Poslanci bi z zakonom vrečke dodatno obdavčili, kar bi po njihovem mnenju trgovce spodbudilo, da teh vrečk ne bi razdeljevali brezplačno. Kot je na novinarski konferenci dejal poslanec SD Luka Juri, so nakupovalne vrečke razdelili na tri kategorije, ki naj bi bile različno obdavčene. Za 50 centov bi obdavčili plastične nakupovalne vrečke, za 40 centov vrečke, ki vsebujejo vsaj 95 odstotkov biorazgradljive mase, za 20 centov pa trajne tekstilne vrečke. Okoljski prispevek bi morali plačati trgovci.
Juri je izpostavil, da obračunani okoljski prispevek ne bi šel neposredno v državni proračun, ampak bi bil namenske narave. Poleg pokrivanja stroškov izvajanja tega zakona bi bil okoljski prispevek namenjen projektom, ki že potekajo v sklopu Eko sklada.
Pri pripravi predloga zakona so sodelovali tudi Ekologi brez meja, ki so zakon pozdravili. Kot je dejala predsednica društva Petra Matos, je njihov cilj, da bi Slovenijo očistili vrečk za enkratno uporabo. V Sloveniji namreč vsak prebvalec letno v povprečju porabi od 250 do 300 plastičnih vrečk, povprečni čas uporabe teh vrečk pa je le 20 minut. Letno se za izdelavo teh vrečk porabi vsaj osem milijonov litrov fosilnih goriv.
Vrečke predstavljajo okoljski problem. Za njihovo izdelavo se uporabljajo fosilna goriva, nafta in zemeljski plin, poleg tega pa vrečke tudi onesnažujejo okolje, saj se nikoli popolnoma ne razgradijo, ampak razpadejo na vedno manjše koščke, na katere se vežejo kemikalije in toksini, ki slej kot prej končajo tudi na naših krožnikih preko prehranjevalne verige, je še opozorila Matosova.
Na svetu na leto umre več kot milijarda živali, ker bodisi te vrečke zaužijejo ali se v njih zapletejo. Vrečke tudi zamašijo kanalizacijo in odtoke, je dejala Matosova. Kot primer je navedla Irsko, kjer se je po sprejetju podobnega zakona uporaba plastičnih vrečk zmanjšala za 94 odstotkov. Podobno je na Kitajskem, kjer so leta 2008 uvedli prepoved plastičnih vrečk in prispevali k 60-odstotnemu zmanjšanju njihove uporabe. Podobno so storili v Izraelu in Bangladešu.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.