tiste, ki so se leta 1941 odločili za boj proti Osvobodilni fronti, "da ne ponavljajo leta 2013 iste napake". Odgovorne v Katoliški cerkvi in v SDS zato poziva, naj "ne intenzivirajo konflikta", ki je narod pred desetletji pahnil v državljansko vojno. Kot je še dejal Lukšič, gre za radikalizacijo stališč, vzrok zanjo pa vidi tudi v tem, da desnica v Evropi izgublja moč.
SDS: Ničesar ne obujamo, pač pa se spominjamo žrtev
Na izjave Lukšiča, ki pravi, da največja parlamentarna stranka sodeluje pri obujanju spomina na domobranstvo s proslavo v Rovtah pri Logatcu, so se odzvali v SDS, kjer so na Twitterju zapisali, "da ničesar ne obujajo, pač pa se spominjajo žrtev, ki so padle tudi zaradi kolaboracije med rdečo zvezdo in svastiko."
V SDS so na Twitterju v odzivu na Lukšičeve besede tudi zapisali: "Lukšič je seveda molčal tudi letos spomladi ob obujanju totalitarnega režima z nasiljem nad otroki." Zraven so pripeli sliko s proslave na kraški šoli Škrbina, na kateri so nastopili v pionirje oblečeni učenci. Zapisali so tudi: "Lukšič je molčal ob obujanju totalitarnega režima z oboroženimi paravojaškimi enotami leta 2013." Zraven pa pripeli sliko proslave ob spominu na bitko v Dražgošah, na kateri so udeleženci v partizanskih uniformah in z orožjem.
NSi: Kdaj bo Slovenija obsodila zločine totalitarnih režimov?
Odzvali so se tudi v NSi in izrazili prepričanje, da mora tudi Slovenija obsoditi zločine vseh treh totalitarnih režimov. "Le tako bomo naredili korak naprej k razumevanju zgodovine in narodni spravi," so zapisali. Zavzeli so se tudi, da se za vse žrtve totalitarnih sistemov uredijo primerna grobišča.
V stranki opozarjajo, da je Slovenija edina država EU, ki do zdaj "ni bila sposobna obsoditi komunističnih zločinov in se soočiti s tragedijo, ki jo je prizadel slovenskemu narodu in katerih posledice občutimo še danes".
V stranki ugotavljajo, da tudi po osamosvojitvi slovenska politika ni zmogla dovolj poguma, da bi odločno obsodila komunizem. "Še več, še naprej se izkrivlja resnica in žal tudi poveličuje spomin na komunizem z različnimi prireditvami," ugotavljajo. Kot primer pa navajajo, da borčevska organizacija s pomočjo nekaterih primorskih občin te dni na Okroglici pri Novi Gorici postavlja obeležje s podobo Josipa Broza Tita in zvezdo.
Bogovič Lukšičeve besede označuje za demagoško in kontradiktorno nakladanje
Ob dnevu spomina na žrtve avtoritarnih in totalitarnih režimov, ki ga obeležujeta Slovenija in Evropa, Slovenska ljudska stranka (SLS) opozarja na pomembnost obsodbe vseh zločinov proti človečnosti, ki so jih zagrešili totalitarni in avtoritarni režimi, ter spomina na žrtve. Predsednik SLS Franc Bogovič meni, da sta ''obsodba in spomin pomembna v vsaki družbi, tudi slovenski, zato da se družba sooči s temno platjo lastne zgodovine, jo prizna in obžaluje''. Bogovič obžaluje, da slovenska politika tega koraka še ni naredila.
Današnje Lukšičeve besede, ki, kot so zapisali v SLS, ne loči, kaj je v Sloveniji desnica in kaj ena opozicijska parlamentarna stranka, Bogovič označuje za demagoško in kontradiktorno nakladanje, saj enkrat pravi, da se ne smemo vračati v zgodovino, drugič pa sam odpira zgodovino in radikalizira retoriko na politično-ideoloških delitvah.
Bogovič Lukšiča poziva, naj se pri besedičenju zave svoje odgovornosti do ljudi in ''preneha s svojim hujskaštvom, ki smo mu priča ob vseh državnih praznikih, zdaj pa že skoraj vsak dan''.
KOMENTARJI (2462)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.