Civicus v svojem zadnjem poročilu, People Power Under Attack 2020, piše, da se je ocena Sloveniji znižala zaradi omejevanja delovanja civilne družbe pod vlado Janeza Janše. Pri tem so izpostavili zatiranje medijskih svoboščin v Sloveniji, vključno z grožnjami novinarjem in neodvisnim medijem. Poročajo tudi o zaskrbljujočih napadih na civilnodružbene organizacije in skupine, ki se ukvarjajo s kulturo, človekovimi pravicami, svobodo medijev in okoljem. V poročilu omenjajo kolesarske proteste, ki so od marca 2020 več deset tednov zapored potekali v Ljubljani kot odgovor na vladno represijo.
Monitor je zaskrbljen tudi zaradi poseganja v neodvisnost medijev in slabšanja delovnih razmer za novinarje. Medtem ko je vlada sprejela ukrepe za zmanjšanje neodvisnosti medijev, se povečuje financiranje medijev, kot so Nova24 TV, Nova24 na spletu in Planet TV. Te medije financirajo stranke in osebe, ki so blizu tesnemu zavezniku Janeza Janše – madžarskemu avtoritarnemu premierju Viktorju Orbanu, znanemu po zatiranju neodvisnih medijev, pišejo v organizaciji Civicus.
V poročilu pišejo tudi, da je oblast epidemijo novega koronavirusa poskušala izrabiti kot izgovor za nadaljnje omejevanje civilne družbe, predvsem z zmanjšanjem financiranja in oviranjem delovanja okoljskih nevladnih organizacij. Drugi val epidemije je prinesel ponoven napad: 18 nevladnim organizacijam na Metelkovi grozi prisilna izselitev iz prostorov v lasti države.
Slovenija pa v poskusih omejevanja delovanja civilne družbe ni osamljena. Monitor Civicus je ugotovil, da se podobno omejevanje civilne družbe in medijev dogaja tudi v drugih evropskih državah, kot so Madžarska, Poljska in Srbija, kjer avtoritarni voditelji epidemijo koronavirusa izrabljajo kot pretvezo za omejevanje svoboščin.
Raziskovalni projekt, ki spremlja 196 držav
Monitor Civicus je raziskovalni projekt, ki ocenjuje in spremlja spoštovanje temeljnih svoboščin v 196 državah. Pri projektu sodeluje več kot 20 organizacij. Njegov namen je zagotoviti bazo podatkov, na podlagi katere se oblikujejo ukrepi za izboljšanje delovanja civilne družbe na vseh celinah.
V zadnjem letu je objavil več kot 500 posodobitev stanja, ki so analizirane v že omenjenem poročilu. Delovanje civilne družbe v 196 državah je kategorizirano na podlagi metodologije, ki združuje podatke o svoboščinah združevanja, mirnega zbiranja in izražanja. Civilnodružbeni prostor je lahko na podlagi teh podatkov opredeljen kot zaprt, zatrt, oviran, zožen ali odprt. Stanje civilnodružbenega prostora posamezne države je izmerjeno po enem letu rednega in temeljitega spremljanja.
Slovenija je zdaj torej ocenjena kot država z zoženim stanjem civilnodružbenega prostora.
KOMENTARJI (886)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.