Konec tedna je znova dokazal, kako vremensko pestra je lahko naša država. Medtem ko je del zahodne in južne Slovenije zajelo obilno deževje in prineslo skoraj mesečno količino dežja, je bilo na vzhodu padavin le za vzorec. Jugozahodnik je marsikje živo srebro pognal do 20 in več stopinj Celzija. Padavine so se včeraj večji del dneva pojavljale v dveh izrazitejših pasovih, ki sta se raztezala v smeri jugozahod-severovzhod. Prvi je iznad Kvarnerja segal nad kočevsko-ribniško dolino in del Dolenjske, drugi pa je močil Posočje in zahodni del Gorenjske. Zvečer so se padavine na zahodu okrepile in ponoči prešle večji del države. Nastajali so močnejši nalivi, ponekod je tudi zagrmelo.

Prostorska in časovna razporeditev padavin je bila temu primerno zelo raznolika. Od začetka padavinskega dogodka v soboto dopoldne je po podatkih Arsa največ dežja, kar 271 litrov na kvadratni meter, padlo na Voglu. V Bovcu so danes do šeste ure zjutraj izmerili 199 litrov dežja na kvadratni meter. Na jugu Slovenije je največ padavin zaznala postaja v Babnem Polju, in sicer 80 litrov na kvadratni meter. Medtem ko je bilo v teh delih Slovenije ponekod že doseženo polmesečno ali celo mesečno povprečje za november, pa marsikje na Štajerskem in v Prekmurju ni padlo niti deset litrov dežja na kvadratni meter.
Predvsem v višjih legah in tudi po nekaterih nižinah vzhodne Slovenije in Primorske je bilo včeraj zelo vetrovno. Na naši najvišji uradni meteorološki postaji na Kredarici je najmočnejši sunek vetra dosegel hitrost kar 147 kilometrov na uro. Zaradi toplega južnega vetra je tudi po najvišjih vrhovih prevladoval dež. Po nižinah smo najvišje temperature izmerili v vzhodni Sloveniji in ob morju, kjer se je ogrelo do 22 stopinj Celzija.
Prva fronta zapustila Slovenijo, druga nas bo dosegla v torek čez dan
Prva fronta se zdaj že pomika nad Balkan, zato se bo vreme pri nas prehodno umirilo. V nižjih plasteh ozračja je zapihal severni veter, ki nam je prinesel za nekaj stopinj Celzija hladnejšo zračno maso. Dopoldne bo vreme še spremenljivo s precej oblaki, nekaj sonca in dežja, popoldne pa bodo padavine ponehale. V večjem delu Slovenije se bo delno razjasnilo, bolj oblačno bo ostalo ob gorskih pregradah zahodne Slovenije, kjer lahko še pade kakšna kaplja dežja. Na Primorskem ter tudi po nekaterih nižinah Štajerske in Prekmurja se bo popoldne spet prebudil jugozahodni veter. Najbolj se bo ogrelo ob morju, kjer bo 18 stopinj Celzija. Kakšno stopinjo manj bo na Goriškem. Drugod bo od 13 do 16 stopinj Celzija.

V noči na torek se nam bo bližala druga fronta, zato se bo jugozahodnik krepil, z njim pa tudi dotok toplega in vlažnega zraka. Zahodno Slovenijo bodo že v prvem delu noči zajele nove padavine, ki se bodo počasi širile tudi nad osrednjo in južno Slovenijo. Torek bo tako že od jutra oblačen s pogostimi padavinami, vmes bodo tudi nevihte z nalivi.
Ker bo zračna masa, ki bo k nam dotekala iznad Sredozemlja, nestabilna, v višinah pa bo pihal močan jugozahodni veter, se bodo spet vzpostavljali ozki pasovi intenzivnega dežja, zato bodo nastajale velike razlike v časovni in prostorski razporeditvi padavin. Padavine se bodo krepile na gorskih pregradah zahodne Slovenije, višinski vetrovi pa bodo nato močne padavine nosili tudi nad osrednjo in vzhodno Slovenijo. V hribovitem delu zahodne Slovenije bo padlo še od 80 do 150, drugod pa večinoma od 30 do 70 litrov dežja na kvadratni meter. S prehodom hladne fronte jutri proti večeru se bo vremensko dogajanje hitro umirjalo, padavine bodo slabele in marsikje ponehale.
Pred fronto bo toplo in vetrovno. Veter bo najizrazitejši na Štajerskem in v Prekmurju, kjer bodo najmočnejši sunki dosegali okoli 70 kilometrov na uro, podobno močan bo tudi jugo ob morju. V večjem delu države bodo jutrišnje najvišje dnevne temperature od 13 do 17, na Primorskem okoli 20 stopinj Celzija.
Reke bodo naraščale
Po podatkih Agencije RS za okolje imajo trenutno Sava s pritoki v zgornjem toku, Soča s pritoki, Reka, Kolpa s pritoki velike pretoke, reke v porečju Mure, Pesnice in Krke male pretoke, pretoki drugih rek so srednji. V manjšem obsegu se razliva Rakitnica, ki bo še nekoliko narasla. V jutranjih urah naraščajo še Dravinja v spodnjem toku s pritoki, Sava v spodnjem toku, Ljubljanica in njeni kraški pritoki, Savinja v spodnjem toku, Krka in nekateri njeni pritoki. Reke, ki še naraščajo, bodo v ponedeljek večinoma začele upadati že v dopoldanskem času, kasneje pa v glavnem kraški vodotoki in Sava v spodnjem toku.
V torek zjutraj bodo reke po Sloveniji začele naraščati in čez dan dosegle velike pretoke. Največje pretoke bodo dosegle v večernih urah in v noči na sredo. Ob tem lahko pride do razlivanj posameznih vodotokov. Gladina morja bo v torek ob jutranji plimi povišana.
Kaj lahko pričakujemo v nadaljevanju tedna?
V sredo bo prevladovalo oblačno vreme, čeprav lahko pričakujemo tudi nekaj sonca. Predvsem v zahodni in osrednji Sloveniji bo občasno rahlo deževalo. V drugi polovici tedna nas bosta prešli še dve fronti, ki nam bosta poleg padavin prinesli tudi nekoliko nižje temperature. Prva bo po današnjih izračunih na vreme pri nas vplivala v petek, druga v nedeljo. Meja sneženja se bo postopno spustila do nadmorske višine okoli 1000 metrov.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.