Slovenija

Slovenija za Zemljo

Ljubljana, 22. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Dan Zemlje so v Sloveniji zaznamovale številne prireditve, s katerimi so želeli še posebej opozoriti na ranljivost planeta.

Zemlja je vsak dan bolj onesnažena (Foto: Reuters)
Zemlja je vsak dan bolj onesnažena (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Eden od dogodkov ob dnevu Zemlje je bila tudi simbolična zasaditev hrasta, ki ga je okoljski minister Janez Podobnik v okviru akcije Turistične zveze Slovenije posadil v parku ob Kulturnem centru v Novi Gorici.

Svetovni dan Zemlje, ki ga že 35 let obeležujemo 22. aprila, so že tradicionalno tako kot drugod po svetu tudi v Sloveniji zaznamovale številne prireditve, s katerimi želijo posamezniki in okoljske institucije še posebej opozoriti na enkratnost in ranljivost planeta.

Zeleni Jurij pri Drnovšku

Predsednik republike Janez Drnovšek je ob dnevu Zemlje v predsedniški palači pozdravil Zelenega Jurija iz Vinice. Člani otroške folklorne skupine z OŠ Duga resa iz Bosiljevega in odrasle folklorne skupine KUD Oton Župančič iz Vinice so predsedniku zapeli in zaplesali ter mu v skladu s slovenskim običajem podarili brezovo vejico, ki simbolizira srečo, zdravje in dobro letino.

Drnovšek se jim je zahvalil za prijazno spomladansko sporočilo in poudaril pomen skrbi za Zemljo in ohranjanja narave za prihodnje generacije. Povedal je tudi, da Zeleni Jurij izhaja iz veselja nad prebujanjem narave. Izrazil je željo, da bi tudi v prihodnje z veseljem ohranjali tradicijo Zelenega Jurija in da bi ta običaj ponesli čim dlje po Sloveniji.

Svarila pred potresi

Na Agenciji RS za okolje so predstavili poročilo o delu na področju seizmologije in geologije. V Sloveniji je potrebno na potrese računati, saj z izjemo skrajnega severovzhoda države spada celotno območje med potresno dejavna področja. V povprečju se v Sloveniji potres, ki povzroči škodo, torej intenzitete šeste ali višje stopnje po evropski potresni lestvici, zgodi vsakih pet let, zato moramo biti na potrese pripravljeni, je dejal vodja urada za seizmologijo pri Agenciji RS za okolje Renato Vidrih in dodal, da je potrese zaenkrat nemogoče natančno napovedati, zato je edina preventiva potresno varna gradnja objektov.

V okviru projekta Zeleni nahrbtnik je več kot 1200 otrok iz 24 ljubljanskih vrtcev skupaj s svojimi vzgojiteljicami reševalo naloge s področja varovanja in ohranjanja narave (Foto: Reuters)
V okviru projekta Zeleni nahrbtnik je več kot 1200 otrok iz 24 ljubljanskih vrtcev skupaj s svojimi vzgojiteljicami reševalo naloge s področja varovanja in ohranjanja narave (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Glede na karto potresne nevarnosti (intenzitete) Slovenije, je potresna intenziteta - s katero po evropski potresni lestvici merijo učinke potresa na ljudi, zgradbe in naravo - največja v severozahodnem delu in v okolici Cerknega, kjer dosega deveto stopnjo. Med posameznimi "otoki" z osmo stopnjo so največji širše območje Ljubljane, območje južno od Cerknice, Celjsko ter področje na jugovzhodu v okoli Krškega in Metlike. Ostalo območje Slovenije z izjemo skrajnega severovzhoda ima osmo stopnjo potresne nevarnosti.

Dan Zemlje je potekal pod geslom Varujmo otroke in našo prihodnost.

Otroci za ohranjanje narave

Z zaključno prireditvijo na kotalkališču v ljubljanskem parku Tivoli se je sklenil okoljski projekt Zeleni nahrbtnik. V okviru projekta je več kot 1200 otrok iz 24 ljubljanskih vrtcev skupaj s svojimi vzgojiteljicami reševalo naloge s področja varovanja in ohranjanja narave. Zaključno prireditev je ob svetovnem dnevu Zemlje odprla ljubljanska županja Danica Simšič, ki je otroke pohvalila in se zavzela, da bi se projekt v prihodnje zrcalil v odnosu otrok do varovanja in ohranjanja narave. Otroci so za prireditev izdelali svoje prepoznavne znake iz naravnih in otrokom prijaznih materialov.

Igle v smeti

Aids fondacija Robert je v okviru akcije Za lepšo Ljubljano 2005, ki je potekala ob svetovnem dnevu Zemlje, v sodelovanju z Zavodom za turizem Ljubljana na Masarykovi cesti poleg trgovine Veletekstil organizirala čistilno akcijo, v kateri so odstranjevali rabljene odvržene igle. Udeleženci čistilne akcije so bili prepoznavni po zelenih majicah z logotipom in podobo akcije ter rdečih pentljah - znaku boja proti aidsu.

V Ljubljani so pobirali igle
V Ljubljani so pobirali igle FOTO: POP TV

Sajenje javorov

V Velenju so na okrogli mizi na temo Energetska učinkovitost v javnih zgradbah spregovorili o problematiki energetskega področja v Šaleški dolini. Okroglo mizo pripravlja Mestna občina Velenje, sledil pa ji je podpis Ekolistin za Šolski center Velenje in Osnovno šolo Gustava Šiliha Velenje.

Na Ptuju sta tamkajšnji župan Štefan Čelan in predsednik šolske skupnosti OŠ Olge Meglič Živojin Jovanovič podpisala listino o posebni skrbi za Sončni park, s katero učenke in učenci omenjene šole sprejemajo posebno odgovornost za skrbno nego in koriščenje parka. Ob tej priložnosti sta v parku tudi simbolično posadila javor.

Učenci več kot 30 ekošol iz vse Slovenije pa so posadili 80 dreves, ki jih je podarilo podjetje Tetra Pak. Sajenje javorov so pospremili z vrsto različnih aktivnosti, predavanji, plakati ali pogovori na temo gozdov in pogozdovanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20