Poleg Slovenije so drugo opozorilo, imenovano obrazloženo ali utemeljeno mnenje, dobile še Češka, Estonija, Finska, Grčija, Madžarska, Luksemburg, Romunija in Španija. Te države članice komisije še niso obvestile o prenosu navedene zakonodaje na nacionalni ravni. Če v dveh mesecih ne bodo izpolnile svoje obveznosti, lahko Evropska komisija proti njim sproži postopek na Sodišču Evropske unije.
Evropsko direktivo o kakovosti zraka bi države članice morale prenesti v nacionalno zakonodajo pred 11. junijem letos. Prvi uradni opomin so države iz Bruslja dobile 16. julija letos, a ker se nanj niso ustrezno odzvale, so dobile še drugega.
Namen evropskih pravil o kakovosti zraka je zmanjšati onesnaženje zraka na raven najmanjše škodljivosti za človeško zdravje in okolje ter izboljšati obveščanje javnosti o tveganjih v povezavi s tem. Direktiva uvaja mejno vrednost za zračne koncentracije majhnih delcev prahu, znanih kot PM2,5. Ti delci, ki jih med drugim oddajajo dizelska vozila, industrijski procesi in ogrevalni kotli v gospodinjstvih, veljajo za tiste onesnaževalce zraka, ki so najnevarnejši za človeško zdravje.
Evropska komisija je sicer marca letos proti Sloveniji že sprožila postopek na Sodišču Evropske unije zaradi nespoštovanja okoljske zakonodaje v povezavi s kakovostjo zraka glede koncentracije nevarnih grobih delcev v zraku, imenovanih PM10.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.