Zemeljski plaz v naselju Studence ogroža stanovanjsko hišo in gospodarsko poslopje, je povedal vodja oddelka za okolje in prostor v občini Žalec Aleksander Žolnir. Po njegovih navedbah se je sedemčlanska družina zaradi varnosti že izselila, plaz pa so zakoličili in ga spremljajo. Plaz svoje 'tarče' sicer še ni dosegel, tako da gmotne škode na objektih še ni, a v občini Žalec zatrjujejo, da so stanovalce hiše izselili iz preventivnih razlogov. Zdaj začasno bivajo pri sorodnikih, odgovorni pa so potrdili, da jim lahko priskrbijo primerna bivališča.
Kot so pojasnili na oddelku za okolje in prostor v občini Žalec, je zemeljski plaz v velikosti 50x100 metrov in globine štiri metre, ki je grozil že nekaj dni, v četrtek začel ponovno drseti. Takoj so obvestili štab civilne zaščite in si območje ogledali skupaj z geologom. Ugotovili so, da morajo pridobiti mnenje pooblaščenih geologov s strani ministrstva za okolje in prostor. Geologi bodo ogled opravili v soboto in predlagali intervencijske ukrepe, ki so v tem trenutku možni.
Zaenkrat kaže, da se plaz ustavlja, vendar poznavalci opozarjajo, da se lahko sproži ob dodatnih padavinah.
Še vedno nevarno tudi na Koroškem
Po močnem neurju, ki se je v četrtek razbesnelo na Koroškem, je bilo najhuje v Ravnah na Koroškem in Slovenj Gradcu, kjer so meteorne vode zalile kletne prostore štirih stanovanjskih hiš, nekega industrijskega objekta in hlev.
Sprožili so se trije zemeljski plazovi. Ogroženi sta stanovanjski hiši na Gmajni in v Starem trgu. Plaz je ponoči že prilezel do ene hiše in uničil igrala pred njo. Družina se še ni izselila, a s strahom pričakuje, kaj bo prinesla naslednja noč.
Gasilci so s PVC folijo prekrili plazišče. Prizorišče so si že ogledale pristojne službe mestne občine Slovenj Gradec, s sanacijo pa bodo začeli v prihodnjih dneh.
Plaz grozi še nezgrajeni soseski
Zemeljski plaz pa močno grozi tudi povsem novi, še nedograjeni stanovanjski soseski Sončni vrtovi v Brodeh na Vranskem.
Štab Civilne zaščite občine Vransko je zaradi plazenja sklical sejo in
ustavnovil tričlansko komisjo, ki bdi nad položajem. Geolog Mihael Ribičič
je že v četrtek pregledal prizorišče in ocenil, da je v enem dnevu
prišlo do globljega plazenja, v zaledju se je naredila nova razpoka v velikosti nad pet centimetrov , cesta se je še dodatno posedla, hlev pa je še
bolj razpokan. Na seji so predlagali monitoring (opazovanje),
zavarovanje živine in iskanje rešitve z izvajalcem, da se škoda
ne bi razširila še na druge komplekse.
Ocene realne nevarnosti Ribičič ni mogel napovedati, dejal je le, da za bivanje
zaenkrat ni nobene nevarnosti in ni možno, da bi prišlo do nenadne porušitve stavbe.
Dolgoročno pa se bo zaradi
razbremenitve začela deformacija objekta. Svetoval je pokritje s polivinilom, še boljši ukrep pa bi bil izgradnja zaledne stene,
da se pobočje nanjo upre. Plaz se lahko umiri v primeru, da bi nastopilo daljše obdobje lepega vremena.
Delavci podjetja Gradis so sicer pred dežjem opravili več izkopov, ki so nato začeli drseti - tako proti še nedograjenim objektom kot proti lokalni cesti. Kot zatrjujejo delavci, gradnja poteka po projektu v skladu z izdanim gradbenim dovoljenjem, nadaljevanje del pa je sedaj ustavljeno in se izkopi ne vršijo več. Najboljša rešitev je že izveden zasip s cca 500 m3 drobljeneca, stene pa naj se zaščitijo s polivinilom, predlagajo.
Prekuhavanje vode za prebivalce Rakitne z okolico
Uporabniki vodovodnega sistema Rakitna, ki oskrbuje naselja Rakitna, Podgora, Nakličev Klanec, Novaki, Hrib, Jezero, Hudi Konec, Na Klancu in Boršt, morate z današnjim dnem do preklica obvezno prekuhavati vodo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.